התיק של ינון

10 מניות הרובוט ל- 2011

13/01/2011 • ינון אריאלי
10 מניות הרובוט ל- 2011

הכלכלנים והחזאים הפיננסים מבולבלים – האם ארה”ב תתאושש מהמחלה הממארת שלה, האם גוש האירו עומד בפני קריסה, האם הקטר הסיני עומד להאט את הטיסה שלו, האם בועת הנדל”ן בסין הולכת להתפוצץ סוף-סוף, האם מחירי הסחורות ימשיכו לטפס בחדות ועוד ועוד…

התשובה לכל השאלות האלו מסתכמת במשפט פשוט שאמר פעם פיטר לינץ’, ש”מי שמקדיש 10 דקות ביום לקריאת נתוני מקרו, מבזבז 7 דקות”. במילים אחרות, מובן שההתפתחויות במשק הריאלי משפיעות על שוק המניות, אולם לא ניתן לחזות אותן, ולכן הניסיון לנחש מה יקרה בשוק בעתיד נועד לכישלון. במקום זאת, כדאי להקדיש את הזמן להסתכלות על החברות הבודדות עצמן. כך, אפשר לאתר מניות אטרקטיביות שיניבו תשואה יפה גם בזמנים בהם הכלכלה אינה במיטבה.

השאלה היא איך עושים את זה? הדרך הטובה ביותר היא לבצע הערכת שווי מלאה לרעיונות ההשקעה שאיתרנו, בשביל לקנות אותם במחיר מספיק זול. זאת עבודה לא פשוטה לביצוע, אבל מי שיעשה את זה עשוי להשיג תשואות פנומנאליות. הבעיה, היא שלרובינו אין את הזמן, ובעיקר את הרצון, להקדיש שעות על גבי שעות לניתוח מעמיק של חברות ומניות. בדיוק בשביל זה, הומצאו אסטרטגיות ההשקעה הפסיביות (או האוטומטיות אם תרצו), ולשמחתנו, הן עובדות לא רע.

הרעיון, הוא להשתמש בקריטריוני סינון פשוטים וקבועים בשביל לאתר ולדרג חברות איכותיות שמניותיהן נסחרות בזול, לקנות 10-20 מניות כאלו, ולהחליפן בחדשות לאחר כשנה-שנתיים. כך, תרעננו את התיק שלכם במניות אטרקטיביות מידי תקופה, מבלי שתזדקקו לניתוח מעמיק של כל מניה בנפרד. מובן שלא כל המניות שתקנו יניבו תשואה גבוהה, וחלקן אף יניבו לכם הפסדים. יחד עם זאת, מחקרים רבים שנעשו בנושא, מלמדים כי בטווח הארוך יש סיכוי טוב שהתיק הכולל שלכם ינצח את השוק.

אחת האסטרטגיות הפשוטות ביותר שאני מכיר, היא שיטת הרובוט של מנהל ההשקעות ג’ון דורפמן. תיק מניות הרובוט מתבסס על בחירת 10 מניות של חברות רווחיות בלתי ממונפות, הנסחרות במכפילי הרווח הנמוכים ביותר בשוק, אותן מחזיקים למשך שנה ואז מחליפים בחדשות. במהלך 8 השנים בהן פעלה האסטרטגיה בפועל, היא הניבה תשואה שנתית ממוצעת מדהימה של 34%, הרבה מעל תשואת השוק האמריקני באותה התקופה (חשוב להגיד כי תיק הרובוט נסגר ב- 2008, בה הניב תשואה שלילית יותר מתשואת השוק).

החל מהשנה, החלטתי להרים את הכפפה ולבנות תיק מניות רובוט ישראלי שיתמודד מול המדדים לאורך השנים. בשביל לבנות תיק כזה, נתחיל מכל המניות הנסחרות בבורסה בתל אביב בעלות שווי שוק גבוה מ- 500 מיליון שקל. כעת, נמחק מהרשימה את כל החברות עם חובות גבוהים מההון העצמי, ואלו שלא היו רווחיות על סמך 12 החודשים האחרונים. מתוך החברות שנשארו, נבחר את עשר המניות בעלות מכפיל הרווח הנמוך ביותר. פרט לעמידה בקריטריונים האלו, לא עשיתי שום בדיקות נוספות.

עשר מניות הרובוט לשנת 2011 הן (לפי סדר אלף-בית): אינטרנט זהב, אלביט מערכות, בי קומיוניקיישנס, גולף, גילת, דלתא, מעברות, נטו אחזקות, נטו מלינדה, פלסאון תעשיות.

אם אתם רוצים ליישם את האסטרטגיה בהצלחה, תצטרכו לקנות את כל המניות האלו בצורה עיוורת, להחזיקן למשך שנה ברציפות ולהחליפן בעשירייה החדשה שאפרסם בעוד שנה. זה לא קל כי אפילו בדיקה פשוטה תגלה בחלקן בעיות לא פשוטות. יחד עם זאת, לאור ההצלחה של מניות הרובוט האמריקניות, אני מאמין שיש סיכוי טוב שגם הגרסה הישראלית תעבוד.

גילוי נאות: לא מחזיק.

רוצים לדעת איזה מניות אני קונה עכשיו?
לחצו כאן לצפייה בתיק שלי

איך לקנות מניות שעולות במאות אחוזים בשנים הבאות? 

X