מנית אפל בלי ג’ובס – לקנות או למכור ?

אני לא ממש חסיד של גאד’טים, ואם אחי לא היה נותן לי את האייפון 3 הישן שלו אחרי ששדרג את עצמו לגרסה 4, ספק אם הייתי יודע בכלל מה זה אייפון. אבל את השילוב בין הגאונות לצניעות של סטיב ג’ובס, מייסד ומנכ”ל אפל, אי אפשר היה לפספס. הוא לא פחד ללכת נגד הזרם מתוך אמונה חזקה בצדקת הדרך, תכונה שמתאימה אגב גם למשקיעי הערך המצליחים ביותר בעולם.

זה לקח לא מעט שנים עד שהוא החזיר את אפל לרווחיות, אבל במהלך העשור שלאחר מכן הוא המציא בכל פעם את הגלגל מחדש. בשנים האחרונות היו אלה האייפוד, האייפון והאייפד, ששינו את כל מה שידענו על מוזיקה, סלולאר ומחשבים ניידים. שלושתם נבנו עם הנדסת אנוש נוחה באופן מדהים ועיצוב שלא היה מבייש אפילו מותג אופנה מוביל. אפל נהפכה למעצמת על של טכנולוגיה וחדשנות עולמית מובילה, שמזרימה לקופתה עשרות מיליארדי דולרים בשנה. ולמרות ההצלחה והעושר, ג’ובס תמיד נשאר לבוש באותו ג’ינס דהוי, נעלי ספורט, וסוודר שחור.

לצערנו, לפני מספר ימים הוא הלך לעולמו בטרם עת, והשאיר את כולנו לתהות בשאלה האם אפל תמשיך לשגשג גם בעתיד? ובכן, המספרים מלמדים על צמיחה מדהימה בהכנסות בשיעור שנתי של יותר מ- 30% בממוצע בעשר השנים האחרונות. ב- 12 החודשים האחרונים עמד הרווח הנקי של החברה על 23.6 מיליארד דולרים והיא נסחרה בשווי שוק של כמעט 350 מיליארד דולר. כלומר, מכפיל רווח של כ- 15. על פניו זה לא נראה גבוה במיוחד עבור חברה טכנולוגית. לראיה, מייקרוסופט אמנם נסחרת במכפיל 10, אבל גוגל במכפיל 18, גבוה מאפל. מצד שני, בשביל להצדיק מכפיל כזה, החברה תצטרך לצמוח בשיעור שנתי ממוצע של לפחות 15-20% בחמש השנים הקרובות. האם היא יכולה לעשות את זה?

לאפל אין חפיר יוצא דופן שיגן עליה מפני התחרות בענף, שהולכת ומתגברת. גוגל, המובילה בשוק הסמארטפונים עם נתח שוק של כמעט 45%, לפני אפל שמדורגת שנייה עם נתח של כ- 27% מהשוק, רכשה לאחרונה את חטיבת הסלולאר של מוטורלה בשביל לחזק עמדות. גם לתחום הטאבלטים, בו שולטת היום אפל ללא עוררין עם האייפד, נכנס ממש לאחרונה שחקן חדש, ה- Kindle Fire, הטאבלט החדש של אמזון, שכבר עושה רושם טוב וגם עולה כמעט שליש מהאייפד. מתחרים רבים אחרים מנסים גם הם “לגנוב” מאפל נתחים נוספים מהשוק. אין ספק שהאייפון S4 שהוצג לפני מספר ימים לא יהיה המוצר שישמר את היתרון התחרותי של אפל.

אפל בוודאי לא הולכת להיעלם מהעולם בקרוב – יש לה עדיין נתח שוק גדול, קופת מזומנים דשנה והון אנושי איכותי. אבל, הפער הטכנולוגי למוצרים הקיימים שלה כבר נסגר על ידי המתחרות, וגם המחיר שהן מציעות נמוך יותר, פרמטר חשוב במיוחד בתקופה כלכלית מורכבת כמו היום. אייפון 5 או אייפד 3 שבטח יגיעו מתישהו בעתיד עם תוכנת הפעלה משוכללת יותר, זיכרון רחב יותר, או מספר פיסקלים גדול יותר במצלמה, כנראה שלא יהיו מה שישאיר את הצמיחה של אפל בשיעור דומה למה שהתרגלנו בשנים האחרונות. בשביל שמחיר המניה ימשיך לטפס, החברה תהיה חייבת לבוא עם משהו חדש, ייחודי. ג’ובס ידע לעשות את זה, אבל לא בטוח שיש היום באפל מישהו אחר שיכול לעשות את זה מספיק טוב. לכן, לא הייתי מתקרב למניה במחיר הנוכחי.

גילוי נאות: לא מחזיק.

פוסטים מעניינים נוספים:

מניות מעניינות להשקעה

נהנתם מהפוסט? רוצים לראות איזה מניות אני מחזיק עכשיו? לחצו כאן לצפייה בתיק שלי!* * *
הנחיות הרשות לניירות ערך אוסרות עלי להתייחס לתגובות או לפניות שלכם באתר או בדואר האלקטרוני, לרבות פניות באמצעות פלטפורמות אחרות דוגמת עמוד ה-FaceBook, ולכן אוכל לטפל רק בפניות טכניות הקשורות לרישום לאתר או לקורסים. הדברים המובאים בבלוג הינם לצורך מידע כללי בלבד ואין לראות בהם משום המלצה ו/או ייעוץ לגבי כדאיות ההשקעה בניירות ערך ו/או מכשירים פיננסיים אחרים. הדברים אינם מהווים תחליף לייעוץ ספציפי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה בהם שימוש עושה זאת על דעתו ועל אחריותו בלבד. לכותב אין רישיון ייעוץ השקעות, ויש לו עניין אישי בניירות הערך שהוזכרו.