התיק של ינון

איך למצוא מניות מעולות שאף אחד לא מסתכל עליהן

01/03/2009 • ינון אריאלי

“מי שהופך הכי הרבה אבנים, מצליח בהשקעותיו”, אמר פעם המשקיע האגדי פיטר לינץ’, מנהל קרן ההשקעות המצליחה ביותר בהיסטוריה. למרות ההיגיון הרב מאחורי הדברים, מובן כי אין באפשרותנו לעבור על כל עשרות אלפי החברות הנסחרות ברחבי העולם. מסננות המניות הפרושות ברחבי הרשת, יכולות לקצר מאוד את תהליך החיפוש. יחד עם זאת, מרבית המשקיעים מחפשים חברות אטרקטיביות מתחת לאותו הפנס – חברות המציגות צמיחה גבוהה ורצופה במשך חמש-עשר השנים האחרונות, יחס חובות להון עצמי נמוך, תזרים מזומנים חופשי חיובי לאורך 10 שנים ברציפות וקריטריונים דומים. ברור כי החברות הללו יהיו חברות איכותיות, אך המניות שלהן יסחרו בדרך כלל סביב המחיר האמיתי שלהן, ולעיתים אף ביוקר, ולכן קנייתם כעת לא צפוייה להניב תשואה יוצאת דופן. לצורך מציאת מניות שעשויות להניב רווח מרשים הרבה יותר, עליכם לחפש במקום בו אחרים אינם מחפשים.

חברה אינה יכולה לצמוח ולשמור על רווחיות לאורך שנים רבות ברציפות. גם לחברות האיכותיות ביותר, צפויות תקופות בהן צמיחתן תקטן, הן תשקענה סכומי כסף גדולים יותר ברכוש קבוע, ולכן גם תזרים המזומנים שלהן יקטן, ועשוי אף להפוך לשלילי לאורך אותה התקופה. שנה של ירידה ברווחיות או תזרים מזומנים שלילי, במיוחד אם הירידה התרחשה ב- 12 החודשים האחרונים, אינה דבר שלילי בהכרח, אך תגרום בדרך כלל ליציאה של החברה ממועדון החברות האיכותיות הסטנדרטיות שמחפש המשקיע הממוצע, מה שיוביל לירידה משמעותית במחיר המניה.

ברור כי עבור חלק מהחברות, ההאטה בצמיחה והירידה ברווחיות לא יהיו התרחשות זמנית, והן תתקשנה לשחזר את הישגי העבר בשנים הקרובות. אבל, עבור חלק אחר, זו תהיה הפוגה זמנית בצמיחה, ולאחריה יתרחש מחזור נוסף של צמיחה. במקרה שהירידה במחיר המניה היתה משמעותית מספיק, היא עשויה להפוך את מניות החברות הללו לפוטנציאל השקעה אטרקטיבי לשנים הבאות. שני הקריטריונים הבאים יסייעו לכם לאתר חברות מעניינות ובלתי פופולאריות כאלו, שלא ימצאו מתחת לאורו של הפנס המקובל, ולכן לא ירכשו על ידי מרבית המשקיעים.

1. מכפיל שווי מאזני נקי קטן מ- 0.75

השווי המאזני הנקי של החברה  (Tangible book value), הוא מדד לערך החיסול של החברה בעת פשיטת רגל. הוא מחושב על ידי הפחתת הנכסים הלא מוחשיים של החברה וכל התחייבויותיה, מסך הנכסים של החברה. בשפה פשוטה, הערך שנקבל יאמר לנו מה סכום המזומנים שישאר בידנו אם החברה תפסיק את פעילותה, תמכור את כל נכסיה ותחזיר את כל חובותיה.

בתקופות בהן מתנהלת פעילות החברה בצורה חיובית מלאה והיא שומרת על רווחיות סדירה, יסחרו מניות החברה בדרך כלל במחיר שישקף לה ערך קרוב ואף גבוה מהשווי המאזני הנקי, כלומר, מכפיל שווי מאזני נקי (מחיר המניה לחלק לשווי הנאזני הנקי למניה) קרוב או גבוה מ- 1. לעומת זאת, בזמנים בהם תעבור החברה שינויים או תתקל בקשיים כלשהם, כגון התחלפות אנשי מפתח בחברה, השקעות גדולות ברכוש קבוע, תביעות משפטיות, ואלמנטים פסיכולוגיים או ממשיים שעשויים להשפיע על תוצאות פעילותה של החברה בעתיד, מחיר מניותיה עשוי לצנוח ולהוריד את ערכו של המכפיל אל מתחת ל- 1.

למשקיעים רבים יש נטייה לפעול בצורה מוגזמת במצבים כאלו, ולכן גם אם הירידה במחיר המניה נבעה מירידה עתידית צפויה בשווי נכסי החברה או עלייה בהתחייבויותיה, ישנם סיכויים טובים כי היא הייתה גדולה מידי. המקרים בהם הירידה תהיה מוגזמת, מתאפיינים על ידי ירידת ערכו של מכפיל השווי המאזני לנקודה נמוכה מ- 0.75, והם עשויים להיות מעניינים. בימים אלו, חברות איכותיות רבות, כגון אורמת או אלביט הדמיה למשל, נסחרות במכפיל נמוך מערך זה.

2. תזרים מזומנים חופשי שלילי זמני

חברות איכותיות, יודעות לייצר תזרים מזומנים חופשי חיובי ההולך וגדל עם השנים. יחד עם זאת, כפי שהבנו, חברה אינה יכולה לייצר תזרים חיובי כל הזמן. כאשר התזרים מפסיק להיות חיובי, משקיעים רבים עשויים לנטוש את החברה ומחיר מניותיה עשוי לרדת מטה בצורה תלולה, למרות שזו עשויה להיות הפוגה זמנית בלבד. במקרה כזה, זה עשוי להיות השלב בו מניות אלו יהיו אטרקטיביות להשקעה. לכן, חברות אשר תזרים המזומנים החופשי שלהן בשנה האחרונה היה שלילי, אך הן הזרימו לקופתן תזרים חיובי לאורך 5 השנים שקדמו לה, עשויות להיות רגע לפני הזינוק.

כמובן שעבור חלק מהחברות, עמידה בקריטריונים הללו תהיה דווקא תחילתה של הצלילה הפיננסית מטה, ממנה הן לא תתאוששנה בשנים הקרובות. לכן, זכרו כי הקריטריונים הללו, הם רק מססנת ראשונה למציאת מועמדות מעניינות, שלאחריה עליכם לבחון כל חברה לעומק, על מנת לבחון אם היא אכן בתחתית מחזור הצמיחה, או שיש סיבה מוצדקת לירידה המשמעותית במחירה.

רוצים לדעת איזה מניות אני קונה עכשיו?
לחצו כאן לצפייה בתיק שלי

איך לקנות מניות שעולות במאות אחוזים בשנים הבאות? 

X