התיק של ינון

איך למצוא מניות מעולות שאף אחד לא מסתכל עליהן

01/03/2009 • ינון אריאלי

“מי שהופך הכי הרבה אבנים, מצליח בהשקעותיו”, אמר פעם המשקיע האגדי פיטר לינץ’, מנהל קרן ההשקעות המצליחה ביותר בהיסטוריה. למרות ההיגיון הרב מאחורי הדברים, מובן כי אין באפשרותנו לעבור על כל עשרות אלפי החברות הנסחרות ברחבי העולם. מסננות המניות הפרושות ברחבי הרשת, יכולות לקצר מאוד את תהליך החיפוש. יחד עם זאת, מרבית המשקיעים מחפשים חברות אטרקטיביות מתחת לאותו הפנס – חברות המציגות צמיחה גבוהה ורצופה במשך חמש-עשר השנים האחרונות, יחס חובות להון עצמי נמוך, תזרים מזומנים חופשי חיובי לאורך 10 שנים ברציפות וקריטריונים דומים. ברור כי החברות הללו יהיו חברות איכותיות, אך המניות שלהן יסחרו בדרך כלל סביב המחיר האמיתי שלהן, ולעיתים אף ביוקר, ולכן קנייתם כעת לא צפוייה להניב תשואה יוצאת דופן. לצורך מציאת מניות שעשויות להניב רווח מרשים הרבה יותר, עליכם לחפש במקום בו אחרים אינם מחפשים.

חברה אינה יכולה לצמוח ולשמור על רווחיות לאורך שנים רבות ברציפות. גם לחברות האיכותיות ביותר, צפויות תקופות בהן צמיחתן תקטן, הן תשקענה סכומי כסף גדולים יותר ברכוש קבוע, ולכן גם תזרים המזומנים שלהן יקטן, ועשוי אף להפוך לשלילי לאורך אותה התקופה. שנה של ירידה ברווחיות או תזרים מזומנים שלילי, במיוחד אם הירידה התרחשה ב- 12 החודשים האחרונים, אינה דבר שלילי בהכרח, אך תגרום בדרך כלל ליציאה של החברה ממועדון החברות האיכותיות הסטנדרטיות שמחפש המשקיע הממוצע, מה שיוביל לירידה משמעותית במחיר המניה.

ברור כי עבור חלק מהחברות, ההאטה בצמיחה והירידה ברווחיות לא יהיו התרחשות זמנית, והן תתקשנה לשחזר את הישגי העבר בשנים הקרובות. אבל, עבור חלק אחר, זו תהיה הפוגה זמנית בצמיחה, ולאחריה יתרחש מחזור נוסף של צמיחה. במקרה שהירידה במחיר המניה היתה משמעותית מספיק, היא עשויה להפוך את מניות החברות הללו לפוטנציאל השקעה אטרקטיבי לשנים הבאות. שני הקריטריונים הבאים יסייעו לכם לאתר חברות מעניינות ובלתי פופולאריות כאלו, שלא ימצאו מתחת לאורו של הפנס המקובל, ולכן לא ירכשו על ידי מרבית המשקיעים.

1. מכפיל שווי מאזני נקי קטן מ- 0.75

השווי המאזני הנקי של החברה  (Tangible book value), הוא מדד לערך החיסול של החברה בעת פשיטת רגל. הוא מחושב על ידי הפחתת הנכסים הלא מוחשיים של החברה וכל התחייבויותיה, מסך הנכסים של החברה. בשפה פשוטה, הערך שנקבל יאמר לנו מה סכום המזומנים שישאר בידנו אם החברה תפסיק את פעילותה, תמכור את כל נכסיה ותחזיר את כל חובותיה.

בתקופות בהן מתנהלת פעילות החברה בצורה חיובית מלאה והיא שומרת על רווחיות סדירה, יסחרו מניות החברה בדרך כלל במחיר שישקף לה ערך קרוב ואף גבוה מהשווי המאזני הנקי, כלומר, מכפיל שווי מאזני נקי (מחיר המניה לחלק לשווי הנאזני הנקי למניה) קרוב או גבוה מ- 1. לעומת זאת, בזמנים בהם תעבור החברה שינויים או תתקל בקשיים כלשהם, כגון התחלפות אנשי מפתח בחברה, השקעות גדולות ברכוש קבוע, תביעות משפטיות, ואלמנטים פסיכולוגיים או ממשיים שעשויים להשפיע על תוצאות פעילותה של החברה בעתיד, מחיר מניותיה עשוי לצנוח ולהוריד את ערכו של המכפיל אל מתחת ל- 1.

למשקיעים רבים יש נטייה לפעול בצורה מוגזמת במצבים כאלו, ולכן גם אם הירידה במחיר המניה נבעה מירידה עתידית צפויה בשווי נכסי החברה או עלייה בהתחייבויותיה, ישנם סיכויים טובים כי היא הייתה גדולה מידי. המקרים בהם הירידה תהיה מוגזמת, מתאפיינים על ידי ירידת ערכו של מכפיל השווי המאזני לנקודה נמוכה מ- 0.75, והם עשויים להיות מעניינים. בימים אלו, חברות איכותיות רבות, כגון אורמת או אלביט הדמיה למשל, נסחרות במכפיל נמוך מערך זה.

2. תזרים מזומנים חופשי שלילי זמני

חברות איכותיות, יודעות לייצר תזרים מזומנים חופשי חיובי ההולך וגדל עם השנים. יחד עם זאת, כפי שהבנו, חברה אינה יכולה לייצר תזרים חיובי כל הזמן. כאשר התזרים מפסיק להיות חיובי, משקיעים רבים עשויים לנטוש את החברה ומחיר מניותיה עשוי לרדת מטה בצורה תלולה, למרות שזו עשויה להיות הפוגה זמנית בלבד. במקרה כזה, זה עשוי להיות השלב בו מניות אלו יהיו אטרקטיביות להשקעה. לכן, חברות אשר תזרים המזומנים החופשי שלהן בשנה האחרונה היה שלילי, אך הן הזרימו לקופתן תזרים חיובי לאורך 5 השנים שקדמו לה, עשויות להיות רגע לפני הזינוק.

כמובן שעבור חלק מהחברות, עמידה בקריטריונים הללו תהיה דווקא תחילתה של הצלילה הפיננסית מטה, ממנה הן לא תתאוששנה בשנים הקרובות. לכן, זכרו כי הקריטריונים הללו, הם רק מססנת ראשונה למציאת מועמדות מעניינות, שלאחריה עליכם לבחון כל חברה לעומק, על מנת לבחון אם היא אכן בתחתית מחזור הצמיחה, או שיש סיבה מוצדקת לירידה המשמעותית במחירה.

רוצים לדעת איזה מניות אני קונה עכשיו?
לחצו כאן לצפייה בתיק שלי

דיון

 • ramio  29/06/2010

  היי ינון מה שלומך?
  מזל טוב על האתר החדש!
  רציתי לשאול אותך לגבי קמהדע האמורה לקבל את אישור
  ה-FDA בימים אלה ממש (לפחות על פי פירסומי החברה).
  אני מניח שלאר האישור מחיר המניה יעלה מאוד.
  כרגע אני מושקע במניה זו.
  אני שוקל למכור את המניה לא הרבה לאחר האישור המיוחל ורציתי לשאול לאיזה מחיר לדעתך המניה תגיע בימים והשבועות הקרובים
  ואולי אף החודשים הקרובים ובאיזה מחיר כדאי למכור את המניה?
  אודה לך על תשובתך, רמי :)

 • ramio  29/06/2010

  אודה לך מאוד ינון אם גם תפנה אותי לדברים שכתבת על המניה
  בתקופה האחרונה ובמיוחד בשבועות ובימים האחרונים.
  רמי

 • ramio  02/07/2010

  שלומי מצויין!
  קמהדע קיבלו היום את האישור המיוחל!! :)

  מדוע שקמהדע תדלל משמעותית את המניות שלהבחמש השנים הבאות אם כבר
  מעכשיו יהיו לה הכנסות נוספות משמעותיות ממכירת תרופת הדגל שלה?
  שלא לדבר על אותה תרופה באינהלציה שאם הכל ילך חלק גם איתה
  היא תקבל אישור בשנים הקרובות מה שעוד יותר יגדיל את הרווחים של החברה..

 • ramio  02/07/2010

  *שלה בחמש

 • עמי  02/07/2010

  תגובות לפוסט “איך למצוא מניות מעולות שאף אחד לא מסתכל עליהן

 • עמי  02/07/2010

  קהמדע

 • עמי  04/07/2010

  תודה ושבוע טוב

 • ramio  07/07/2010

  היי ינון!
  בהחלט מזל טוב על האישור אבל פחות מזל טוב על תגובת השוק
  עקב האישור – המנייה “זינקה” בשישה אחוזים בלבד לאור האישור
  ולאחר מכן היא רק ירדה וירדה והיא שווה בכמה שקלים פחות מאשר
  ערב האישור. כבר באותו יום של ההודעה המניה ירדה בכ-4%!
  האם זו תגובה נורמלית וסבירה של השוק לשמע חדשות כל כך פנטסטיות של אישור ה-FDA לתרופת בדגל שלה?
  או שמא השוק “השתגע” ותגובת השוק הייתה שונה מהנורמה
  במקרים אלו?
  נכון שיקח זמן לחברה להפוך לריווחית אבל עדיין מדובר בפריצת דרך משמעותית ביותר ואולי הכי משמעותית עד כה – הן ברמת פיתוח
  וקידום התרופות והן ברמה הכלכלית של קמהדע.

 • ramio  12/07/2010

  היי ינון,
  האם צוות החוקרים ששלל ופסל ת התרופה של קמהדע
  והתרופות מהסוג שלה אצל החברות המתחרות
  עשה זאת ביודעין מתוך אינטרסים כאלו או אחרים?
  או האם זה נבע מתוך טיפשות וחוסר מקצועיות למכביר
  תוך שימוש בכלים שגויים ובשיקול דעת גרוע אשר
  הוביל אותם למסקנות מאוד לא נכונות?
  או שמא יש אמת בדבריהם?
  האם ה-FDA התייחס באופן כלשהו לממצאי מחקרם
  של אלו ששללו את תרופת הדגל של קמהדע?

  • ינון אריאלי  12/07/2010

   היי רמי,
   אין לי מושג אם יש אינטרסים נסתרים לחוקרים. בכל מקרה, להבנתי אין ליחס למחקר הזה חשיבות מיוחדת היות והוא מתבסס על נתונים ישנים מאוד ובוצע למטרות שונות מאשר בחינה ישירה של יעילות התרופה. בנוסף, הרופא המצוטט על המחקר לא מסכים להיות חתום עליו, מה שמחליש עוד יותר את המסקנות של המחקר. בוא ניתן קרדיט ל- FDA שהוא בדק את העניין לעומק ולא אישר את התרופה סתם כך. בנוסף, חולים מקבלים את התרופה כבר עשרות שנים ולא סביר שהם היו ממשיכים בכך אם לא היה שיפור נראה לעין בבריאותם. זאת ועוד, היה בטוח כי חברות הבריאות אינן מאשרות כל תרופה. לא סביר שהן היו ממנות תרופה שעלותה 100 אלף דולר בשנה סתם כך. בכל מקרה, ימים יגידו.

 • ramio  12/07/2010

  תודה ינון,
  טוב לדעת את הפרופורציות :)

  בכל זאת זה מצחיק שמאז הבשורה המשמחת של ה-FDA
  המניה רק יורדת ויורדת.
  מעניין מה היה קורה אם לא היה מתקבל אישור..
  אולי המניה הייתה עולה..
  :)

 • יוסף  13/07/2010

  קודם כל תודה על כל האינפורמציה הנפלאה הזאתי,אני השנה התחלתי ללמוד כלכלה.ואני מבין שהרבה מבוסס על חשבונאות מאזנים תז”מ,אך שאלה לי אלייך לא ממש הבנתי איך לחשב את המכפיל השווי המאזני הנקי? כלומר הבנתי את המשוואה אבל במחכה שישנו שווי מאזני נקי? הכוונה לסך צד אחד במאזן-צד הנכסים זה הנקי? פשוט לא הבנתי,אני ישמח אם תוכל להסביר לי בקצרה כדי שנוכל לחשב את המכפיל

 • ינון אריאלי  13/07/2010

  היי יוסף,

  תודה על הפרגון.

  בשביל לקבל את מכפיל השווי המאזני הנקי (Price/Tangible Book Value) עליך לחלק את שווי השוק של החברה בשווי המאזני הנקי שלה. השווי המאזני הנקי שווה לסך הנכסים של החברה (שזאת השורה התחתונה של צד הנכסים במאזן) פחות הנכסים הלא מוחשיים (מוניטין ונכסים לא מוחשיים אחרים) ופחות סך ההתחייבויות (שזו השורה התחתונה של צד ההתחייבויות במאזן).

  מקווה שעזרתי.

השאר תגובה

* כתובת המייל שלך לא תפורסם
* אנו מנועים מלענות על שאלות בנוגע למניות ספציפיות

איך לקנות מניות שעולות במאות אחוזים בשנים הבאות? 

X