התיק של ינון

איך לבנות תיק תעודות סל (5)

איך לבנות תיק תעודות סל (5)

ישנן מספר אסטרטגיות שונות להשקעה באמצעות תעודות סל. במדריך זה הצגנו אסטרטגיה אחת, שהתמדה בה עשויה להפוך סכום השקעה קטן לסכום גדול מאוד לאחר שנות השקעה רבות בהן תתמידו בשיטה.

הנה השלבים אותם עליכם לבצע, על מנת ליישם אותה בהצלחה.

1. בחרו שלוש-ארבע תעודות סל העוקבות אחר שלושה-ארבעה מהמדדים הכלליים או הסקטוריאלים בעולם (הנה הצעה לארבע תעודות כאלו).

2. בחרו את פרק הזמן התקופתי הקבוע בו תקנו יחידות מתעודות הסל הללו, כלומר כל כמה זמן תקנו את היחידות הללו (בין חודש לשנה).

3. בחרו את סכום הכסף שבאפשרותכם להשקיע בכל קנייה. מומלץ כי יהיה זה סכום קבוע או הולך וגדל לאורך הזמן.

4. פתחו חשבון אצל ברוקר פרטי ובקשו ממנו לקנות לכם, או לחילופין קנו בעצמכם, יחידות מתעודות הסל שבחרתכם בשווי סכום ההשקעה התקופתי (החודשי או תקופה אחרת) שהחלטתם עליו. חלקו את הסכום שווה בשווה בין התעודות השונות, כך שמכל תעודה יקנו יחידות באותו סכום כולל (אין חשיבות למספר היחידות מכל תעודה והוא יכול להיות שונה בין התעודות השונות, אך סכום הקנייה מכל תעודה צריך להיות שווה).

6. אם יש לכם סכום חיסכון ראשוני גבוה שברצונכם להשקיע גם כן בתעודות סל, חלקו אותו ל-12 והוסיפו את התוצאה לקניית היחידות במהלך השנה הראשונה (אם הסכום גדול מאוד, נבון יהיה לחלקו אף ל- 24 ולהשקיעו בחלקים במשך 24 חודשים לפחות). המטרה של הפריסה הזו, היא להמנע מהשקעת כל כספכם ערב מפולת בשוק.

לדוגמא, אם החלטתם להשקיע כל חודש סכום קבוע, ובנוסף יש לכם סכום חיסכון התחלתי של 12,000 ש”ח, חלקו את הסכום ל- 12 והוסיפו את הסכום שקיבלתם לקניית היחידות של 12 החודשים הראשונים. כלומר, בכל חודש לאורך השנה הראשונה תוסיפו 1,000 ש”ח לסכום הקנייה של היחידות החדשות.

7. המשיכו לקנות יחידות נוספות באותו סכום (ורצוי בסכום הולך וגדל) מידי תקופה קבועה (כל חודש או תקופה אחרת) כפי שבחרתם, לאורך שנים רבות כמה שיותר.

התמידו בקניית היחידות התקופתיות לתיק ההשקעות שלכם. אל תוותרו על אף קנייה, ולא משנה מה הסיבה. השוק בירידה, השוק בעלייה, מזג האוויר חם או קר, או שאתם במצב רוח שמח או עצוב. זאת הדרך היחידה להצליח להשיג את תשואת המדדים שבחרתם.

בהצלחה!

דיון

 • לב  30/10/2010

  תודה רבה,
  אני לומד הרבה מהמדריכים שלך.

  רציתי לשאול לגבי סעיף 6,
  מה כדאי לעשות לעשות עם הסכום הראשוני בזמן השנה הראשונה?
  אני לא רוצה לתת לו לשכב סתם בעו”ש,
  אבל מצד שני, אם אני ישקיע אותו באפיק ללא סיכון, חבל לי על העמלה של הקניה והמכירה שלו בפרק זמן קצר.

  תודה.

 • ינון אריאלי  31/10/2010

  היי לב,

  שנה היא תקופה קצרה מידי בשביל להשקיע את הסכום באפיקים בעלי סיכון כלשהו. לכן, דרך אפשרית היא להשקיעו בפקדון כלשהו (יומי/שבועי/חודשי) או במק”מ עם מועד פדיון מתאים (כלומר כזה שיפדה לפני שתצטרך את הכסף). מיותר לציין שכדאי להעדיף את האפשרות שתניב תשואה גבוהה יותר מבין השתיים.

  אגב, אצל ברוקרים פרטיים רבים, כספי ההשקעה שנמצאים בעו”ש צוברים ריבית כמו פק”מ יומי באופן אוטומטי (אבל עם ריבית גבוהה יותר מזו שמציע הבנק).

 • דניאל  26/04/2011

  תודה רבה (על כתבה והאתר בכלל) למדתי המון

 • פליס  05/05/2011

  תודה רבה, למדתי המון.
  יש לך אתרים מומלצים להשקעה בתעודות סל של סחורות: כמו נפט/ זהב, אבל באופן עצמאי?
  כלומר להשקיע בזמן אמת במדדים של הסחורות (ואף אפשרות לקנות בשורט?)

  תודה מראש

 • ינון אריאלי  06/05/2011

  היי פליס,
  באתר הזה למשל תוכל למצוא רשימה די מלאה של תעודות הסל העוקבות אחר סחורות (הן לונג והן שורט). למשל עבור זהב: http://etf.stock-encyclopedia.com/category/gold-etfs.html ועבור נפט http://etf.stock-encyclopedia.com/category/oil-price-etfs.html

 • טל  05/10/2011

  הי,
  האם הקניה החודשית יכולה להיות מרוכזת לקניה פעם בשנה? יש לכך משמעות? תוכל להרחיב קצת בבקשה?

  תודה

 • ינון אריאלי  06/10/2011

  היי טל,
  זאת אפשרות (בייחוד אם יש לך אפשרות להשקיע סכום חודשי קטן בלבד). עם זאת, בשביל למצע את התנהגות השוק בצורה יעילה יותר, עדיף לבצע קניה לפחות אחת לרבעון (מידי שלושה חודשים).

 • שמואל  06/04/2013

  ינון שלום
  בזמן האחרון קראתי שיש קרנות מחקות מדד .מה ההבדל ביניהם לעומת תעודת סל ? עלויות רכישה ? מיסוי ? למי מחולקים הדוידנדים במקרה של קרן ? מה עדיף מבחינה משפטית במקרה והחברה קרן מחקה / תעודת סל פושטת רגל – אצל מי מהן הכסף שלי יותר בטוח מבחינת החוק ?

  תודה רבה

השאר תגובה

* כתובת המייל שלך לא תפורסם
* אנו מנועים מלענות על שאלות בנוגע למניות ספציפיות