התיק של ינון

איך לתמחר מניה ב- 60 שניות

24/03/2010 • ינון אריאלי
איך לתמחר מניה ב- 60 שניות

תמיד טוב להתרחק מהשקעה במניות הנסחרות במכפילים גבוהים. יחד עם זאת, לעיתים הצמיחה של החברה יכולה לפצות בעתיד על התמחור הנוכחי, שנראה יקר כביכול. מכפיל הרווח (מחיר המניה מחולק ברווח הנקי למניה ב- 12 החודשים האחרונים) אינו כלי מדויק להערכת רמת התמחור של מניה, אבל הוא שימושי מאוד בשביל לסייע לנו לבחון זאת. הרעיון הוא להיעזר במכפיל הרווח ובקצב הצמיחה של החברה, על מנת למצוא את המחיר בו צפויות להיסחר מניותיה בעתיד. כך, אפשר לאתר בקלות את המניות שנסחרות במחיר מופקע. הנה הדרך לעשות את זה.

1. קראו את המחיר הנוכחי והרווח הנקי למניה ב- 12 החודשים האחרונים
נסו לנטרל הוצאות או הכנסות מיוחדות (למשל, מכירת נכס שהניבה רווח יוצא דופן, או משבר זמני שהוביל לירידה משמעותית בהכנסות), על מנת להגיע לרווח נקי מייצג. לשם ההדגמה, בואו נסתכל על מנית אורמת טכנולוגיות (ORA) בסוף 2007. אז, המניה נסחרה במחיר שיא של 56.5 דולרים והרווח הנקי המייצג שלה היה סביב דולר למניה.

2. העריכו את קצב הגידול הצפוי ברווח למניה של החברה בחמש השנים הבאות
מובן כי הערכת הרווח העתידי תלויה בגורמים רבים, כגון שיעור הגידול בהכנסות, השינויים בשולי הרווח ועוד. יחד עם זאת, בשביל לקבל הערכה גסה, תוכלו להשתמש בקצב הגידול הממוצע של הרווח בעבר, או להיעזר בקצב הגידול שחוזים האנליסטים, ולמתן אותו בכ- 15-20% על מנת לקבל מספר מציאותי יותר. עבור אורמת, האנליסטים מעריכים גידול שנתי ברווח בשיעור של 20% בחמש השנים הקרובות. זה קצב גבוה, אבל בואו נהיה סופר אופטימיים ונעריך אפילו קצב צמיחה גבוה יותר של 25% לשנה.

3. מצאו את הרווח הנקי למניה בעוד חמש שנים וחשבו ממנו את מחיר המניה העתידי
אם אכן הרווח יגדל בקצב הזה, לאחר חמש שנים החברה תרוויח כ- 3 דולרים למניה בשנה. איך חישבתי את זה? פשוט הכפלתי את הרווח למניה הנוכחי (1), בקצב הגידול השנתי ברווח (1.25) בחזקת 5 שנים. אם נהיה ריאלים ונניח כי אורמת תיסחר במכפיל רווח של 20, מחיר המניה המשוער בעוד חמש שנים יהיה 60 דולרים (3 כפול 20). תשואת הדיבידנד של אורמת נמוכה, ולכן המשמעות של רכישת המניה במחיר של סוף 2007, היא תשואה דלה של אחוז בודד בכל שנה.

גם בסוף 2007, לא היה לאיש ספק שאורמת היא חברה איכותית. יחד עם זאת, על אף ההנחות האופטימיות בהן השתמשנו, אם הייתם עושים את התרגיל הפשוט הזה בסוף 2007, יכולתם להבין מייד כי אורמת נסחרת במחיר יקר מאוד. לשם ההמחשה, אם תעשו את הבדיקה היום, אפילו אם תיקחו קצב צמיחה שמרני יותר של 10-15% בשנה, תגלו כי אורמת נסחרת היום במחיר סביר, שעשוי לאפשר לה להניב תשואה שנתית דו-ספרתית בחמש השנים הקרובות.

כאמור, למכפיל הרווח חסרונות רבים, והשיטה שהצגתי היא פשטנית למדי ואינה מתיימרת לחסוך לכם את עבודת הערכת השווי הנדרשת לפני השקעה במניות כלשהן. היא גם לא תעבוד עבור כל המניות. יחד עם זאת, אם תקדישו 60 שניות בשביל להשתמש בה לפני שאתם רצים לקנות מניה, היא תמנע מכם כניסה למניות כאשר הן נסחרות במחירים מופקעים.

גילוי נאות: לא מחזיק.

רוצים לדעת איזה מניות אני קונה עכשיו?
לחצו כאן לצפייה בתיק שלי

איך לקנות מניות שעולות במאות אחוזים בשנים הבאות? 

X