עוד שנה נהדרת לתיק הרובוט הישראלי. מי המניות ל-2017?

2016 הייתה שנה מצוינת עבור תיק מניות הרובוט הישראלי, ש”טס” 38.7%…

למי שעדיין לא מכיר (או שכח), תיק הרובוט מתבסס על אסטרטגיית ההשקעה האוטומטית של מנהל ההשקעות ג’ון דורפמן, שמטרתה לאתר חברות רווחיות וללא יותר מידי חובות, שמניותיהן הן הזולות ביותר בבורסה על פי מכפיל הרווח שלהן (מכפיל הרווח הוא מדד תמחורי פופולארי, המחושב על ידי חלוקת שווי השוק של החברה ברווח הנקי שלה ב-12 החודשים האחרונים). כלומר, הרעיון הוא לעבוד בסך הכול כמה דקות כל שנה בסינון ודירוג המניות לפי קריטריונים קבועים, לא לעשות כל ניתוח מעמיק נוסף, ובכל זאת לנצח את השוק. החלום הרטוב של כל משקיע…

איך דורפמן מסנן את המניות האלו? הוא מתחיל מכל החברות האמריקניות הנסחרות בשווי שוק גבוה מ-500 מיליון דולר, מוחק את אלו שהפסידו כסף ב-12 החודשים האחרונים ואת אלו שיש להן חובות לזמן ארוך הגבוהים מההון העצמי שלהן. מתוכן, הוא בוחר את 10 המניות עם מכפיל הרווח הנמוך ביותר, קונה אותן בשווי כספי זהה (הוא עושה את זה בתיק וירטואלי בלבד), מחזיק אותן ברציפות למשך שנה, ולאחר מכן מחליף אותן במניות רובוט חדשות. התיק הווירטואלי של דורפמן הניב תשואה שנתית ממוצעת של 15.58% ב-17 השנים בהן הוא מפעיל אותו, זאת לעומת 4.17% בשנה בלבד שהשיג ה- S&P500 באותן שנים (התיק האחרון שלו היה בינואר 2016, ומאז הוא הפסיק לפרסם אותו). אני מיישם את האסטרטגיה בשוק המניות המקומי מאז 2012.

בשנה האחרונה, תיק מניות הרובוט הישראלי נסק למעלה ב-38.7%, והשאיר אבק למדד ת”א 35, שאיבד 0.3% מערכו, וגבר שוב גם על מדד SME60 (לשעבר מדד היתר50), שהניב דווקא תשואה מרשימה של 26.3%. למעשה, פרט למניה אחת (דלק רכב) כל שאר המניות בתיק הניבו תשואות דו-ספרתית מדהימות.

5 שנים מאז שהתחלתי לנהל את תיק הרובוט הישראלי, הוא כבר פתח פער משמעותי מעל המדדים המקומיים. מאז ההשקה ב-2012, הוא הניב תשואה שנתית ממוצעת של 32.5%, הרבה מעל מדד ת”א 35 (6.1% בממוצע שנתי) וגם מעל מדד SME60 (שהניב תשואה שנתית ממוצעת של 17.7%). מה שמעניין הוא שהתנודתיות של תיק הרובוט כמעט זהה לזו של המדדים עצמם, כלומר, התנודתיות של התיק דומה לתנודתיות הטבעית של השוק הישראלי.

האם השיטה תמשיך לעבוד גם בעתיד?

לאף אחד אין כדור בדולח, ולכן אני לא יכול להבטיח את זה. עם זאת, אסטרטגיות של קנית מניות של חברות איכותיות הנסחרות במכפילים נמוכים נוטות להשיג תשואה עודפת על המדדים לאורך זמן, וזה לא השתנה, כך שאני מעריך שהתיק ימשיך לנצח את השוק גם בעתיד. שוב, הוא לא יגבר על השוק כל שנה, אבל בטווח הארוך אני מעריך שהוא יצליח לנצח את המדדים.

איך עובדת שיטת הרובוט הישראלית שלי?

כרגיל, נמחק את כל החברות עם שווי שוק נמוך מ-200 מיליון שקל (כדי לנקות מניות בעלות סחירות נמוכה מידי), נוריד את אלו שיש להן חובות לזמן ארוך שגבוהים מההון העצמי ואת אלו שלא היו רווחיות ב- 12 החודשים (המדווחים) האחרונים. מתוכן נבחר לתיק (בשיעור החזקה זהה) את 10 המניות עם מכפיל הרווח הנמוך ביותר. חשוב להדגיש כי לפי השיטה, פרט לעמידה בקריטריונים האלו, לא צריך לעשות שום בדיקות נוספות למניות שבחרנו.

אז מיהן 10 מניות הרובוט ל- 2017?

החל מהשנה, החלטתי שהצפייה ברשימת מניות הרובוט החדשה תהיה בעלות סמלית של 100 ש”ח. למה לא בחינם? אני מאוד אוהב לתת דברים בחינם ולעזור למשקיעים, אבל הגעתי למסקנה שלהמשיך לתת את הרשימה הזו בחינם מידי שנה יהיה לא הוגן כלפי החברים ב”תיק של ינון“, שמשלמים 100 ש”ח בחודש כדי לעקוב אחר תיק ההשקעות האקטיבי שלי. לכן, מהשנה תוכלו לקבל את הרשימה עבור תשלום סמלי.

לצפייה ברשימת מניות הרובוט לשנת 2017 לחצו על כפתור התשלום למטה ובצעו את התשלום בצורה מאובטחת באמצעות חשבון הפייפאל שלכם או באמצעות כרטיס אשראי (לבחירתכם), ואשלח אליכם במייל את רשימת המניות העדכנית בצירוף הנחיות מדויקות ליישום השיטה.

אם אתם חברים ב”תיק של ינון” כמובן שאתם זכאים לקבל את הרשימה ללא עלות נוספת לדמי המנוי. לחצו כאן ותוכלו לראות את הרשימה העדכנית.


שתהיה שנת רובוט מוצלחת…

ינון

פוסטים מעניינים נוספים:

אסטרטגיות השקעה, תיק הרובוט הישראלי

נהנתם מהפוסט? רוצים לראות איזה מניות אני מחזיק עכשיו? לחצו כאן לצפייה בתיק שלי!* * *
הנחיות הרשות לניירות ערך אוסרות עלי להתייחס לתגובות או לפניות שלכם באתר או בדואר האלקטרוני, לרבות פניות באמצעות פלטפורמות אחרות דוגמת עמוד ה-FaceBook, ולכן אוכל לטפל רק בפניות טכניות הקשורות לרישום לאתר או לקורסים. הדברים המובאים בבלוג הינם לצורך מידע כללי בלבד ואין לראות בהם משום המלצה ו/או ייעוץ לגבי כדאיות ההשקעה בניירות ערך ו/או מכשירים פיננסיים אחרים. הדברים אינם מהווים תחליף לייעוץ ספציפי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה בהם שימוש עושה זאת על דעתו ועל אחריותו בלבד. לכותב אין רישיון ייעוץ השקעות, ויש לו עניין אישי בניירות הערך שהוזכרו.