התיק של ינון

איך לתמחר מניה ב- 60 שניות

24/03/2010 • ינון אריאלי
איך לתמחר מניה ב- 60 שניות

תמיד טוב להתרחק מהשקעה במניות הנסחרות במכפילים גבוהים. יחד עם זאת, לעיתים הצמיחה של החברה יכולה לפצות בעתיד על התמחור הנוכחי, שנראה יקר כביכול. מכפיל הרווח (מחיר המניה מחולק ברווח הנקי למניה ב- 12 החודשים האחרונים) אינו כלי מדויק להערכת רמת התמחור של מניה, אבל הוא שימושי מאוד בשביל לסייע לנו לבחון זאת. הרעיון הוא להיעזר במכפיל הרווח ובקצב הצמיחה של החברה, על מנת למצוא את המחיר בו צפויות להיסחר מניותיה בעתיד. כך, אפשר לאתר בקלות את המניות שנסחרות במחיר מופקע. הנה הדרך לעשות את זה.

1. קראו את המחיר הנוכחי והרווח הנקי למניה ב- 12 החודשים האחרונים
נסו לנטרל הוצאות או הכנסות מיוחדות (למשל, מכירת נכס שהניבה רווח יוצא דופן, או משבר זמני שהוביל לירידה משמעותית בהכנסות), על מנת להגיע לרווח נקי מייצג. לשם ההדגמה, בואו נסתכל על מנית אורמת טכנולוגיות (ORA) בסוף 2007. אז, המניה נסחרה במחיר שיא של 56.5 דולרים והרווח הנקי המייצג שלה היה סביב דולר למניה.

2. העריכו את קצב הגידול הצפוי ברווח למניה של החברה בחמש השנים הבאות
מובן כי הערכת הרווח העתידי תלויה בגורמים רבים, כגון שיעור הגידול בהכנסות, השינויים בשולי הרווח ועוד. יחד עם זאת, בשביל לקבל הערכה גסה, תוכלו להשתמש בקצב הגידול הממוצע של הרווח בעבר, או להיעזר בקצב הגידול שחוזים האנליסטים, ולמתן אותו בכ- 15-20% על מנת לקבל מספר מציאותי יותר. עבור אורמת, האנליסטים מעריכים גידול שנתי ברווח בשיעור של 20% בחמש השנים הקרובות. זה קצב גבוה, אבל בואו נהיה סופר אופטימיים ונעריך אפילו קצב צמיחה גבוה יותר של 25% לשנה.

3. מצאו את הרווח הנקי למניה בעוד חמש שנים וחשבו ממנו את מחיר המניה העתידי
אם אכן הרווח יגדל בקצב הזה, לאחר חמש שנים החברה תרוויח כ- 3 דולרים למניה בשנה. איך חישבתי את זה? פשוט הכפלתי את הרווח למניה הנוכחי (1), בקצב הגידול השנתי ברווח (1.25) בחזקת 5 שנים. אם נהיה ריאלים ונניח כי אורמת תיסחר במכפיל רווח של 20, מחיר המניה המשוער בעוד חמש שנים יהיה 60 דולרים (3 כפול 20). תשואת הדיבידנד של אורמת נמוכה, ולכן המשמעות של רכישת המניה במחיר של סוף 2007, היא תשואה דלה של אחוז בודד בכל שנה.

גם בסוף 2007, לא היה לאיש ספק שאורמת היא חברה איכותית. יחד עם זאת, על אף ההנחות האופטימיות בהן השתמשנו, אם הייתם עושים את התרגיל הפשוט הזה בסוף 2007, יכולתם להבין מייד כי אורמת נסחרת במחיר יקר מאוד. לשם ההמחשה, אם תעשו את הבדיקה היום, אפילו אם תיקחו קצב צמיחה שמרני יותר של 10-15% בשנה, תגלו כי אורמת נסחרת היום במחיר סביר, שעשוי לאפשר לה להניב תשואה שנתית דו-ספרתית בחמש השנים הקרובות.

כאמור, למכפיל הרווח חסרונות רבים, והשיטה שהצגתי היא פשטנית למדי ואינה מתיימרת לחסוך לכם את עבודת הערכת השווי הנדרשת לפני השקעה במניות כלשהן. היא גם לא תעבוד עבור כל המניות. יחד עם זאת, אם תקדישו 60 שניות בשביל להשתמש בה לפני שאתם רצים לקנות מניה, היא תמנע מכם כניסה למניות כאשר הן נסחרות במחירים מופקעים.

גילוי נאות: לא מחזיק.

רוצים לדעת איזה מניות אני קונה עכשיו?
לחצו כאן לצפייה בתיק שלי

דיון

 • Ilan  04/05/2010

  מכפילים גבוהים , מה זה אומר מבחינה מספרית ?

  • ינון אריאלי  08/05/2010

   אילן,
   ערכו של מכפיל בדרך כלל אינו אומר דבר כשלעצמו, ויש להשוות אותו למכפילים של חברות דומות (מאותו המגזר, אלו בעלות פעילות דומה וכד’). יחד עם זאת, חברות הנמצאות בצמיחה מהירה, עשויות להיות בעלות מכפילים גבוהים מהערך הממוצע במגזר שלהן, אך עשויה להיות לזה הצדקה משום שיעור הצמיחה הגבוה. הכתבה מאפשרת לך להבין בקלות האם המכפילים הגבוהים של חברות כאלו, הם גבוהים מידי או שיש בהם היגיון.

 • שאולה  10/08/2010

  ינון, התחלתי זה עתה את דרכי בעולם זה וממש ניסיתי להבין כיצד מחשבים ונכשלתי. האם תוכל לתמחר את מנית טבע עבורי?
  תודה

 • ינון אריאלי  11/08/2010

  היי שאולה,

  ראי הסבר מפורט יותר כאן: /archives/166

  בכל מקרה, מכיוון שאת משקיעה בראשית דרכך, הייתי ממליץ לך להתחיל מקריאת המדריך למשקיע המתחיל ( /archives/category/investing-for-beginers ). אחרי שתסיימי אותו תביני טוב יותר מהן מניות ותכירי את המושגים הבסיסיים בשוק ההון שיעזרו לך לעקוב אחר החישוב בכתבה.

  אם בכל זאת לא תצליחי, שאלי אותי שוב.

  בהצלחה!

 • ניר כהן  22/02/2021

  היי ינון, ניסיתי לעשות את ההנחות הללו על חברת אליבאבא למשל, מחיר של היום 263.6 , eps – 8.8 ו pe ratio של 25.58 (מכפיל) לפי קצב הצמיחה הממוצע של 5 השנים האחרונות, יש עליה של 80 אחוז ברווח למניה באופן שנתי, ולפי הנוסחא שלך, זה מביא אותי לרווח למניה ענק וזאת עוד לפני שאני מכפיל אותו במכפיל המוגזם של 25 ככה שאני מגיע למספרים לא הגיוניים. האם טעיתי בחישוב? או האם ככה אפשר להעריך שהמכפילים של החברה מוגזמים? כיצד היית מתייחס אל החברה הזו בעתיד הקרוב.
  תודה ניר

  • ינון אריאלי  22/02/2021

   היי,
   אני לא מאמין שהרווח הנקי ימשיך לצמוח בשיעור כזה גדול. אם נניח שהרווח הנקי למניה של החברה יצמח ב-25% בשנה ב-5 השנים הקרובות ונשים על זה מכפיל רווח של 25, אז נקבל מחיר מניה עתידי של 648. אם התרחיש הזה יקרה, המניה תניב תשואה של 19% בשנה, לא רע. אם הרווח הנקי יצמח בשיעור גדול יותר אז האפסייד של המניה אפילו גדול יותר. זו דוגמה למניה מעניינת, אבל תזכור שמדובר בצורת תמחור ראשונית בלבד.

 • דני  30/12/2022

  היי ינון
  אני ממש נהנה מהמידע שאתה מנגיש באתרך המצוין!
  יש לי קרן השתלמות שמחולקת לקופות שונות (בתוך אותו בית השקעות), האם החלוקה הזו פוגעת בעלייה שאמורה להיגרם מריבית דריבית?

  • ינון אריאלי  30/12/2022

   לא. הריבית דריבית תפעל על כל קרן בנפרד.

 • דני  30/12/2022

  לא בטוח שהבנתי לגמרי..
  כלומר שהתוצאה הסופית שתתקבל בתום פרק זמן מסוים על קרנות נפרדות תהיה זהה לאותו סכום שאקבל אם כל כל הקופות יאוחדו? אין סיבה לאחד אותם?

  • ינון אריאלי  30/12/2022

   אם כל הקרנות משקיעות באותה צורה אז התשואה תהיה דומה. בכל מקרה, יש היגיון לאחד את כל הכספים לקרן אחת שתנוהל במסלול שמתאים לך.

השאר תגובה

* כתובת המייל שלך לא תפורסם
* אנו מנועים מלענות על שאלות בנוגע למניות ספציפיות

איך לקנות מניות שעולות במאות אחוזים בשנים הבאות? 

X