התיק של ינון

איך להרוויח ממחיר הנפט הנמוך?

23/04/2020 • ינון אריאלי
איך להרוויח ממחיר הנפט הנמוך?

הדרמה בשוק הנפט הגיעה לפני כמה ימים לשיא, כאשר החוזה על הנפט למאי (חוזים הם תמיד לחודש העוקב) צנח למחיר של מינוס 37.6 דולר לחבית, ופקע בסופו של דבר בכ-10 דולר בלבד. מחיר בו ביקר הנפט לאחרונה לפני 21 שנה.

בסקירה הזו אסביר מדוע זה קרה והאם אפשר להרוויח כסף מהשקעה בתעודות סל העוקבות אחר הנפט .

איך נקבע מחיר הנפט?

כמו כל דבר אחר, גם מחיר הנפט נקבע על בסיס היחס בין הביקוש להיצע. בימים רגילים, מופקות בעולם כ-100 מיליון חביות נפט ונמכרות סביב 100 מיליון חביות נפט, כך שהמחיר של הזהב השחור נשמר פחות או יותר ברמה קבועה (בממוצע כ-50-60 דולר לחבית). החברות בקרטל אופ”ק אף נוהגות לווסת את התפוקה כדי לשמור על המחירים הגבוהים ולייצר לעצמן רווחיות משביעת רצון.

המחיר עולה או יורד בחדות כשיש אירועי קיצון. הפעם, אירוע הקיצון היה נגיף קטנטן – קורונה.

כשכל העולם בסגר, אין תנועת כלי רכב, שיט ומטוסים, יש פחות צריכת דלקים. כמה פחות? לפי ההערכות הייתה ירידה של קרוב ל-30 מיליון חביות נפט ביום ברחבי העולם, במיוחד בסין. בגלל הריב בין סעודיה לרוסיה לא התבצעה הפחתה בתפוקה, העולם הוצף בנפט, והמחיר צלל ל-20 דולר לחבית.

גם ההבנות בין הצדדים בתיווך טראמפ, שאמורות להיכנס לתוקף בתחילת מאי, לא ישנו את התמונה, ובסך הכל יפחיתו את ההפקה בכ-10 מיליון חביות ביום. עדיין יהיה עודף של קרוב ל-20 מיליון חביות ביום, מה שישאיר את מחיר הנפט ברמה מאוד נמוכה בעתיד הקרוב.

צריך להבין שהקטנת קצב הפקת הנפט בעולם בשיעור משמעותי נוסף אינה פשוטה כי עלויות ההתנעה מחדש והאחזקה של קידוחים דוממים הן מאוד גבוהות, ולכן למפיקת נפט עדיף לפעמים להמשיך להפיק גם אם היא מוכרת בהפסד. לא סתם הממשל האמריקני שוקל לשלם למפיקות הנפט האמריקניות כסף כדי שימתנו את קצב ההפקה.

אז איך זה קשור לשוק ההון?

הדרך לקנות נפט היא באמצעות חוזים עתידיים (future contracts), שהם הסכם מחייב בין מוכר חביות נפט לבין קונה החביות. יש חוזים עתידיים לכל חודש אפילו מספר שנים קדימה (ראו בקישור הזה למשל), ובמועד הפקיעה (ביום שלישי האחרוו של החודש) המוכר צריך להעביר פיזית את הנפט אל הקונה בתמורה לתשלום על פי מחיר החוזה.

החוזים האלו נסחרים בבורסה, כך שכל אחד יכול לקנות אותם, אבל אם תישארו איתם במועד הפקיעה אז תהיו חייבים לבוא לקחת את הנפט. זה שונה מאופציות על מניות (Stock options), שם ההתחשבנות בפקיעה היא כספית בלבד.

בעולם יש שני סוגי נפט: WTI, שהוא הנפט שמופק בצפון אמריקה (בעיקר בארה”ב), ו-Brent שמופק בכל שאר חלקי העולם. מחיר החוזים של שני סוגי הנפט האלו הם שקובעים את המחיר בו נקנות חביות נפט ברחבי העולם.

בימים שבשגרה, החוזים של שני סוגי הנפט האלו נסחרים במחיר כמעט זהה, שהרי לא הגיוני שנפט בארה”ב יימכר ב-50 דולר ונפט באירופה יימכר ב-20 דולר. עם זאת, לפעמים נוצרים פערי מחיר זמניים ביניהם, לא מאוד גדולים, שנסגרים מהר מאוד.

בשבוע האחרון קרה אירוע מוזר, שבו החוזים על ה-brent נשארו ברמה של כ-25 דולר בעוד החוזים על ה-WTI התרסקו, ואפילו ירדו אל מתחת לאפס. איך זה ייתכן?

ובכן, למרות שיש אנשים שעדיין חושבים כך, הנפט לא באמת מגיע בחביות. הוא מוזרם בצינורות מנקודות מרכזיות, כמו קושינג באוקלוהומה, למתקני אחסון ענקיים (כמו זה שבתמונה למעלה, בסעודיה), ומשם מוזרם הנפט לחברות המזקקות אותו.

המשמעות היא שאם קניתם חוזה על הנפט למאי, אז ביום הפקיעה (21 באפריל) אתם צריכים לשלם למוכר, להגיע לקושינג ולהגיד לאן אתם רוצים שיזרימו את הנפט. לפני זה, אתם צריכים לפנות לאחד ממתקני האחסון ולשכור שטח אחסון לנפט שקניתם.

בגלל שההפקה לא פחתה אבל הביקוש הצטצמם מאוד, נוצר עודף אדיר של נפט בארה”ב ולא נשארו מקומות פנויים במתקני האחסון (יותר מדויק להגיד שלא נשארו מקומות שאינם מושכרים).

בניגוד לסחורות אחרות, את הנפט אסור לשפוך בשטח או בים (זה יוביל לתשלום קנס אדיר), ולכן אם תקנו נפט ולא יהיה לכם איפה לאחסן אותו אז אתם בבעיה חמורה. בנוסף, בניגוד למקומות אחרים בעולם, שם ניתן להזרים את הנפט למכליות בים לתקופה מסוימת, בארה”ב האפשרות הזו מוגבלת ויקרה הרבה יותר.

אף סוחר לא רוצה להיתקע בסיטואציה שאין לו איפה לאחסן את הנפט, ולכן הוא יהיה מוכן אפילו לשלם לכם רק שתיקחו ממנו את החובה לקנות את הנפט בפקיעת החוזה. בגלל זה הגענו למצב אבסורדי שבו החוזים פקעו במחיר שלילי (אבל צריך להבין שזה רק עניין טכני, וזה לא שבאמת מישהו קנה חביות נפט במחיר שלילי).

אחרי הפקיעה של החוזה של מאי, החוזה הנוכחי (של יוני) כבר נסחר במחיר חיובי של 14.3 דולר, כלומר זה המחיר בו נמכרות כרגע חביות נפט (מחיר ה-spot).

איך עובדות תעודות סל על הנפט ולמה הן כלי השקעה גרוע מאוד?

מנהלי תעודות הסל כמובן שאינם רוכשים פיזית את הנפט, ולכן הם מנסים לחקות את מחירו באמצעות קניית החוזים העתידיים הקרובים של הנפט. הבעיה היא, שמידי חודש הם צריכים “לגלגל” את הפוזיציה, כלומר למכור לפני הפקיעה את החוזה שהם מחזיקים ולקנות חוזה לחודש הבא, כדי שלא יאלצו לקבל את הסחורה הפיזית. בגלגול החוזה התעודה מפסידה כסף.

בתקופות בהן מחיר החוזה העתידי החדש דומה לנוכחי, התעודה מפסידה מעט, אבל בתקופות כמו היום שהפער גדול, התעודה מפסידה את המכנסיים בכל גלגול.

המצב הנוכחי נקרא קונטנגו, שהוא מצב מוזר שבו מחיר הסחורה העתידי גבוה ממחירה הנוכחי (מה-spot price) בצורה משמעותית. בתקופות כאלו, הפרמיה שצריך לשלם במעבר מחוזה לחוזה קרובה להפרש בין מחיר החוזים. לכן, אם החוזה של יוני נסחר ב-14 דולר והחוזה של יולי נסחר ב-21 דולר, אז התעודה תפסיד 7,000 דולר על כל חוזה (חוזה הוא ל-1,000 חביות נפט, כך שהיא תפסיד 7 דולר כפול 1,000 חביות). תארו לעצמכם כמה מפסידה התעודה אם החוזה מתרסק לקראת הפקיעה כפי שהתרסק החוזה של מאי בעוד החוזה של יוני נשאר פחות או יותר ללא שינוי.

לכן, כדי להרוויח מהשקעה בתעודת סל העוקבת אחר הנפט אתם צריכים שבמהלך החודש עד למועד הגלגול, מחיר הנפט יעלה והתעודה תעלה בהתאם. אבל מי יודע לחזות לאן ילך מחיר הנפט בשבועות הקרובים? אף אחד. בטווח הארוך יותר, אפילו של מספר חודשים בלבד, לתעודה כבר יהיו עלויות גלגול לא מבוטלות, ולכן רוב הסיכויים שתפסידו כסף מהשקעה בתעודה גם אם מחיר הנפט יעלה למעלה.

בקיצור, אל תקנו תעודת סל שעוקבת אחר הנפט! זה מתכון להפסיד כסף.

זה מבאס, אבל הדרך היחידה להרוויח מהשקעה בנפט הזול היא לקנות את הסחורה הפיזית עצמה. השאלה היא איך בתקופת הסגר אתם מגיעים לקושינג באוקלוהמה כדי לקחת את הנפט…

האם מחיר הנפט יתקן למעלה בעתיד הקרוב?

להערכתי, גם לאחר קיצוץ מסיבי של כ-10  מיליון חביות נפט ביום החל ממאי, עדיין יהיה עודף של לפחות 10-15 מיליון חביות ביום. גם אם הסגר בעולם יתחיל להיפתח, זה יקרה בהדרגה וצריכת הנפט תישאר נמוכה עוד תקופה של לפחות חצי שנה.

המשמעות היא שהמחסור במקומות אחסון בארה”ב ובעולם כולו יימשך עוד תקופה לא מבוטלת. במצב כזה אני לא רואה איך מחירי הנפט מתאוששים בעתיד הקרוב, בטח לא לרמות שהיו טרם הסגר. ברור שהנפט ישוב בעתיד לרמה של מעל 40-50 דולר, כי רבות ממפיקות הנפט צריכות מחיר כזה כדי להרוויח, אבל זה יקח הרבה זמן.

לכן, אני לא אתפלא אם פקיעה במחיר שלילי כמו שראינו החודש, תחזור שוב גם בפקיעה הבאה בסוף מאי.

אז איך בכל זאת אפשר להרוויח ממחיר הנפט הכל כך נמוך?

מחיר נפט כל כך נמוך לאור זמן הוא בשורה רעה מאוד עבור מפיקות הנפט האמריקניות, שלא יוכלו לשרוד עוד הרבה זמן בלי סיוע ממשלתי. מיטב חבריו של טראמפ הם מנהלי חברות אנרגיה מסורתית, ובנוסף תעשיית הנפט האמריקנית היא גאווה לאומית, ולכן אני מניח שטראמפ שוב ישלח את הפד להדפיס כמה עשרות מיליארדים כדי לחלץ את חברות הנפט משקיעה בתוך הבארות שלהן.

לכן, השקעה כרגע במניות של חברות נפט נראית ספקולטיבית מידי (למרות שאני בוחן כמה חברות מעניינות ולא ממונפות). מה שיותר מעניין, זה לאתר חברות שהנפט הוא אחד מחומרי הגלם הישירים או העקיפים שלהן, וייהנו מגידול ברווחיות הגולמית שלהן לאור הירידה החדה במחיר הנפט. אעדכן לגביהן אם אגיע למסקנה שהן מספיק אטרקטיביות.

מי שלבטח ייהנו ממחירי הנפט הנמוכים הן חברות ההובלה הימית של הנפט במכליות, שיהנו מביקוש גבוה ועליה במחירי התובלה.

בשבועות האחרונים עברתי על כל החברות בענף, וקניתי מניה של אחת החברות, שנראית הכי יציבה מבחינה פיננסית, יש לה את צי הספינות הגדול והצעיר ביותר מבין כל החברות, ולהערכתי המניה שלה מתומחרת בחסר עמוק מתחת למחיר ההוגן שלה.

בחודשים האחרונים זינקו מחירי התובלה לשמיים – אירוע שקורה אחת לעשור, כך שלהערכתי החברה תייצר השנה תזרים מזומנים גדול יותר מכל השווי הנוכחי שלה. זה יכול להטיס את המניה שלה לשמים.

אתם מוזמנים לקרוא סקירה על מנית מכליות הנפט האטרקטיבית הזו, כמו גם על מניות מעניינות נוספות אחרות, בתיק שלי בקישור הזה.

רוצים לדעת איזה מניות אני קונה עכשיו?
לחצו כאן לצפייה בתיק שלי

דיון

 • שרגא אופיר  23/04/2020

  כרגיל סקירה מאוד מעניינת ויש לי את המניה המדוברת שעלתה יפה בתקופה האחרונה בדיוק לפי הניתוח שלך.
  ישר כוח ינון ותמשיך למצוא לנו הזדמנויות להשקעה.

 • אמיר פיין  23/04/2020

  סימבול המניה המדוברת הוא ?

  • ינון אריאלי  23/04/2020

   היי אמיר,
   כדי לשמור על הגינות כלפי החברים העוקבים אחרי בתשלום, אני מציג את הסקירה המלאה על החברה ושמה לחברים באתר “התיק של ינון”.

 • ירון נועם  23/04/2020

  תודה על הפוסט המושקע.
  כדי לוודא שהבנתי נכון, על מנת להרוויח מהשקעה בקרנות סל של נפט, מחיר החוזה העתידי של החודש הבא צריך להיות נמוך מהמחיר של החודש הנוכחי?
  אם כן, האם הדבר אומר שאי אפשר להרוויח מהשקעה כזו לטווח ארוך? הרי מחיר הנפט לא יכול רק לרדת לנצח.

  • ינון אריאלי  23/04/2020

   היי ירון,
   הבנת נכון. גם אז יש עלויות מסוימות של קניה ומכירה, ובכל מקרה תעודת סל לא תניב תשואה חיובית לאורך זמן.

 • טרבולוס עובדיה  24/04/2020

  הי ינון אם כך ייתכן שכדאי לקכוש מניות של חברות תובלה או מכשור שקשור בבארות הנפט?

  • ינון אריאלי  25/04/2020

   היי עובדיה,
   אני אכן סבור שחברות מכליות להובלת נפט עשויות להיות השקעה מעניינת בתקופה הנוכחית, וכפי שכתבתי אני מחזיק במניה אחת ב”תיק של ינון”.
   מנגד, בגלל ההאטה הצפויה בפעילות הנפט בעתיד הנראה לעין אז חברות המשכירות/מוכרות ציוד קידוח/הפקת נפט עלולות לראות ירידה בביקוש למוצרים שלהן ונראות פחות אטרקטיביות לדעתי.

 • כדורי אדמונד  25/04/2020

  זרוק עצם בכדי ובדוק כיצד הענין הזה יתנהג ..

  • ינון אריאלי  25/04/2020

   פרסמתי את המניה ב”תיק של ינון”. בינתיים היא עלתה מעל כ-26%, ולהערכתי היא לפחות תכפיל את עצמה בהמשך הדרך.

 • ישי ו  25/04/2020

  שלום יינון,
  קניתי קרן מסוימת שעוקבת אחר החוזים העתידיים של הנפט.
  קראתי את תגובתך למגיב ירון נועם, שכתב ש”על מנת להרוויח מהשקעה בקרנות סל של נפט, מחיר החוזה העתידי של החודש הבא צריך להיות נמוך מהמחיר של החודש הנוכחי”.
  להבנתי, כל עוד מחיר הנפט יעלה בעתיד הקרוב עם פתיחת המשקים בעולם, החוזה של החודש הבא תמיד יהיה גבוה יותר מזה של החודש הנוכחי.
  השאלה היא אם כך – מה יכול לגרום לערך הקרן הזו לעלות בחזרה לערך שהיה לפני כמה חודשים? שמחיר הנפט יעלה ואז ירד בחזרה?
  תודה רבה.

  • ינון אריאלי  25/04/2020

   היי ישי,
   בהנחה שהקרב עוקבת אחר מחיר הנפט באמצעות החוזה של החודש הקרוב, אז הדרך היחידה שלה לעלות היא בטווח המאוד קצר – מספר שבועות, אם מחיר הנפט יעלה. לאחר מכן, כשיפקע החוזה, היא תשובה להפסיד כסף. בגלל זה, השקעה בתעודת סל על הנפט היא לא רווחית לאורך זמן.

 • שי משה  26/04/2020

  ההסבר שלך הכי טוב שקראתי בנושא הזה,
  אבל עדיין משהו לא מובן לי,
  מה קורה אם קניתי את החוזה והגיעה הפקיעה שלו זאת אומרת שהתחייבתי לקנות את הנפט ועדיין לא באתי פיזית לרכוש אותו?
  האם מישהו יכול לבוא אליי ולתבוע אותי או לקחת ממני קנס?
  לא מצליח להבין איזה אינטרס יש לי למכור במחיר שלילי( לשלם כדי שייקחו)

  • ינון אריאלי  26/04/2020

   תודה שי.
   אם תחזיק את החוזה בפקיעה תצטרך לשלם עבור הסחורה ולהגיד לאן להזרים אותה. אני לא יודע מה הסנקציות שיש למי ש”ייעלם” לאחר הפקיעה, אבל אני מניח שיש.
   אם אין לך איפה לאחסן את הנפט או שעלות האחסון יקרה מאוד, אתה תהיה מוכן לשלם למישהו כדי שייקח ממך את החובה לקבל את הנפט.

 • לשי משה  28/04/2020

  במידה ורכשת את החוזה והגיעה הפקיעה ואתה לא מגיע לאסוף את הנפט, יתבעו אותך ויגרם לך נזק גדול מאד.
  תשלם קנס עתק (הקנס תלוי בגודל החוזה) ותיהיה חשוף לסנקציות פליליות ואחרי שתסיים לרצות את העונש כבונוס תקבל חותמת שחורה בדרכון מהאמריקאים לכול החיים.
  אדם שיחליט לשפוך את הנפט ולא לאחסן אותו בצורה מסודרת כנדרש בחוק ניצב בפני עונשי מאסר של 25-35 שנה בבית כלא פדרלי בארה”ב וכבונוס יקבל קנס שנע בין 1B-25B$ מהרשויות.
  בתור אדם שעובד כדילר עבור בית זיקוק גדול, קבלו טיפ בחינם: אל תתעסקו בתחומים שאתם לא מבינים בהם!

 • גיורא שניצר  05/05/2020

  יש תעודת סל חליפית USL, שם החוזים מפוזרים על פני 12 חודשים, כלומר כל חודש צריך לגלגל רק 12\1 מהכמות ולשנה קדימה. בעקבות מה שקרה בחוזה מאי, גם ה- USO פיזר את החוזים שלו בין יולי לאוגוסט. היום (חמישי למאי) הנפט עולה חזק, חוזה יוני בכ- 19.8% ל- 24.4$ חוזה יולי בכ- 15.5% ל- 26.4$ ה- USO בכ- 9.6% ל- 21.5$ ה- USL בכ- 7.3% ל- 11.6$ (נכון לרבע שעה לסיום המסחר)

 • גיורא שניצר  05/05/2020

  בפוסט הקודם צריך להיות בין יוני לאוגוסט, סורי :)

 • יאיר ללוש  06/05/2020

  מה לגביי תעודות סל ששינו אסטרטגייה וקנו חוזים עתידיים שיש סבירות לא נמוכה שיהיו ב backwardation? מחיר של בין 10 ל -30 דולר הוא לא וויליאבילי לאורך זמן וההיצע יהיה חייב להתאים את עצמו לאחר שחברות יפשטו את הרגל. מאיפה הביטחון שתעודות סל שחילקו את החוזים שלהם בצורה אסטרטגית לא יעשו תשואה יפה גם אם הם לא ייעקבו בדיוק אחר מחיר הנפט?

  • ינון אריאלי  06/05/2020

   היי יאיר,
   ייתכן כמובן שיהיו תעודות שיעלו בתקופה קצרה כזו או אחרת, אולם לאורך זמן תעודות סל העוקבות אחר הנפט (או סחורות אחרות) לא מניבות תשואה חיובית.

 • שלום  07/05/2020

  אשמח להבין למה חברות תובלת הנפט יהנו מהמצב?
  אני מבין שהנפט זול וזול להן להניע את הספינות בזכות מחירי הדלק הנמוכים
  מצד שני הן משנעות נפט ואין ביקוש לנפט כרגע אז איך זה יכול להטיב איתן?
  אשמח לתשובה

  • ינון אריאלי  07/05/2020

   נכון, הביקוש קטן אבל ההיצע נשאר גבוה. מקומות אחסון נפט על היבשה מלאים, ולכן אין ברירה אלא לאחסן את הנפט, לפחות זמנית, בים על מכליות נפט. זה הקפיץ את תעריפי תובלת הנפט הימית והגדיל את ההכנסות והרווחיות של חברות התובלה הימית.

 • השקעתי בה  11/05/2020

  נראה שהלך הכסף

 • משה  19/05/2020

  הי, יש גם מדדי אנרגיה כדוגמת מדד S&P של אנרגיה, זה לא השקעה רחבה בחברות האנרגיה הטובות?

 • גיא  20/05/2020

  היי, אפשר להבין טיפה יותר לעומק איך מגיעים למצב שצריך לקחת את הנפט באופן פיזי?
  בסוף כל יום שלישי האחרון לחודש מי שנשאר עם השקעה בתעודה קנה נפט וצריך לאסוף אותו באופן פיזי? ואם כן אפשר להניח שבאותו היום המנייה תתרסק?

  • ינון אריאלי  21/05/2020

   היי גיא,
   בקניית חוזה עתידי שהחזקת עד הפקיעה – אתה מחויב לקנות את הסחורה במועד פקיעה. מחזיקי יחידות מתעודת הסל לא מחויבים בכך, כי מנפיק התעודה מוכר את החוזה לפני הפקיעה וקונה חוזה חדש. “לגלגול” הזה של החוזה על ידי מנפיק התעודה יש עלות, ולכן לאורך זמן התעודה נשחקת ולא תניב רווח.

 • גיא  21/05/2020

  תודה על התשובה!
  האם אתה מלמד את הנושא יותר לעומק? מעביר קורס או משהו לדוגמא?

השאר תגובה

* כתובת המייל שלך לא תפורסם
* אנו מנועים מלענות על שאלות בנוגע למניות ספציפיות