התיק של ינון

10 מניות הרובוט ל- 2011

13/01/2011 • ינון אריאלי
10 מניות הרובוט ל- 2011

הכלכלנים והחזאים הפיננסים מבולבלים – האם ארה”ב תתאושש מהמחלה הממארת שלה, האם גוש האירו עומד בפני קריסה, האם הקטר הסיני עומד להאט את הטיסה שלו, האם בועת הנדל”ן בסין הולכת להתפוצץ סוף-סוף, האם מחירי הסחורות ימשיכו לטפס בחדות ועוד ועוד…

התשובה לכל השאלות האלו מסתכמת במשפט פשוט שאמר פעם פיטר לינץ’, ש”מי שמקדיש 10 דקות ביום לקריאת נתוני מקרו, מבזבז 7 דקות”. במילים אחרות, מובן שההתפתחויות במשק הריאלי משפיעות על שוק המניות, אולם לא ניתן לחזות אותן, ולכן הניסיון לנחש מה יקרה בשוק בעתיד נועד לכישלון. במקום זאת, כדאי להקדיש את הזמן להסתכלות על החברות הבודדות עצמן. כך, אפשר לאתר מניות אטרקטיביות שיניבו תשואה יפה גם בזמנים בהם הכלכלה אינה במיטבה.

השאלה היא איך עושים את זה? הדרך הטובה ביותר היא לבצע הערכת שווי מלאה לרעיונות ההשקעה שאיתרנו, בשביל לקנות אותם במחיר מספיק זול. זאת עבודה לא פשוטה לביצוע, אבל מי שיעשה את זה עשוי להשיג תשואות פנומנאליות. הבעיה, היא שלרובינו אין את הזמן, ובעיקר את הרצון, להקדיש שעות על גבי שעות לניתוח מעמיק של חברות ומניות. בדיוק בשביל זה, הומצאו אסטרטגיות ההשקעה הפסיביות (או האוטומטיות אם תרצו), ולשמחתנו, הן עובדות לא רע.

הרעיון, הוא להשתמש בקריטריוני סינון פשוטים וקבועים בשביל לאתר ולדרג חברות איכותיות שמניותיהן נסחרות בזול, לקנות 10-20 מניות כאלו, ולהחליפן בחדשות לאחר כשנה-שנתיים. כך, תרעננו את התיק שלכם במניות אטרקטיביות מידי תקופה, מבלי שתזדקקו לניתוח מעמיק של כל מניה בנפרד. מובן שלא כל המניות שתקנו יניבו תשואה גבוהה, וחלקן אף יניבו לכם הפסדים. יחד עם זאת, מחקרים רבים שנעשו בנושא, מלמדים כי בטווח הארוך יש סיכוי טוב שהתיק הכולל שלכם ינצח את השוק.

אחת האסטרטגיות הפשוטות ביותר שאני מכיר, היא שיטת הרובוט של מנהל ההשקעות ג’ון דורפמן. תיק מניות הרובוט מתבסס על בחירת 10 מניות של חברות רווחיות בלתי ממונפות, הנסחרות במכפילי הרווח הנמוכים ביותר בשוק, אותן מחזיקים למשך שנה ואז מחליפים בחדשות. במהלך 8 השנים בהן פעלה האסטרטגיה בפועל, היא הניבה תשואה שנתית ממוצעת מדהימה של 34%, הרבה מעל תשואת השוק האמריקני באותה התקופה (חשוב להגיד כי תיק הרובוט נסגר ב- 2008, בה הניב תשואה שלילית יותר מתשואת השוק).

החל מהשנה, החלטתי להרים את הכפפה ולבנות תיק מניות רובוט ישראלי שיתמודד מול המדדים לאורך השנים. בשביל לבנות תיק כזה, נתחיל מכל המניות הנסחרות בבורסה בתל אביב בעלות שווי שוק גבוה מ- 500 מיליון שקל. כעת, נמחק מהרשימה את כל החברות עם חובות גבוהים מההון העצמי, ואלו שלא היו רווחיות על סמך 12 החודשים האחרונים. מתוך החברות שנשארו, נבחר את עשר המניות בעלות מכפיל הרווח הנמוך ביותר. פרט לעמידה בקריטריונים האלו, לא עשיתי שום בדיקות נוספות.

עשר מניות הרובוט לשנת 2011 הן (לפי סדר אלף-בית): אינטרנט זהב, אלביט מערכות, בי קומיוניקיישנס, גולף, גילת, דלתא, מעברות, נטו אחזקות, נטו מלינדה, פלסאון תעשיות.

אם אתם רוצים ליישם את האסטרטגיה בהצלחה, תצטרכו לקנות את כל המניות האלו בצורה עיוורת, להחזיקן למשך שנה ברציפות ולהחליפן בעשירייה החדשה שאפרסם בעוד שנה. זה לא קל כי אפילו בדיקה פשוטה תגלה בחלקן בעיות לא פשוטות. יחד עם זאת, לאור ההצלחה של מניות הרובוט האמריקניות, אני מאמין שיש סיכוי טוב שגם הגרסה הישראלית תעבוד.

גילוי נאות: לא מחזיק.

רוצים לדעת איזה מניות אני קונה עכשיו?
לחצו כאן לצפייה בתיק שלי

דיון

 • ניב  16/01/2011

  הי ינון,
  האם יש הבדל בין השיטה הזאת (רובוט) לבין שיטת ה”מניות המנצחות”?
  ואם יש – תוכל גם לפרסם רשימת מניות מנצחות מעודכנת?
  לפי הרשימות שלי, המניות המשותפות ל-2 השיטות הן:
  גולף, מעברות, נטו אחזקות, ונטו מלינדה.
  (אלא אם כן רשימת המניות המנצחות שיש לי לא מעודכנת).
  דרך אגב, הרבה מהמניות פה גם מומלצות באתר “שחקן מעןף”, מבחינה ערכית.
  תודה רבה מראש,
  ניב.

 • ישי  16/01/2011

  מה עם ניטרול של רווחים חד פעמיים?

 • ינון אריאלי  17/01/2011

  היי ניב,
  שתי השיטות הן אסטרטגיות אוטומטיות, אך יש בהחלט הבדלים ביניהם. שיטת המניות המנצחות מתבססת על קריטריונים אחרים ומנהלת את התיק בצורה דינמית קצת יותר (בדיקת סטטוס המניה אחת לשלושה חודשים ומכירת מניה גם לאחר תקופה ארוכה יותר משנה). יחד עם זאת, שתי השיטות מאתרות מניות עם מכפילים נמוכים ולכן הגיוני שיהיו מניות משותפות לשתי השיטות.

 • ינון אריאלי  17/01/2011

  היי ישי,
  ההיגיון אומר שאתה צודק וצריך לנטרל רווחים חד-פעמיים, אולם בשיטת הרובוט לא “מנקים” אותם.

 • חזי  20/01/2011

  האם שיטה זו לא מנוגדת לעקרונות של ההשקעה לטווח ארוך שכל כך דברנו עליה ?, לחפש את המניות הזולות על פי הקריטריונים שציינת (מכפיל נמוך, מינוף נמוך וכו…) ולחכות עד שהמניה “תתגלה” ותתקרב לערך האמיתי שלה ואז למכור.

 • ינון אריאלי  21/01/2011

  היי חזי,
  מובן שיש הבדל בין אסטרטגיה פסיבית שכזו לבין אסטרטגיה אקטיבית, בה קונים מניה זולה ומחכים עד שהיא תגיע למחיר ההוגן שלה. יחד עם זאת, גם אסטרטגיה כזאת מתבססת על עקרונות הערך – קניה של מניות עם מכפילים נמוכים והחזקתן לתקופה של כשנה (תקופה לא כל כך קצרה). במילים אחרות, בהחלט מדובר כאן בשיטת השקעה לטווח ארוך ולא במסחר קצר טווח.

 • מתעניין  29/01/2011

  איך בודקים אם לחברה אין חובות גבוהים מההון העצמי שלה ורווחיות החברה על סמך 12 החודשים(בדוח המאזן?)?

  והאם משווים את מכפיל הרווח למכפיל רווח מסוים או שבוחרים את החברות שעמדו בקריטריונים ובוחרים משם את אלה עם המכפילים הכי הנמוכים?

 • ינון אריאלי  30/01/2011

  היי “מתעניין”,

  נכנסים לדוחות של החברה (http://maya.tase.co.il/bursa/indeximptoday.htm ) וקוראים מהמאזן את החובות ואת ההון העצמי. כנ”ל לגבי הרווח. ראה הסברים מפורטים כאן: /archives/category/how_to_read_financial_sheets

  נבחרות אלו עם המכפיל הנמוך ביותר.

 • תומר  08/02/2011

  שלום ינון,
  אני הייתי שמח לבחור להשקיע באמצעות אסטרטגיה שהוכיחה את עצמה (למרות שאין הבטחות לגבי העתיד). העניין הוא שאף אחד לא מבטיח לי שאתה תהיה כאן בעוד שנה כדי לבחור מניות אחרות. כך היה עם שיטת המניות המנצחות. יש הרבה אנשים כמוני עצלנים, עם כל התירוצים שעובדים קשה ויש ילדים וכו’ ואין כח לנבור במניות ודוחות.
  בכל מקרה אשמח אם תפרסם דוגמא לאחת המניות שבחרת – איך בדיוק נבחרה וקצת יותר פרטים על השיטה עם דוגמאות.

  תודה,
  תומר.

 • ינון אריאלי  08/02/2011

  היי תומר,

  מובן שאין ערבוה שאני אהיה כאן גם מחר, אבל רוב הסיכויים שכן. במקרה של המניות המנצחות, לאורך השנתיים האחרונות (מאז ירידת האתר הקודם) אני ממשיך לתמוך באמצעות המייל בכל האנשים שמשקיעים על פי השיטה. בנוסף, בקרוב אני מעלה אתר למניות המנצחות שמתוכנן לפעול להרבה שנים קדימה. תוכל להיעזר בו בשביל להשקיע בצורה אוטומטית מבלי צורך להקדיש זמן לניתוח חברות ומניות.

  לגבי שיטת הרובוט – המניות נבחרות על פי שלושה קריטריונים: שווי שוק גדול מ- 500 מיליון ש”ח, חובות נמוכים מהון עצמי ורווח נקי חיובי ב- 12 החודשים האחרונים. מתוכן, נבחרו העשר עם מכפיל הרווח הנמוך ביותר. לא נעשו בדיקות נופות.

 • אלמוני  05/09/2011

  שלום ינון איך אתה מסביר את זה שכל המניות ברשימה(חוץ אולי מ2 האחרונות שבקושי, אם בכלל, עשו תשואה) ירדו ביותר מ20% מתחילת השנה? רובן ירדו באחוזים גדולים(30%-50%).

  בכתבה נאמר:”כך, אפשר לאתר מניות אטרקטיביות שיניבו תשואה יפה גם בזמנים בהם הכלכלה אינה במיטבה.”
  אני מבין שהכלכלה אינה ממש במיטבה השנה אבל המניות האלה לא היו אמורות להשיג תשואה גם ככה?
  בכל זאת אני אעקוב אחרי המניות האלה(למרות שאני לא מחזיק באף אחת מהן) עד סוף השנה אני יודע שהשנה עוד לא נגמרה, אבל משום מה אני בספק אם הן יצליחו לחזור לרמתם בתחילת השנה(שלא לדבר על להשיג תשואה).

 • ינון אריאלי  06/09/2011

  היי,
  שיטת הרובוט כמו שיטות פסיביות אחרות, אינה עובדת כל שנה. בנוסף, מדד ת”א 25 ירד מתחילת השנה בכ- 20% ומדד היתר למשל ירד ב- 33%, ולכן יש היגיון שגם מניות הרובוט יושפעו מכך.

השאר תגובה

* כתובת המייל שלך לא תפורסם
* אנו מנועים מלענות על שאלות בנוגע למניות ספציפיות

איך לקנות מניות שעולות במאות אחוזים בשנים הבאות? 

X