שתי תעודות סל חכמות

הכתבה התפרסמה גם בגלובס.

אין צורך להכביר מילים על היתרונות הרבים של תעודות הסל הסקטוריאליות. יחד עם זאת, לא כולן אטרקטיביות להשקעה. הנה דוגמאות לשתי תעודות סל שהחלו לפעול בחצי השנה האחרונה, וההיגיון אומר שהן צפויות להניב תשואה עודפת על פני המדדים המרכזיים בעשור הקרוב.

תעודת סל לחברות מתחום האלומיניום (ALUM): מחירי הסחורות בעולם ממשיכים לעלות גם בזמן שאתם קוראים את הכתבה הזו. הסיבה המרכזית לעלייה הזו אינה מחסור בסחורות, אלא תוצאה של הגידול המשמעותי בהיקפי הצריכה שלהן, בעיקר במדינות מתפתחות כמו סין או הודו.

אלומיניום, היא אחת מהמתכות הנצרכות ביותר בעולם, והביקוש אליה גדל בכמעט 40% בעשור האחרון, שיעור גבוה בהרבה מהביקוש למתכות אחרות. לפי ההערכות, הביקוש לאלומיניום ימשיך לגבור ומחירו יוכפל בסיום העשור הנוכחי. יש גם דיבורים על כך שהביקוש יהיה גדול מיכולת התפוקה כבר בעוד שנתיים, מה שייצור מחסור באלומיניום וקפיצה דרמטית במחירו. בין אם זה יקרה ובין אם לו, העתיד של החברות הפועלות בתחום נראה וורוד.

בניגוד לתעודות סל העוקבות אחר מחיר סחורה באמצעות חוזים עתידיים, מה שמוביל פעמים רבות להצגת ביצועי חסר בהשוואה לעליית מחיר הסחורה עצמו, התעודה הזו עוקבת אחר השינוי במחירן של מניות החברות הפועלות בתחום. מרביתן חברות ענק מצליחות כמו  Rio, Alcoa, Alumina, Norsk Hydro ו- Aluminum Corp of China.

חשוב לזכור כי מחירי האלומיניום חוו עליות משמעותיות בשנים האחרונות, ולכן לא מן הנמנע כי יהיו גם ירידות במחיר התעודה לאורך הדרך. יחד עם את, יש סיכוי טוב שהביקוש ההולך וגובר לאלומיניום יעשה טוב לחברות מהתחום, ולכן גם למחיר התעודה בטווח הארוך.

תעודת סל לטלפונים חכמים (FONE): זה לא יהיה מוגזם לומר כי מהפכת הטלפונים הסלולאריים החכמים (smart-phones) היא הגדולה ביותר מאז מהפכת האינטרנט עצמו. לא מדובר רק על אפל,  שמכשירי האייפון שלה שינו את הצורה בה אנו צורכים אינטרנט, אלא גם על סמארטפונים אחרים שנמכרים במאות מיליוני חתיכות ברחבי העולם. קצב החדירה של המכשירים האלו כה גבוה, שעל פי ההערכות כבר בשנים הקרובות צפויים להימכר יותר סמארטפונים מאשר מחשבים.

תעודת סל זו, מאפשרת לכם להחזיק במגוון של חברות איכותיות הנמצאות בצמיחה מרשימה ועוסקות בייצור של ציוד לתחום הסלולאר, בפיתוח תוכנות לסמארטפונים ובמתן גישה לרשתות סלולאריות. המדובר בענקיות טכנולוגיות מוכרות כמו אפל, מוטורולה, LG, סאמסונג וחברות מצליחות נוספות שרובינו לא מכירים. למרות שמרבית החברות שמחזיקה התעודה הן אמריקניות, רובן חברות גלובאליות הפועלות בחלקים נרחבים על פני הגלובוס, ולכן הן צפויות להמשיך ולצמוח למרות הירידה במכירות שלהן בארה”ב.

מובן כי לא הכול דבש בממלכת הסלולאר. אם נסתכל על ההיסטוריה, ניזכר כי פריחה כזו מובילה גם לתחרות גדולה יותר ולהורדת מחירים, משהו שיכול לפגוע ברווחיות של החברות מהמגזר. יותר מזה, הטכנולוגיה מתפתחת כל כך מהר, שיכול להיות שיש חברות שכבר עובדות על הדבר הבא, והוא יהיה שונה לגמרי ממה שקיים היום. ובכל זאת, נראה לי שהסיכויים גדולים על הסיכונים, ואני מעריך שהתעודה תניב תשואה גבוהה יותר מהמדדים האמריקנים המרכזיים בעשור הקרוב.

גילוי נאות: לא מחזיק.

פוסטים מעניינים נוספים:

תעודות סל

נהנתם מהפוסט? רוצים לראות איזה מניות אני מחזיק עכשיו? לחצו כאן לצפייה בתיק שלי!* * *
הנחיות הרשות לניירות ערך אוסרות עלי להתייחס לתגובות או לפניות שלכם באתר או בדואר האלקטרוני, לרבות פניות באמצעות פלטפורמות אחרות דוגמת עמוד ה-FaceBook, ולכן אוכל לטפל רק בפניות טכניות הקשורות לרישום לאתר או לקורסים. הדברים המובאים בבלוג הינם לצורך מידע כללי בלבד ואין לראות בהם משום המלצה ו/או ייעוץ לגבי כדאיות ההשקעה בניירות ערך ו/או מכשירים פיננסיים אחרים. הדברים אינם מהווים תחליף לייעוץ ספציפי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה בהם שימוש עושה זאת על דעתו ועל אחריותו בלבד. לכותב אין רישיון ייעוץ השקעות, ויש לו עניין אישי בניירות הערך שהוזכרו.