התיק של ינון

אחרי 54% ב-2012, הנה מניות הרובוט ל-2013

07/06/2013 • ינון אריאלי
אחרי 54% ב-2012, הנה מניות הרובוט ל-2013

כולנו מכירים את הסיפור על הקוף שגבר על מנהל ההשקעות האקטיבי, מעין תחרות בין אסטרטגיית השקעה פסיבית לבין תיק מנוהל של המקצוענים, בה האסטרטגיה האוטומטית יצאה כשידה על העליונה. השאלה המעניינת יותר, היא האם הקוף יכול גם לגבור על שוק המניות עצמו? מסתבר שכן.

יש מגוון רחב של אסטרטגיות אוטומטיות כאלו, שאחת החביבות עלי ביותר היא שיטת הרובוט של מנהל ההשקעות ואחד מכותבי הטורים הפיננסים בבלומברג, ג’ון דורפמן. תיק המניות של דורפמן התבסס על בחירת 10 מניות של חברות רווחיות בלתי ממונפות, הנסחרות במכפילי הרווח הנמוכים ביותר בשוק, החזקתן במשך שנה ולאחר מכן החלפתן ב- 10 מניות חדשות. במהלך 8 השנים בהן פעלה האסטרטגיה בפועל, היא הניבה תשואה שנתית ממוצעת מדהימה של כ- 19%, הרבה מעל תשואת השוק האמריקני באותה התקופה.

לפני שנה בדיוק החלטתי להתחיל להפעיל את האסטרטגיה הזו גם על השוק הישראלי. התוצאות של תיק הרובוט הישראלי בשנה החולפת היו מרשימות למדי – תשואה שנתית ממוצעת של 54.8%, גבוהה בהרבה מעל מדד ת”א 25 שהניב 14.1% באותה תקופה וגם פער משמעותי מעל תשואת מדד היתר (41.2%). שיאנית התשואה הייתה קסטרו שהניבה לתיק 89.3% והמניה ה”גרועה” ביותר הייתה בריל, שהסתפקה בעלייה של 16.1% (ראו את הפירוט המלא בתרשים המוצג למטה).

הניצחון על המדד הוא בוודאי לא ראיה מוחלטת לכך שהאסטרטגיה עובדת. בשביל זה, נצטרך להמשיך ליישם אותה לתקופה ארוכה יותר של לפחות 5 שנים. אז בואו נבנה תיק מניות רובוט ישראלי חדש לשנה הקרובה.

נתחיל כרגיל מכל המניות הנסחרות בבורסה בתל אביב בעלות שווי שוק גבוה מ-200 מיליון שקל (כדי לנקות מניות בעלות סחירות באמת אפסית). כעת, נמחק מהרשימה את כל החברות עם חובות גבוהים מההון העצמי, ואלו שלא היו רווחיות על סמך 12 החודשים האחרונים. מתוך החברות שנשארו, נבחר את עשר המניות בעלות מכפיל הרווח הנמוך ביותר. חשוב להדגיש כי פרט לעמידה בקריטריונים האלו, לא עשיתי שום בדיקות נוספות.

הנה 10 מניות הרובוט לשנה הקרובה: וילי פוד, גן שמואל, דלתא, מנרב, עשות, פריורטק, וואן טכנולוגיות, קסטרו, דנאל כא, וקרדן נדל”ן.

מטבע הדברים, חלקן נראות אטרקטיביות מאוד להשקעה (למשל ויליפוד, וואן טכנולוגיות, עשות ודנאל) וחלק אחר נראות קצת פחות מעניינות. עם זאת, זכרו כי ההצלחה בהשקעה בשיטת הרובוט מחייבת קנייה של כל 10 המניות לתיק ביחד, בשיעור החזקה זהה, וללא שימוש בניתוחים נוספים לגביהן. בנוסף, למרות שהשיטה עבדה בצורה פנומנאלית בשנה שחלפה, היא לא צפויה לעבוד כל שנה, והצלחה באסטרטגיות מסוג זה מחייבת התמדה בה לפחות למספר שנים. קחו את זה בחשבון אם החלטתם ליישם אותה בפעול ולרכוש את המניות שהוצגו כאן.

* * *

תקנות הייעוץ הכללי של הרשות לניירות ערך אוסרות עליו להתייחס לתגובות שלכם בעמוד זה, אולם אתם מוזמנים לפנות אליו באמצעות המייל. הדברים מובאים לצורך מידע כללי בלבד ואין לראות בהם משום המלצה ו/או ייעוץ לגבי כדאיות ההשקעה בניירות ערך ו/או מכשירים פיננסיים אחרים. הדברים אינם מהווים תחליף לייעוץ ספציפי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה בהם שימוש עושה זאת על דעתו ועל אחריותו בלבד. לכותב אין רישיון ייעוץ השקעות, והוא מחזיק את ויליפוד.

רוצים לדעת איזה מניות אני קונה עכשיו?
לחצו כאן לצפייה בתיק שלי

איך לקנות מניות שעולות במאות אחוזים בשנים הבאות? 

X