מכירה רעיונית של ניירות ערך

שלום,

בעקבות רפורמת טרכטנברג בתחום המיסוי, שאושרה לאחרונה בכנסת, שיעור המס על ריבית, דיבידנד ורווח הון ריאלי ליחידים, יעלה מ- 20% ל- 25% החל מ- 2012. המשמעות היא, שמי שימכור מניות לפני סוף 2011, ישלם מס נמוך יותר ממי שימכור אותם ב- 2012.

כפי שקורה במקרים כאלו, בשביל שלא תהיה מכירה המונית של ניירות ערך, משרד האוצר והבורסה מאפשרים למשקיעים לבצע מכירה רעיונית של החזקותיהם, על מנת לשלם את שיעור המס הנוכחי. הרעיון הוא שהמניות לא נמכרות באופן מעשי בבורסה, אלא נקבע שער למניה (ככל הנראה שער הסגירה של המניה ביום המכירה הרעיונית), שבגינו יחושב רווח ההון. חשוב להדגיש כי אפשר לבצע מכירה רעיונית רק על כל סכום ההחזקה (ולא על חלק ממנה).

דוגמא: קניתם מניות של חברת אבג בסכום של 100 שקלים וכעת אתם נמצאים ברווח של 50 שקלים (כלומר ההחזקה שלכם שווה 150 שקלים). במידה ותבצעו מכירה רעיונית של ההחזקה עד סוף 2011, מה שיקרה בפועל, הוא שתידרשו לשלם מס רווחי הון של 10 שקלים (20% מ- 50 שקלים), וההחזקה שלכם במניה תישאר בסך 150 שקלים (כאילו מכרתם את כל מניות אבג שאתם מחזיקים, שילמתם מס בשיעור של 20% על הרווח, ואז קניתם מחדש את אותו מספר המניות שהיה לכם קודם, במחיר הסגירה של יום המסחר בו תבצעו את המכירה הרעיונית).

האם זה כרוך בעלות כלשהי?

כמו כל פעולת מסחר רגילה, פעולות המכירה הרעיונית והקניה מחדש כרוכות בעמלת המסחר הרגילה שלכם. עם זאת, אם אתם משקיעים דרך הבנק או שעמלת המסחר שאתם משלמים גבוהה מ- 0.1% משווי הפעולה, כדאי שתדעו שבדיון בוועדת הכספים של הכנסת הסכימו הבנקים כי העמלה עבור מכירה רעיונית של ניירות ערך תרד ל- 0.1% משווי הפעולה (אני מניח שעמלת המינימום בכל זאת תישאר בעינה). כדאי שתדגישו את העניין בפני הברוקר שלכם כדי שלא תשלמו יותר ממה שצריך.

האם כדאי לעשות מכירה רעיונית?

אם אתם מעדיפים לשלם פחות למס הכנסה, ברור שכדאי לבצע את המכירה הרעיונית של הניירות שנמצאים ברווח (אם לא הבנתם, אם תמכרו ב- 31/12/2011 תשלמו 20% מס על הרווח, אבל אם תמכרו ב- 1/1/2012 כבר תשלמו 25% על אותו הרווח…). לכן, אני באופן אישי בהחלט מתכוון לנצל את זה.

כמובן שיש שיקולים לכאן ולכאן, ואתם צריכים לשקול היטב האם לבצע את המכירה הרעיונית או שלא. הסברים נוספים ודוגמאות אתם יכולים לראות כאן למשל.

בכל מקרה, זכרו כי תצטרכו להביא כסף חדש מהבית בשביל לשלם את המס. אז אם אין לכם את הסכום הזה, חשבו פעמיים לפני שאתם מבצעים את המכירה הרעיונית.

איך מבצעים את המכירה הרעיונית בפועל?

באמצעות פניה אל הבנק או הברוקר הפרטי שלכם.

אם יש לכם עדיין שאלות, אתם מוזמנים לפנות אלי למייל ואשמח לעזור.

פוסטים מעניינים נוספים:

מיסוי רווחי הון

נהנתם מהפוסט? רוצים לראות איזה מניות אני מחזיק עכשיו? לחצו כאן לצפייה בתיק שלי!* * *
הנחיות הרשות לניירות ערך אוסרות עלי להתייחס לתגובות או לפניות שלכם באתר או בדואר האלקטרוני, לרבות פניות באמצעות פלטפורמות אחרות דוגמת עמוד ה-FaceBook, ולכן אוכל לטפל רק בפניות טכניות הקשורות לרישום לאתר או לקורסים. הדברים המובאים בבלוג הינם לצורך מידע כללי בלבד ואין לראות בהם משום המלצה ו/או ייעוץ לגבי כדאיות ההשקעה בניירות ערך ו/או מכשירים פיננסיים אחרים. הדברים אינם מהווים תחליף לייעוץ ספציפי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה בהם שימוש עושה זאת על דעתו ועל אחריותו בלבד. לכותב אין רישיון ייעוץ השקעות, ויש לו עניין אישי בניירות הערך שהוזכרו.