התיק של ינון

איך להרוויח ממניות ספין אוף

20/01/2011 • ינון אריאלי

כבר כתבתי לא פעם על היתרונות הרבים הטמונים בהשקעה במניות של חברות ספין-אוף (סיעוף בעברית, שהוא סוג של דיבידנד בעין), חברות שהופרדו מחברת האם וחולקו כמעין דיבידנד למחזיקי המניות של חברת האם. בין הסיבות העיקריות לכך אפשר למנות את הרצון של מקבלי מניות הדיבידנד הללו להיפטר מהן, אפשרויות הצמיחה הרבות יותר העומדות בפני החברה לאחר הפרידה מכבלי חברת האם, והאנונימיות הכמעט מוחלטת שלהן מפני אנליסטים ומרבית המשקיעים בשוק. ואכן, מחקרים הראו כי מנית ספין אוף ממוצעת מנצחת את השוק ובהפרש משמעותי במהלך שלוש השנים שלאחר היפרדותה מחברת האם.

במסמך ההיפרדות (Form 10) תוכלו למצוא את כל מה שאתם צריכים בשביל לברר אם מנית ספין אוף כלשהי ראויה להשקעה. אולם, אם אין לכם את הרצון לנתח מניות בודדות, תוכלו עדיין ליהנות מהיתרונות של מניות הספין אוף באמצעות רכישת תעודת הסל האמריקנית Guggenheim Spin-Off (שסימונה CSD), המחזיקה כ-25-30 מניות ספין אוף בעלות מימדים שונים. בין ההחזקות הנוכחיות של התעודה אפשר למצוא מניות ספין אוף מוכרות כמו יצרנית הסיגריות הענקית פיליפ מוריס, חברת הכבלים Time Warner, יצרנית המשקאות הקלים דר’ פפר, וגם מניות ספין אוף קטנטנות ואנונימיות כמו יצרנית התרופות CPEX Pharmaceuticals.

אם הייתם קונים את התעודה לפני שנתיים, הייתם נהנים מתשואה של 100% ללא כל מאמץ, בעוד השוק האמריקני (למשל מדד ה- 500 S&P) עלה “רק” בשיעור של כ- 50%. יחד עם זאת, החיסרון של התעודה הוא שהיא מחזיקה גם במניות ספין אוף שאפילו בדיקה שטחית הייתה מבהירה לכם שכדאי להתרחק מהן. מצד שני, רשימת ההחזקות של התעודה יכולה להיות מקור נהדר לקבל ממנו רעיונות השקעה למניות ספין אוף.

מבין ההחזקות הנוכחיות, יש אחת שאני עוקב אחריה כבר תקופה ארוכה – חברת ביצוע קידוחי גז ונפט לעומקים רדודים, Seahawk Drilling (HAWK), שהופרדה מחברת האם, Pride International, באוגוסט 2009. אם אתם מחפשים סיפור על חברה רווחית סטנדרטית, לא תמצאו אותו כאן. מחירי הגז, שהיו בשפל באותה תקופה וצמצמו מאוד את מספר הפרויקטים בענף, ממשיכים להיות נמוכים יחסית ומקשים על החברה לצמוח ולחזור לרווחיות שאפיינה אותה בשנים שלפני הפרידה מחברת האם.

יחד עם זאת, בניגוד למרבית מקרי הספין-אוף בהם החברה המופרדת גוררת איתה חובות כבדים של החברה המאוחדת, Seahawk יצאה לעצמאות ללא חובות, ואפילו קיבלה מתנת פרידה נדיבה של כמה עשרות מיליוני דולרים. למרות הירידה בהכנסות והמעבר להפסד, ההתנהלות היעילה שלה מאז הפרידה מחברת האם, הובילה אותה לשמור על מאזן חזק עם קופת מזומנים דשנה ומעט חובות.

נוסף על כך, הנקודה שהופכת את החברה להיות מעניינת, היא צי של 20 אסדות קידוח הנמצאות ברשות החברה ושוות כמעט 400 מיליון דולר. בעת כתיבת שורות אלו נסחרת החברה בשווי שוק של כ- 91 מיליון דולר (או 7.5$ למניה), כלומר פחות מרבע משווי הנכסים הנקי של החברה.

הנהלת החברה הצהירה כבר יותר מפעם אחת כי לא תשלול מכירה של נכסים על מנת ליצור ערך למחזיקי המניות שלה. מכירה של אפילו מספר אסדות קידוח בודדות שעומדות ללא שימוש, תכניס לקופת החברה עשרות מיליוני דולרים. לאור מצבה הכספי האיתן של החברה, המזומנים העודפים האלו עשויים להיות מחולקים כדיבידנד שמן למחזיקי המניות. לכן, למרות שאיני רואה את החברה פורחת בעתיד הקרוב, המניה נראית הזדמנות השקעה מעניינת מאוד במחיר הנוכחי.

גילוי נאות: לא מחזיק.

רוצים לדעת איזה מניות אני קונה עכשיו?
לחצו כאן לצפייה בתיק שלי

דיון

 • גבי ג1  25/01/2011

  היי ינון,
  אני בהחלט מתייחס ברצינות רבה להערותיך בקשר לפוטנציאל של החברה אבל: המאזנים של החברה HAWK מראים על הפסדים ושריפת ערך ברבעונים האחרונים, המזומנים מתקזזים עם חוב ל 20 מליון דולר בלבד. בשלושת הרבעונים האחרונים ערך הנכסים (Net Tangible Assets) ירדו מ 430 מליון ל 380 מליון דולר. אז לפי ערך חברה של כ 90 מליון דולר השווי פי 4 אבל בקצב שריפת הערך תוך מספר שנים הערך יישרף. היכן אתה רואה ניהול יעיל של החברה?
  בתודה,
  גבי

 • ינון אריאלי  27/01/2011

  היי גבי,

  אתה בהחלט צודק. ללא התאוששות בתחום קידוחי הגז במים עמוקים, משהו שלא כל כך נראה באופק, החברה לא תחזור לרווחיות, וזה בדיוק מה שאמרתי לקראת סוף הפוסט. הטענה שלי אינה שמנהלי החברה עובדים ביעילות, אלא שהם מודעים למצב, ולכן יש סיכוי לא מבוטל שימכרו חלק מהציוד שלהם תמורת סכום כסף נכבד, שחלקו הגדול יחולק כדיבידנד שיניב תשואה גדולה. זוהי למעשה דוגמא נהדרת ל- asset play.

  אילו החברה הייתה בסיכון פיננסי לא הייתי מזכיר אותה. אבל כמו שאמרת בצדק, החברה לא נמצאת בסיכון שכזה ובוודאי אינה צפויה לפשוט רגל בשנים הקרובות. לכן, למרות שהיא “שורפת” מזומנים לאחרונה, השווי הנכסי שלה נראה גבוה בהרבה מהמחיר בו היא נסחרת. כמובן שאיני יכול לחזות מה יקרה למחיר בתקופה הקרובה, אבל להערכתי אפשריים שני תרחישים: או שהחברה תמכור נכסים או שהיא תירכש על ידי חברה אחרת. בשני המקרים מחזיקי המניה יהנו מהעניין.

  אגב אני לא מחזיק, אבל בהחלט לא פוסל את האפשרות לכניסה מדורגת למניה. ועוד אגב, מניות רבות מתחום קידוחי הגז נראות מעניינות. ראה למשל כאן: seekingalpha com /article/248557-offshore-anxiety-investing-in-the-turbulent-drilling-industry?source=yahoo ).

 • גבי ג1  28/01/2011

  היי ינון,
  הבנתי. נכנסתי השבוע למניה במקביל למשלוח השאלה כי כאשר המחיר נמוך והערך כאמור גבוה בהרבה נראה סיכוי טוב לקבל תשואה נאה ונראה לי שהסיכון נמוך. אציץ בלינק ששלחת. תודה על התשובה
  להתראות

 • שי  30/01/2011

  היי ינון,
  מה אתה ממליץ לעשות בימים של ירידות חדות בשוק עקב אירוע פוליטי או בטחוני?
  האם אתה רואה בזה הזדמנות השקעה או שאתה עושה סטופלוס?
  בתודה,
  שי

 • ינון אריאלי  02/02/2011

  היי שי,

  הכלל שלי הוא לקנות משהו רק אם אני חושב שהוא נסחר מספיק בזול. ימים של אירועים שליליים בדרך כלל עוזרים למניות ברשימת המעקב שלי להתקרב לנקודה בה הן יהיו מספיק זולות ולפעמים גם לחצות אותה למטה, ולכן אפשר כמובן לנצל אותם כנקודת כניסה להשקעה ארוכת טווח. יחד עם זאת, אני לא מאמין בנסיון לבצע רווחים מהירים על ידי מסחר קצר טווח בעקבות ירידות מאירועים שליליים כלשהם. זה הימור לשמו.

  סטופ לוס – לא משתמש. אם הייתי משתמש הייתי מפספס הרבה מאוד מהמניות הכי מוצלחות שלי, שירדו לא מעט לפני שעלו המון בחזרה.

 • מלי  08/02/2011

  יש לי מניית טבע לימכור או להישאר

 • גבי ג1  12/02/2011

  היי ינון,
  נראה שחברה עם הסימול HAWK עשתה לבסוף עיסקה אבל העיסקה משקפת ערך של כ 100 מליון בלבד לאסדות הקידוח וזה מאכזב לעומת ערך תיאורטי של כ 400 מליון. בתגובה המניה של HAWK ירדה במיסחר שלאחר הסגירה לשער של 4 דולר בלבד המשקף ערך של כ 48 מליון דולר בלבד שזה נמוך מדי. מה דעתך על ההתפתחויות האלה?
  בברכה,
  גבי

 • שי  14/02/2011

  שלום ינון,
  אני מאוד נהנה לקרוא את הפוסטים שלך פה בבלוג, תודה רבה!!!

  שנית, מאז ההודעה הזאת עקבתי אחרי המניה ואני רואה שהיום היא ירדה בלמעלה מ-40 אחוזים.
  האם אתה יודע למה זה והאם אולי אחרי הירידה זהו זה זמן טוב להכנס למנייה הזאת לדעתך?

  תודה רבה ושיהיה המשך ערב נפלא!
  שי.

 • ינון אריאלי  15/02/2011

  היי גבי,
  לא ברור למה החברה מכרה את רכושה במחיר כל כך זול, אבל לפי הפרסומים היא חוששת מפשיטת רגל (לא ברור לי מדוע). בכל מקרה, ההערכה שלי היא שבסופו של דבר המניה תהיה שווה יותר מ- 4$, אבל בשלב זה הייתי מתרחק מהאיזור…

 • ינון אריאלי  15/02/2011

  היי שי,
  כרגע העניינים עדיין לא ברורים ולכן לא הייתי משקיע במניה בשלב זה.

 • גבי ג1  16/02/2011

  כאשר ראיתי שההסכם של HAWK שווה כ 100 מליון דולר שזה אומר שער מניה ריאלי של מעל ל 8 דולר, וזה בהסכם סגור ולא בהערכות, החלטתי לרכוש כמות נוספת בשער הפתיחה של יום ב’ שהיה 3.5 דולר ולהמתין להתפתחויות. המסקנה שלי מהסיפור הזה שהשיטה של מניות מנצחות טובה מדי מכדי ל”קלקל” אותה עם ספקולציות מסוג HAWK.
  להתראות,
  גבי

 • גבי ג1  16/02/2011

  היי ינון,
  בתגובה הקודמת קראתי ל HAWK ספקולציה באופן שניתן לפרש כזלזול, אבל לא זאת כוונתי – מיותר לחזור ולהדגיש עד כמה אני מעריך את גישתך ולראיה פניותי אליך להתייעצות וקריאת התכנים שלך. כוונתי היתה אך ורק לעצמי, משום שבסופו של דבר התברר במקרה זה שההערכה של שווי האסדות הושפעה מהרבה גורמים שהיה קשה לקחת אותם בחשבון.
  להתראות ,
  גבי

 • בן זהיר  20/02/2011

  ינון, אולי תפסיק לתת עצות אחרי שעשית מחקר של שתי דקות וחצי? אתה לא רואה שאנשים מסתמכים על העצות שלך – אין לך קצת אחריות?

  אין לך מושג למה החברה חוששת מפשיטת רגל? אולי תקרא קצת חומר על החברה (באמת לא הרבה) למשל אם היית טורח לקרוא קצת מהחומר שהם הגישו לרשות ני”ע היית רואה שייש לחברה חובות מותנים אדירים לחברת האם. אם היית קורא עוד קצת גם היית רואה שהסיכוי שהם יתממשו הוא גדול מאוד.

  להסתכל שניה וחצי על המאזן ואז לצאת בהצהרות זו חוכמה קטנה

 • ינון אריאלי  20/02/2011

  שלום בן,
  התכנים שאני כותב מטרתם לתת לקוראים רעיונות השקעה שאני סבור שהם מעניינים לדעתי. את חלקם אני בודק לעומק ואת חלקם לא. בכל מקרה, ברור שחלק מהרעיונות יתבררו מאוחר יותר כלא אטרקטיביים להשקעה. לכן, אני בדרך כלל מדגיש שאלו רק רעיונות השקעה ולא המלצות קניה (!). מובן כי תמיד לפני שאתה קונה מניה עליך לבדוק לעומק אם היא אטרקטיבית עבורך.
  לגבי המקרה הנוכחי – בהחלט תמוה בעיני מדוע החברה מוכרת את הציוד שלה במחיר מגוחך. אבל, גם זה קורה לפעמים, ולכן המניה הגיבה כפי שהגיבה. זה חלק מעולם ההשקעות.

 • בן זהיר  20/02/2011

  ינון,
  אני אישית בחיים לא משקיע במשהו שלא בדקתי אישית ובצורה עמוקה.

  אני לא מבין למה אתה אומר “תמוה בעיני” ו- “גם זה קורה לפעמים”. יש הסבר מאוד ברור!!! והוא נמצא בדוחות שהחברה הגישה לפחות מאז נובמבר 2010. ההסבר הוא שבמסגרת הליך ההיפרדות מחברת האם החברה הייתה חייבת לשפות את חברת האם לשעבר על חובות מס מסוימים וזו הסיבה לכך שהחברה נסחרה במחיר שבעינך נראה לכאורה נמוך וזו הסיבה שהחברה נאלצה למכור נכסיה במהירות וזו הסיבה שהחברה נמצאת בהליכי חדלות פרעון.

  כמו שאמרתי דבר זה היה ידוע מזה זמן רב וכמו שציינתי זה היה ברור שייש סיכוי גבוה שזה יקרה, ולכן היה דיסקאונט גבוה על מחיר המניה.

  אם היית בודק קצת (אבל באמת קצת) יותר לעומק את הרעיונות שאתה מעלה אז היית רואה זאת. ממישהו שמתייחס לעצמו ברצינות יש לצפות שבדק את רעיונות ההשקעה שלו טיפל’ה לעומק.

  לעשות מחקר של שניה וחצי ואז להעלות רעיון להשקעה זה מאוד לא רציני.

 • אהוד  20/02/2011

  שלום בן
  אני חושב שאתה כותב קצת בהתלהמות ובצורה לא נאותה.
  אפשר להעיר הערות , אבל אל תשכח שינון לא חייב לך ולא לנו שום דבר.
  יש באתר תוכן לימודי רב שנותן רעיונות ,מסביר ונותן ביטחון למי שמעוניין להתחיל להשקיע.
  אני לדוגמא מרגיש “חייב” לינון ולאתר שלו את תחילת דרכי בהשקעות.
  השתמשתי בידע וברעיונות באתר, ואף יצאתי נשכר מרוב ההשקעות שהובאו ע”י ינון. (קמהדע , ספקטרוניקס ועוד…)
  כמובן שיכול להיות גם מקרים של הפסד, אבל כל אחד אחראי לבדוק אם ההשקעה מתאימה לו.
  ולך ינון , המשך כך .. אני ושכמותי אוהבים לקרוא ולהשכיל , ומחכים למניות המנצחות.

 • שי  23/02/2011

  מסכים עם אהוד ב-100%.

  יום טוב!

 • גבי ג1  24/02/2011

  בן זהיר, האם אתה טוען שיש ל HAWK חובות מעבר למה שמופיע בדוחות של החברה המסתכמים בכ 20 מליון דולר. כיצד זה יתכן?
  אגב – זהיר שמך או כינוי?
  בברכה,
  גבי

 • עודד  04/03/2011

  בעקבות הכתבה בדקתי את המניה וקניתי בשער קצת מעל 4$ ועכשיו המניה כבר מעל 6$! רציתי להגיד תודה ינון ואל תתרגש מהביקורת של מיעוט מהכותבים. אתה עושה עבודה מעולה!

 • שלומי  05/03/2011

  אני גם מצטרף לדברי אהוד!
  האתר הזה מקסים ואני לא מכיר עוד אתר בעברית שמשתווה אליו!
  ברור עם זאת שלקנות מניה רק בגלל שקראת עליה כתבה אוהדת זה מעשה לא חכם במיוחד!
  (שים לב גם שבסוף כל כתבה שכזו, ינון כותב אם הוא מחזיק במניה או לא… כך שאם אתה לא בטוח בעצמך , אז אתה יכול להיעזר בזה…)

 • בן זהיר  06/03/2011

  לגבי,

  זה בדיוק מה שאני אומר. מכיון שאלו חובות מותלים הם לא תמיד יופיעו בדוחות. יהיה עליהם גילוי בביאורים אבל הם לא בהכרח יהיו בדו”ח.

  לכל השאר – כל עוד נכתבים הדברים בצורה כללית לגבי כיצד להרויח ממניות ספין-אופ אין לי שום בעיה עם זה. ברגע שנותנים דוגמאות ספציפיות למקרים בהם יתכן וכדאי להשקיע אני חושב שמן הראוי לבדוק טיפל’ה (באמת לא הרבה) את המקרים אותם מביאים כדוגמא. אני לא חושב שזה נעשה כי אחרת לא היו נכתבים הדברים. זה הכל. בקיצור למרות שלא מדובר בהמלצות ולמרות שינון לא אחראי לכלום וכו’ זה לא רציני לציין משהו כדוגמא אם זה לא נבדק טיפל’ה לעומק. מי שאין לו בעיה עם חוסר רצינות אז שימשיך לקרוא ולהנות – לי זה מפריע.

 • ינון אריאלי  08/03/2011

  שלומי, תודה על הפרגון !

 • גבי ג1  22/06/2011

  היי,
  בזמנו רכשתי מניית קידוח בעלת סימול HAWQ והיה על כך דיון. בסופו של דבר המנייה חזרה להיסחר במחיר סביר מבחינתי לאחר הפסקת מסחר של מספר חודשים ומכרתי את יתרותי ברווח מסויים. יתכן שהיא שווה הרבה יותר אבל החלטתי “להתעסק” רק במניות המתאימו לשיטה של מניות ערך כי זה עבד עבורי הכי טוב עד היום.
  להתראות

 • גבי ג1  22/06/2011

  היי,
  בסופו של דבר HAWQ חזרה להיסחר מעבר לדלפק ומכרתי אותה ברווח מסויים.
  להתראות,
  גבי

 • גבי ג1  23/06/2011

  שלום,
  בהמשך לתגובות שלי – מכרתי לאחרונה מניות HAWQ שהחלו שוב להיסחר ברווח של כ 10%. יש למניה פוטנציאל לנסוק אך החלטתי שאני מתרכז במניות ערך שאיתן הצלחתי יותר מכל השקעה אחרת.
  גבי

 • יאיר  20/09/2011

  ינון,
  המניה של Seahawk נסחרת ב-3 דולר נכון לעכשיו.
  האם כדאי להתחשב בנתוני מאקרו של מחיר נפט במגמת עליה בשביל להיכנס להחזקה של מניות החברה?
  תודה
  יאיר

 • ינון אריאלי  21/09/2011

  היי יאיר,
  ראשית, מחיר הנפט דווקא בירידה (או במישור) מסוים. בכל מקרה, למיטב זכרוני החברה הודיעה כבר על מכירת כל (או מרבית) הציוד שלה במכירת חיסול, כך שני לא בטוח שזאת השקעה מושכלת גם במחיר הנוכחי.

השאר תגובה

* כתובת המייל שלך לא תפורסם
* אנו מנועים מלענות על שאלות בנוגע למניות ספציפיות

איך לקנות מניות שעולות במאות אחוזים בשנים הבאות? 

X