התיק של ינון

איך להרוויח ממניות ספין אוף

20/01/2011 • ינון אריאלי

כבר כתבתי לא פעם על היתרונות הרבים הטמונים בהשקעה במניות של חברות ספין-אוף (סיעוף בעברית, שהוא סוג של דיבידנד בעין), חברות שהופרדו מחברת האם וחולקו כמעין דיבידנד למחזיקי המניות של חברת האם. בין הסיבות העיקריות לכך אפשר למנות את הרצון של מקבלי מניות הדיבידנד הללו להיפטר מהן, אפשרויות הצמיחה הרבות יותר העומדות בפני החברה לאחר הפרידה מכבלי חברת האם, והאנונימיות הכמעט מוחלטת שלהן מפני אנליסטים ומרבית המשקיעים בשוק. ואכן, מחקרים הראו כי מנית ספין אוף ממוצעת מנצחת את השוק ובהפרש משמעותי במהלך שלוש השנים שלאחר היפרדותה מחברת האם.

במסמך ההיפרדות (Form 10) תוכלו למצוא את כל מה שאתם צריכים בשביל לברר אם מנית ספין אוף כלשהי ראויה להשקעה. אולם, אם אין לכם את הרצון לנתח מניות בודדות, תוכלו עדיין ליהנות מהיתרונות של מניות הספין אוף באמצעות רכישת תעודת הסל האמריקנית Guggenheim Spin-Off (שסימונה CSD), המחזיקה כ-25-30 מניות ספין אוף בעלות מימדים שונים. בין ההחזקות הנוכחיות של התעודה אפשר למצוא מניות ספין אוף מוכרות כמו יצרנית הסיגריות הענקית פיליפ מוריס, חברת הכבלים Time Warner, יצרנית המשקאות הקלים דר’ פפר, וגם מניות ספין אוף קטנטנות ואנונימיות כמו יצרנית התרופות CPEX Pharmaceuticals.

אם הייתם קונים את התעודה לפני שנתיים, הייתם נהנים מתשואה של 100% ללא כל מאמץ, בעוד השוק האמריקני (למשל מדד ה- 500 S&P) עלה “רק” בשיעור של כ- 50%. יחד עם זאת, החיסרון של התעודה הוא שהיא מחזיקה גם במניות ספין אוף שאפילו בדיקה שטחית הייתה מבהירה לכם שכדאי להתרחק מהן. מצד שני, רשימת ההחזקות של התעודה יכולה להיות מקור נהדר לקבל ממנו רעיונות השקעה למניות ספין אוף.

מבין ההחזקות הנוכחיות, יש אחת שאני עוקב אחריה כבר תקופה ארוכה – חברת ביצוע קידוחי גז ונפט לעומקים רדודים, Seahawk Drilling (HAWK), שהופרדה מחברת האם, Pride International, באוגוסט 2009. אם אתם מחפשים סיפור על חברה רווחית סטנדרטית, לא תמצאו אותו כאן. מחירי הגז, שהיו בשפל באותה תקופה וצמצמו מאוד את מספר הפרויקטים בענף, ממשיכים להיות נמוכים יחסית ומקשים על החברה לצמוח ולחזור לרווחיות שאפיינה אותה בשנים שלפני הפרידה מחברת האם.

יחד עם זאת, בניגוד למרבית מקרי הספין-אוף בהם החברה המופרדת גוררת איתה חובות כבדים של החברה המאוחדת, Seahawk יצאה לעצמאות ללא חובות, ואפילו קיבלה מתנת פרידה נדיבה של כמה עשרות מיליוני דולרים. למרות הירידה בהכנסות והמעבר להפסד, ההתנהלות היעילה שלה מאז הפרידה מחברת האם, הובילה אותה לשמור על מאזן חזק עם קופת מזומנים דשנה ומעט חובות.

נוסף על כך, הנקודה שהופכת את החברה להיות מעניינת, היא צי של 20 אסדות קידוח הנמצאות ברשות החברה ושוות כמעט 400 מיליון דולר. בעת כתיבת שורות אלו נסחרת החברה בשווי שוק של כ- 91 מיליון דולר (או 7.5$ למניה), כלומר פחות מרבע משווי הנכסים הנקי של החברה.

הנהלת החברה הצהירה כבר יותר מפעם אחת כי לא תשלול מכירה של נכסים על מנת ליצור ערך למחזיקי המניות שלה. מכירה של אפילו מספר אסדות קידוח בודדות שעומדות ללא שימוש, תכניס לקופת החברה עשרות מיליוני דולרים. לאור מצבה הכספי האיתן של החברה, המזומנים העודפים האלו עשויים להיות מחולקים כדיבידנד שמן למחזיקי המניות. לכן, למרות שאיני רואה את החברה פורחת בעתיד הקרוב, המניה נראית הזדמנות השקעה מעניינת מאוד במחיר הנוכחי.

גילוי נאות: לא מחזיק.

רוצים לדעת איזה מניות אני קונה עכשיו?
לחצו כאן לצפייה בתיק שלי

איך לקנות מניות שעולות במאות אחוזים בשנים הבאות? 

X