התיק של ינון

אחרי 54% ב-2012, הנה מניות הרובוט ל-2013

07/06/2013 • ינון אריאלי
אחרי 54% ב-2012, הנה מניות הרובוט ל-2013

כולנו מכירים את הסיפור על הקוף שגבר על מנהל ההשקעות האקטיבי, מעין תחרות בין אסטרטגיית השקעה פסיבית לבין תיק מנוהל של המקצוענים, בה האסטרטגיה האוטומטית יצאה כשידה על העליונה. השאלה המעניינת יותר, היא האם הקוף יכול גם לגבור על שוק המניות עצמו? מסתבר שכן.

יש מגוון רחב של אסטרטגיות אוטומטיות כאלו, שאחת החביבות עלי ביותר היא שיטת הרובוט של מנהל ההשקעות ואחד מכותבי הטורים הפיננסים בבלומברג, ג’ון דורפמן. תיק המניות של דורפמן התבסס על בחירת 10 מניות של חברות רווחיות בלתי ממונפות, הנסחרות במכפילי הרווח הנמוכים ביותר בשוק, החזקתן במשך שנה ולאחר מכן החלפתן ב- 10 מניות חדשות. במהלך 8 השנים בהן פעלה האסטרטגיה בפועל, היא הניבה תשואה שנתית ממוצעת מדהימה של כ- 19%, הרבה מעל תשואת השוק האמריקני באותה התקופה.

לפני שנה בדיוק החלטתי להתחיל להפעיל את האסטרטגיה הזו גם על השוק הישראלי. התוצאות של תיק הרובוט הישראלי בשנה החולפת היו מרשימות למדי – תשואה שנתית ממוצעת של 54.8%, גבוהה בהרבה מעל מדד ת”א 25 שהניב 14.1% באותה תקופה וגם פער משמעותי מעל תשואת מדד היתר (41.2%). שיאנית התשואה הייתה קסטרו שהניבה לתיק 89.3% והמניה ה”גרועה” ביותר הייתה בריל, שהסתפקה בעלייה של 16.1% (ראו את הפירוט המלא בתרשים המוצג למטה).

הניצחון על המדד הוא בוודאי לא ראיה מוחלטת לכך שהאסטרטגיה עובדת. בשביל זה, נצטרך להמשיך ליישם אותה לתקופה ארוכה יותר של לפחות 5 שנים. אז בואו נבנה תיק מניות רובוט ישראלי חדש לשנה הקרובה.

נתחיל כרגיל מכל המניות הנסחרות בבורסה בתל אביב בעלות שווי שוק גבוה מ-200 מיליון שקל (כדי לנקות מניות בעלות סחירות באמת אפסית). כעת, נמחק מהרשימה את כל החברות עם חובות גבוהים מההון העצמי, ואלו שלא היו רווחיות על סמך 12 החודשים האחרונים. מתוך החברות שנשארו, נבחר את עשר המניות בעלות מכפיל הרווח הנמוך ביותר. חשוב להדגיש כי פרט לעמידה בקריטריונים האלו, לא עשיתי שום בדיקות נוספות.

הנה 10 מניות הרובוט לשנה הקרובה: וילי פוד, גן שמואל, דלתא, מנרב, עשות, פריורטק, וואן טכנולוגיות, קסטרו, דנאל כא, וקרדן נדל”ן.

מטבע הדברים, חלקן נראות אטרקטיביות מאוד להשקעה (למשל ויליפוד, וואן טכנולוגיות, עשות ודנאל) וחלק אחר נראות קצת פחות מעניינות. עם זאת, זכרו כי ההצלחה בהשקעה בשיטת הרובוט מחייבת קנייה של כל 10 המניות לתיק ביחד, בשיעור החזקה זהה, וללא שימוש בניתוחים נוספים לגביהן. בנוסף, למרות שהשיטה עבדה בצורה פנומנאלית בשנה שחלפה, היא לא צפויה לעבוד כל שנה, והצלחה באסטרטגיות מסוג זה מחייבת התמדה בה לפחות למספר שנים. קחו את זה בחשבון אם החלטתם ליישם אותה בפעול ולרכוש את המניות שהוצגו כאן.

* * *

תקנות הייעוץ הכללי של הרשות לניירות ערך אוסרות עליו להתייחס לתגובות שלכם בעמוד זה, אולם אתם מוזמנים לפנות אליו באמצעות המייל. הדברים מובאים לצורך מידע כללי בלבד ואין לראות בהם משום המלצה ו/או ייעוץ לגבי כדאיות ההשקעה בניירות ערך ו/או מכשירים פיננסיים אחרים. הדברים אינם מהווים תחליף לייעוץ ספציפי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה בהם שימוש עושה זאת על דעתו ועל אחריותו בלבד. לכותב אין רישיון ייעוץ השקעות, והוא מחזיק את ויליפוד.

רוצים לדעת איזה מניות אני קונה עכשיו?
לחצו כאן לצפייה בתיק שלי

דיון

 • תמר נקי  07/06/2013

  האם יש רשימת מניות רובוט גם לשוק האמריקאי? מהי
  תודה
  תמר נקי

 • יואב  07/06/2013

  מעולה!
  אני מחכה בקוצר רוח לפוסטים שלך,
  תמשיך כך!

 • בני  08/06/2013

  היי ינון,

  שמי בני, סטודנט בטכניון, נחשפתי לכתבות שלך לפני שנה בערך,
  בעקבות מידע שרציתי לאסוף על חברת קליל.
  אני חייב לציין לציין לשבח את ההמלצה שלך על חברה זו, מאז המנייה עלתה ב 100%!!!!

  רציתי לשאול איפה ניתן למצוא תמצית\סיכום של דוחות כספיים של חברות.
  כלומר מאגרי מידע שניתן לשאוב מהם נתונים (API) או ריכוז של נתונים באקסל למשל.
  אני שאול זאת כי אני רוצה לעשות כל מיני סינונים על חברות, בדומה לסינונים שהעלת בכבתה.
  אם יש מקור מידע כולשהו שניתן לקבל, אשמח להשתמש בו, כמובן שאם תיהיה מעוניין אני הוכל להביר לך את קוד\תוכנה במידה שיש צורך בזה.

  תודה מראש
  בני

 • אריאל  09/06/2013

  תודה רבה על שיתוך המידע והידע.

  שאלה לגבי הנתונים? מאיפה ניתן לקבל את כל הנתונים שעליהם הסתמכת בבחירת המניות? אני יודע שניתן לקבל נתונים על מניה באתר של הבורסה אבל אתה מתאר פה חיתוך לפי מספר פרמטרים שעשית על מספר רב של מניות, איך הבאת את כל הנתונים יחד?

  תודה
  אריאל

 • Moshe  13/06/2013

  שלום,

  כבר מספר שבועות אני חוקר את האתר וקורא בשקיקה כל פוסט מאמר שלך.
  ראשית, רציתי לאמר שאתה עושה עבודה נהדרת. כנראה שאני לא היחיד שאומר זאת וכמובן שלא היית צריך אותי כדי שתדע את זה. אבל בכל זאת היה לי חשוב לאמר כיון שההשקעה באתר, פוסטים ובמאמרים ראויה לציון.
  אז, אחרי התשבחות והתודות רציתי לשאול מספר שאלות:
  1. מצד אחד אני קורא על כך שאתה משקיע (או השקעת בעבר) במניות בארץ. ומצד שני אתה מציג תיק עם מניות של חו”ל. האם אתה משקיע גם וגם? אם כן, איך החלוקה מתבצעת?
  2. לפי שיחות שערכתי עם מספר רואי חשבון – הדוחות הנתונים של המניות בארץ לא ממש אמינות וצריך להבין מבין השורות מה נכון ומה לא. הידע הזה לא נמצא אצל כל אחד ובפרט לא אצל אנשים פשוטים כמוני. האם לפי הניסיון שלך בארהב המצב יותר טוב?
  3. באתר אתה מסביר איך בצורה פשוטה ניתן למצוא את המניות להשקעה ע”י שימוש ב-ROC, Earning Yield וכו’. איפה ניתן לראות את הנתונים הללו? או איך מחשבים אותם?
  4. עוד ציינת על 10 מניות שהרובוט “פלט” – האם אפשר לבדוק את זה? אם כן, איך? אם תוכל לפרט קצת יותר על הרובוט ואופן החישוב

  אשמח לתשובותיך המחכימות,

  תודה רבה ושבת שלום,
  משה

 • חזי  17/06/2013

  היי ינון,
  קראתי בפוסט הקודם (2011) שבו סיפרת על השיטה הזו וקבעת סף של חברות בעלות ערך שוק של לפחות 500 מ’ ועכשיו של 200 מ’. מה הסיבה ?
  בנוסף רציתי לשאול אם מסנן המניות של כלכליסט הוא אמין לחיפוש מניות כאלה?
  בתודה מראש

 • יובל  22/06/2013

  ינון בוקר טוב
  קראתי את הכתבה על תיק רובוט
  חלק מן המניות כמו וילי פפוד , וואן טכנולוגיות ודנאל עשו מהלך עליות ניכר עד כדי מאות אחוזים.
  האם עדיין שווה השקעה?
  תודה
  יובל

 • עמיחי  30/06/2013

  שלום ,
  אם במקום מכפיל רווח היית בוחר במכפילי תזרים הנמוכים ביותר מה הייתה המסקנה ?

  ואם היית בוחר ביחסים הנמוכים של מחיר מניה להון העצמי { הפיננסי } מה הייתה התוצאה ?

  ושאלת השאלות : אם טווח הזמן גדל לשנתיים ? ל – 3 שנים ? איך התוצאות משתנות ? ואם הוא מתקצר ל-6 חודשים ?

  לצערי אינני יכול להפעיל מבחנים כאלה על המחשב שלי.
  תודה .
  עמיחי

 • יובל ויזל  12/07/2013

  אהלן ינון, כשעשיתי את בדיקת המסנני מניות בדיוק לפי ההגדרות שאמרת למעלה, התוצאות הראו לי הרבה יותר מעשרה מניות, בסביבות ה-100.
  למה דווקא בחרת את עשרת המניות הללו?
  תודה רבה מראש.

השאר תגובה

* כתובת המייל שלך לא תפורסם
* אנו מנועים מלענות על שאלות בנוגע למניות ספציפיות

איך לקנות מניות שעולות במאות אחוזים בשנים הבאות? 

X