התיק של ינון

איך לבחור אג”ח (שיעור 2)

06/06/2008 • ינון אריאלי

משקיעים רבים בוחרים את אגרות החוב לתיק ההשקעות שלהם על סמך הערכותיהם להתנהגות השוק בעתיד. לדוגמא, אם הם צופים כי המדד יעלה הם רוכשים אג”ח צמודה למדד, אם הם סבורים כי הדולר יעלה הם רוכשים אגרת צמודה לדולר. אולם, כמובן שלאיש אין אפשרות לחזות את התנהגות השוק בעתיד. על כן, מוטב שלא לנסות ולנחש את העתיד ולבחור את האג”ח על סמך שיקולים אובייקטיבים ככל שניתן, כאלו שאינם תלויים בניחוש כיוון השתנות השוק בעתיד.

הנה מקצת מהשיקולים הללו.

1. משך הזמן להשקעה – אם אתם מתכוונים להחזיק את האג”ח לתקופה קצרה בלבד, נבון יהיה לבחור אג”ח בעל מח”מ קצר יותר. אג”ח שכזה, יהיה בסיכון נמוך יותר ובעלת תנודתיות קטנה יותר. כך תוכלו להקטין באופן משמעותי את הסבירות להפסד מהשקעה באותו האג”ח. מק”מ או אג”ח של חברות גדולות ויציבות בעלות מח”מ קצר, ישלמו לכם אמנם ריבית נמוכה יותר, אך יהיו השקעה בטוחה יותר עבורכם. אם אתם מחפשים אג”ח לתקופה ארוכה יותר, השתדלו לבחור בעיקר באג”ח של חברות יציבות הפועלות תחת מינוף פיננסי שאינו גבוה מידי.

2. רמת הסיכון הפיננסי הטמון בחברה שהנפיקה את האג”ח – באופן כללי, ככל שעולה הסיכון לאי עמידת החברה בהתחיבויותיה בעתיד, כך האג”ח שלה תישא תשואה גבוהה יותר. אג”ח של חברות קטנות או חברות בתחילת דרכן, או חברות הנמצאות במצב פיננסי רעוע, יציעו לעיתים תשואה גבוהה יותר, אך יהיו מסוכנות יותר משום סיכון גדול יותר לחדלות פירעון. המנעו מהשקעה באג”ח של חברות שאתם סבורים שיש סיכון לאי עמידתן בהחזר חובותיהן. בחנו את מצבת המזומנים של החברה אל מול חובותיה, בררו האם היא חברה יציבה והאם היא עומדת בתשלומים לספקיה בזמן. אלו חלק מהנקודות שיעידו על היכולת שלה לעמוד בהתחיבויותיה אליכם.

3. תשואת האג”ח השנתית לפדיון – מבין אגרות החוב בעלות דירוג דומה, העדיפו כמובן את אלו המניבות תשואה שנתית גבוהה יותר. היות והתשואה הזו מובטחת לכם אם תחזיקו את האג”ח עד למועד הפדיון, זהו אחד הקריטריונים המרכזיים לבחירה בין שני אג”חים.

רוצים לדעת איזה מניות אני קונה עכשיו?
לחצו כאן לצפייה בתיק שלי

דיון

 • ליעד  05/09/2010

  תודה על ההסבר המפורט.
  רק שאלה קטנה. כולם מדברים על הריבית הנמוכה ועד כמה שלא כדאי להשקיע באג”חים בתקופה כזאת.
  האם אפשר לקבל הסבר שמפרט את הקשר בין הריבית לתשואת האג”חים מעבר לכלל האצבע שפורסם כאן?

 • ינון אריאלי  07/09/2010

  היי ליעד,

  היום, הריבית במשק נמוכה מאוד ולכן השקעה באג”ח ממשלתיות (בעיקר הקצרות) נושאת ריבית נמוכה. בנוסף, משקיעים רבים נהרו לאפיק האג”ח ודחפו את המחירים למעלה, כך שהתשואה שהם מניבים נמוכה באופן קיצוני גם היא.

  לגבי אג”ח קונצרניים (אג”ח של חברות) – היות והריבית במשק נמוכה, החברות יכולות להנפיק אג”ח המשלמות ריבית נמוכה. המשמעות היא תשואה נמוכה גם של מרבית האג”ח הקונצרניות בתקופה הנוכחית.

  זה לא אומר שאין אג”ח מעניינות להשקעה גם היום, אבל צריך לחפש אותן בפינצטה.

 • ליעד  07/09/2010

  תודה רבה :-)

 • בוריס  19/10/2010

  היי
  במועד הפדיון אני מקבל את הריבית ההצמדה וכו’ על מחיר ההנפקה מלפני שנים.
  ואת מחירו במסחר אני מקבל רק כרווח הון במידה ואני מוכר ובמידה שלא למחיר האגח אין משמעות במועד הפדיון,ויכול להיווצר מצב שבו ישתלם יותר למכור את האגח מאשר להחזיר בו עד מועד הפרעון גם אם זה יום למחרת.
  הבנתי נכון?
  נ.ב מאד נהנה מהאתר שלך כל הכבוד

 • ינון אריאלי  20/10/2010

  היי בוריס,

  אם קנית אג”ח בהנפקה ותחזיק אותו עד למועד הפדיון, ובהנחה שהחברה תעמוד בכל התחייבויותיה למשקיעים, תקבל בחזרה את הקרן ואת כל תשלומי הריבית (וההצמדה) לאורך הדרך. במקרה כזה אין כל חשיבות למחיר בו נסחרת האג”ח.

  מחיר האג”ח לעולם לא יעבור את נקודת המחיר המגלמת את תשלום כל הריביות לאורך הדרך (השווי המתואם שלה ביום הפדיון). אבל, ייתכן והמחיר יעלה לנקודה קרובה מאוד לכך במועד מוקדם מידי (כמו שקרה לאגרות רבות בשוק לאחרונה). במקרה כזה התשואה של האג”ח עד למועד הפדיון תהיה נמוכה מידי ולכן יהיה הגיון למכור לפני מועד הפדיון.

  קרא עוד קצת הסברים שכתבתי באתר התוכן של אלטשולר שחם, כאן למשל http://now.as-invest.co.il/?p=1693 וכאן: http://now.as-invest.co.il/?p=1688 .

  תודה על הפרגון ותמשיך ליהנות.

 • אמיר  14/12/2010

  ינון שלום
  עברתי על כל האתר שלך וממש נהניתי לקרוא וללמוד.
  יש דבר אחד שלא הבנתי בנושא האג”ח.

  הונפקה אג”ח לפני X שנים ומועד פדיונה הוא עוד שנתיים וחודש.
  (למשל ממשלתי שקלי 0313) בריבית של 3.06% ברוטו
  מחירה היום הוא 107.77

  נגיד ורכשתי כמות יחידות בסך של 107.77 ש”ח (100 יח’ ??)
  ובעוד חודש האחזקה שלי תהיה שווה 110 ש”ח (נקודת ה-X כמו שאתה קורא לזה)

  1) האם זה אומר שאקבל בעוד חודש 3% מ-110 ש”ח או מ-100
  ש”ח (מחיר הבסיס)? אותו דבר גם לגבי בעוד שנה וחודש?
  2) במועד הפדיון (בעוד שנתיים וחודש) אקבל 100 אג’ על כל יחידה
  שאני מחזיק, כלומר 100 ש”ח + ריבית של 3%?

  כלומר בתכל’ס קניתי ב-108, הרווחתי בדרך 9 ש”ח ריבית, אבל
  מכרתי ב-100, כך שבתכל’ס הרווחתי רק שקל???

 • ינון אריאלי  15/12/2010

  היי אמיר,
  בהשקעה באג”ח אפשר להרוויח פעמיים: פעם ראשונה מהריבית שמשלמת האגרת, ופעם שניה רווח הון מעליית מחיר האג”ח. הפרמטר שנקרא תשואה שנתית לפדיון מחבר את שניהם ביחד – הוא אומר לך איזו תשואה שנתית ממוצעת תשיג אם תרכוש את האג”ח במחיר הנוכחי ותחזיק עד למועד הפדיון. זה חייב להיות מספר חיובי (כי אף אחד לא יקנה משהו כשהוא יודע שהוא יפסיד), אבל התשואה יכולה עדיין להיות נמוכה.

  לגבי השאלות שלך:
  1. הריבית היא תמיד באחוזים מ- 100 ולא משנה באיזה מחיר נסחרת האג”ח כיום, כלומר בריבית של 3% תקבל 3 אגורות על כל יחידת אג”ח. מכיוון שקנית את האג”ח במחיר גבוה מ-100, הריבית האפקטיבית שתשיג תהיה נמוכה מ-3% כמובן.
  2. במועד הפדיון תקבל את החזר הקרן, 100 אג’ על כל יחידה, ובחלק מהאגרות גם תשלום ריבית נוסף (צריך לבדוק בתשקיף).

 • אמיר  15/12/2010

  תודה רבה.
  אם ככה אני לא מבין את היתרון בהשקעה באג”ח.
  אלא אם כן קנית את האג”ח בשלב ההנפקה, קשה להניח שתשיג תשואה מספיק טובה מהאג”ח בטווח הקצר (שנה-שלוש שנים)

  אלא אם כן האג”ח משמש ככלי לשים כסף בצד לתקופה קצרה, נגיד לרכישת דירה או משהו בסגנון.

  האם הבנתי נכון?

 • בוריס  15/12/2010

  היי,
  גם אותי השאלה עניינה
  אם הבנתי נכון הריבית היא מ100 לא משנה על איזה אג”ח ממשלתי קונצרני של חברות שונות וכו’

  משמע עלי לחפש אגח שנסחרת מתחת ל100 בעלת תשואה שנתית גבוהה בהתם כמובן לביצועי החברה בכוונה שמחיר האגח יבור את ה100 וימשיך לעלות?

 • ינון אריאלי  15/12/2010

  היי חברים,
  הרעיון הוא לחפש אג”ח הנסחרות במחיר נמוך מ- 100, ואז התשואה שלהן תהיה גבוהה. אבל, עליכם לבדוק טוב טוב שהחברה אכן תוכל לעמוד בתשלומי הריבית ולהחזיר את הקרן (אם אתם מתכוונים להחזיק את האג”ח עד למועד הפדיון). מובן, שלאורך הדרך, אם החברה תראה שהיא יציבה ורווחית, מחיר האג”ח הזה יעלה למעלה והתשואה לפדיון תרד. אם היא תרד נמוך מידי, תוכלו למכור את האג”ח למישהו שלא קרא את הדיון שלנו, ולא לחכות עד למועד הפדיון (וזאת בדרך כלל האסטרטגיה שלי כשאני משקיע באג”ח).

 • בוריס  15/12/2010

  תודה רבה סגרתה לי את כל הפינות

 • איליה  18/12/2010

  שלום,
  למה תוך חודש ימים האחזקה שלך תהיה שווה 110 ש”ח?
  הרי מחלקים קופון (ריבית) פעם או פעמיים בשנה?

 • מעוז  27/03/2011

  ההסבר פשוט. אג”ח נקנה בהנחה ממחירו המלא. כשהריבית נמוכה ההנחה הינה בהתאם ולכן אג”חים חדשים שמונפקים תשואתם דומה. נשתמש לרגע במספרים מעוגלים נניח שאדם קונה היום אג”ח ב-98 אגורות בציפיה לקבל את ה-100 אגורות. הוא ירוויח לערך 2%. (בניכוי הוצאות, דמי משמרת וכו’) אבל אם אותו אדם ירצה למכור את האג”ח מחר, והריבית במשק תעלה ל- 10%.הוא למעשה מחזיק באג”ח ששוויו ירד ל-90 אגורות. בקיצור כשהריביות נמוכות האג”חים נותנים תשואות נמוכות, ומי שמחזיק עד הפקיעה יקבל את התשואה הנמוכה אך עלית ריבית במהלך התקופה רק תרע את מצבו.

 • kobi  21/12/2012

  לילה טוב ינון,

  רציתי בשה לנבור בשאלה שהוצגה כאן, כי התשובה לא הייתה ברורה לי לגמרי….במידה וקניתי אג”ח במועד מסויים, במחיר שמשקף תשואה שנתית של X%, האם במצב בו לפני הפידיון קיימת תשואה שלילית(סחירות בפרמיה) כדאי לי למכור את האגרת לפני מועד הפידיון?! האם התשואה של X% לא “קובעה” לה במחיר הקנייה עד לפידיון?! ולכן לא אמור לעניין אותי המחיר בו היא נסחרת לפני לפני הפידיון?!? תודה רבה מראש…

 • יוסף בר  10/11/2020

  לא הבנתי למה כשהריבית עולה האגח יורד לכא’ כשיש תשואה גבוהה יותר שוה לשלם על ההשקעה יותר

  • ינון אריאלי  11/11/2020

   תשואות האג”ח מתנהגות בהתאם לשינויים בריבית במשק. כשהריבית עולה אז עולה גם תשואות האג”ח, וכדי שזה יקרה המחיר של האג”ח צריך לרדת.
   תסתכל למשל על אג”ח המחלקת קופון של 5 אג’ אחת לשנה. אם האג”ח נסחרת ב-100 אגורות אז התשואה היא 5%, ואם מחיר האג”ח ירד למשל ל-90 אגורות, אז עדיין יחולקו 5 אג’ בשנה ולכן האג”ח נסחרת כעת בתשואה של 5.5% (5/90).

השאר תגובה

* כתובת המייל שלך לא תפורסם
* אנו מנועים מלענות על שאלות בנוגע למניות ספציפיות

איך לקנות מניות שעולות במאות אחוזים בשנים הבאות? 

X