התיק של ינון

איך לסדר לילד שלכם לימודים, דירה וגם טיול בעולם

16/07/2010 • ינון אריאלי

כשנולד ילד חדש במשפחה, הוא מביא איתו תמיד שמחה גדולה. לצד השמחה, באה גם התלבטות: כיצד לחסוך ולהשקיע עבורו בשביל שכשיגדל יהיה בידו סכום משמעותי איתו יוכל להתחיל את חייו הבוגרים בצורה עצמאית ותהיה לו האפשרות לבחור את המסלול בו יהיה מעוניין לצעוד.

בשביל לעשות את זה, אינכם צריכים להתאמץ יותר מידי או להגדיל את הכנסתכם. מספיק כי תשקיעו את קצבת הילדים אותה אתם מקבלים מידי חודש, במסלול השקעה כלשהו. אם לדוגמא תבחרו להשקיע את קצבת הילדים, העומדת היום על 165 שקלים, בשוק המניות בתשואה שנתית ממוצעת של 10%, תוכלו להעניק לילד שלכם מתנת שחרור מהצבא של כ- 120 אלף שקלים, שיספיקו לו לרכישת תואר אקדמי, למימון מרבית הוצאות המחיה במהלך התואר ואפילו לטיול נחמד בדרום אמריקה. השאלה היא איך לעשות את זה?

עבור אלו מכם המנהלים תיק מניות לטווח הארוך עבור עצמם, כפי שאני למשל עושה, התשובה פשוטה. כל שעליכם לעשות הוא לצרף את הסכום החודשי שהקצתם לילדכם אל התיק, תוך שאתם מנהלים רישום פשוט של החלק שלו בתיק. זאת עשויה להיות הדרך הרווחית ביותר עבורו, אבל מרבית האנשים אינם מנהלים תיק השקעות אקטיבי שכזה.

אפשרות אחרת היא להפקיד את הכסף באחת מתוכניות החיסכון ארוכות הטווח שמאפשרים הבנקים. היתרון, מישהו אחר יעשה עבורכם את העבודה, אבל החיסרון הגדול הוא תשואה נמוכה למדי מזו שתוכלו להשיג בעצמכם. לכן, דרך זו אינה כדאית עבור מרביתכם.

בעבר הייתה גם אפשרות נוספת – הפקדת הכסף לקופת גמל. אולם, לאחר השינויים של 2008, האופציה הזו למעשה איבדה את האטרקטיביות שלה, משום שאת הכסף ניתן למשוך רק כקצבה חודשית, מה שיגביל מאוד את אפשרויות השימוש בו.

אז איך בכל זאת לעשות את זה בתבונה ובבטחה?

אחת האפשרויות הנהדרות העומדות בפני המשקיע הפסיבי, זה שאינו מעוניין לבחור ניירות ערך של חברות ספציפיות בעצמו, הן תעודות סל (או לחילופין קרנות סל). למי שאינו מכיר, תעודת סל היא נייר ערך אחד שבקנייתו אתם למעשה רוכשים את כל ניירות הערך המרכיבים מדד כלשהו. התעודה לא תניב לעולם תשואה גבוהה מתשואת המדד, אך היתרון הגדול הוא שאינכם צריכים לעשות איזושהי עבודת ניתוח של מניות ספציפיות בנפרד, ובכל זאת תשיגו את תשואת המדד. התשואה השנתית הממוצעת של מדדים מניתיים היא מרשימה, סביב 10%, ולכן השימוש בתעודות סל יכול להגדיל בצורה משמעותית את קרן ההשקעה שלכם. מובן שהתשואה הזו אינה מובטחת, אך ההיסטוריה מלמדת כי ברוב המקרים השקעה במדדים מנייתים תביס כל השקעה סולידית אחרת בטווח הארוך.

באילו תעודות לבחור? מכיוון שמדובר בתקופה ארוכה של כ- 20 שנה, מוטב לבחור בתעודות מנייתיות, אשר גוברות בטווחים כאלו על התעודות האג”חיות. באופן כללי, חברות גדולות צומחות בצורה מתונה אבל יציבה יותר לאורך זמן. לעומת זאת, חברות קטנות, צומחות בשיעורים גדולים ומהירים יותר מאשר החברות הגדולות, אבל עם תנודתיות גדולה יותר. באופן דומה, חברות ממדינות מפותחות, צומחות (בממוצע) בקצב איטי אך יציב יותר מאשר חברות ממדינות מתפתחות. לכן, השקעה במדד המורכב בעיקר מחברות גדולות או בחברות ממדינות מפותחות, יכולה לייצב את קרן ההשקעה שלכם, ואילו בחירה במדדים המורכבים בעיקר מחברות קטנות יותר או חברות ממדינות מתפתחות, עשויה אמנם להגדיל את התנודתיות של הקרן, אך עשויה לתרום להגדלת התשואה שלו.

מכיוון שאיננו יכולים לדעת מה ילד יום, לא מומלץ להתמקד במדינה ספציפית, אלא להרכיב את קרן תעודות הסל שלכם משלוש-ארבע תעודות העוקבות אחר מדדים משולבים של מספר מדינות, ולתבל אותה עם תעודה אחת או שתיים נוספות העוקבות אחר מגזר ספציפי כלשהו, שיש הגיון בצמיחתו בעתיד.
הנה דוגמא לארבע תעודות כאלו (תוכלו למצוא אותן אצל מרבית מנפיקות תעודות הסל הישראליות או אצל מנפיקים אמריקנים):

1. תעודת סל העוקבת אחר מדד המדינות המפותחות העולמי (MSCI World), המורכב מניות מ- 23 מדינות מפותחות כגון: ארה”ב, בריטניה, יפן, צרפת, גרמניה וישראל שהצטרפה לאחרונה. מדד זה מייצג בצורה טובה את התנהגות הכלכלה העולמית המפותחת.

2. תעודת סל העוקבת אחר מדד המדינות המתפתחות העולמי (MSCI Emerging Markets), המורכב ממניות מ- 25 מדינות המוגדרות כשווקים מתעוררים, כגון: ארגנטינה, צ’ילה, ברזיל, סין ורוסיה. מטרת המדד לייצג את מגמות הצמיחה המהירות יותר של הכלכלות המתפתחות בעולם.

3. תעודת סל העוקבת אחר מדד ת”א 100, המורכב מ- 100 החברות הציבוריות הגדולות ביותר במשק הישראלי. הכלכלה הישראלית, היא כלכלה צעירה, המשלבת צמיחה מרשימה יחד עם יציבות פיננסית. התשואה של המדדים התל אביבים גברה על התשואות של מדדים רבים בעולם בעשור החולף. חברות ישראליות רבות נהנות מיתרון תחרותי בחו”ל ואפשרויות צמיחה משמעותיות, ולכן יש הגיון בכך שנמשיך לראות את המדדים התל אביביים מנצחים את העולם גם בעשור הקרוב.

4. תעודת סל העוקבת אחר חברות ספין-אוף (למשל, Claymore Spinoff – CSD). כבר כתבתי לא פעם, על כך שמניות של חברות ספין-אוף (דיבידנד בעין), חברות שהופרדו מחברת האם וחולקו כמעין דיבידנד למחזיקי המניות של חברת האם, מנצחות את השוק בממוצע. יש לכך מספר סיבות, שהעיקריות ביניהן הן הרצון של מקבלי מניות הדיבידנד הללו להיפטר מהן במהירות, אפשרויות הצמיחה הרבות יותר העומדות בפני החברה לאחר הפרידה מכבלי חברת האם, והאנונימיות הכמעט מוחלטת שלהן מפני אנליסטים ומרבית המשקיעים בשוק. היתרון של המניות האלו צפוי להימשך גם בעתיד ולכן יכול להניב תשואה עודפת על המדדים המרכזיים.

לפני סיום, שתי נקודות שיעזרו לכם ליישם את האסטרטגיה בפועל:

1. קנית יחידות של תעודות סל בסכום חודשי של 165 שקלים, תהיה ממש לא כדאית דרך הבנק, משום שהוא יגבה מכם עמלת מינימום גבוהה. לכן, מוטב לעשות זאת באמצעות ברוקר פרטי, שיגבה מכם רק עמלת קניה של כ- 0.1% מסכום הקניה (ללא עמלת מינימום). בנוסף, לא תוכלו לקנות בסכום כה נמוך בשלב הרצף של המסחר. לכן, קנו בשלב טרום המסחר (בו אין מגבלת כמות קניה), או לחילופין קנו יחידות בסכום גבוה יותר אחת לחצי שנה או שנה.

2. זכרו כי לאורך שנות ההשקעה הרבות, תתקלו בלא מעט עליות אך גם בירידות במחיר התעודות שלכם. בשביל להצליח עליכם להתעלם מהן ולהתמיד בקניית היחידות התקופתיות לקרן ההשקעה שלכם. אל תוותרו על אף קנייה, ולא משנה מה הסיבה – השוק בירידה, השוק בעלייה, מזג האוויר חם או קר, או שאתם במצב רוח שמח או עצוב. זאת הדרך היחידה להצליח להשיג את תשואת המדדים שבחרתם.

גילוי נאות: לא מחזיק.

רוצים לדעת איזה מניות אני קונה עכשיו?
לחצו כאן לצפייה בתיק שלי

איך לקנות מניות שעולות במאות אחוזים בשנים הבאות? 

X