התיק של ינון

איך מתחילים להשקיע במניות ומנצלים את הירידות בשווקים?

25/03/2020 • ינון אריאלי
איך מתחילים להשקיע במניות ומנצלים את הירידות בשווקים?

הירידות החדות בשוקי המניות בתקופה האחרונה הובילו לעלייה גדולה בהתעניינות של משקיעים חדשים, שמבינים שאפשר לנצל את הירידות החזקות כדי לעשות רווחים של פעם בחיים. אז בואו נדבר על איך להשקיע במניות בבורסה דווקא עכשיו

כמשקיע ערך שנמצא בשוק המניות מאז 2001, זו המפולת השלישית שאני צולח, כך שאני יודע שהתקופה הנוכחית והשנים שלאחר המשבר הם הזמנים בהם עושים את הכסף הגדול באמת. חבל לפספס את זה.

בפוסט הזה אסביר בתמציתיות איך מתחילים להשקיע במניות בבורסה ומדוע עכשיו, דווקא במהלך המשבר, זה זמן נהדר להתחיל להשקיע.

למה בכלל להשקיע בשוק ההון?

שוק ההון הוא מקום מדהים, כי הוא אפיק ההשקעה היחיד בו כל אחד מכם יכול להשקיע ולהרוויח כסף לאורך זמן גם אם יש לכם סכום התחלתי קטן ואין לכם ידע גדול בתחום.

כל מה שצריך זה אסטרטגיה חכמה, סבלנות, והסתכלות על הטווח הארוך.

כמה אפשר להרוויח מהשקעה במניות?

שוק המניות עולה ב-9% בשנה בממוצע.

הגידול הוא בצורה של ריבית דריבית. כלומר, אם תשקיעו 100 שקלים בשוק המניות, הם יהפכו ל-109 שקלים לאחר שנה ממוצעת, ובשנה שלאחר מכן יגדלו ל-118.8 שקלים, וכן הלאה. למעשה, הכסף שלכם יוכפל כל 8 שנים.

לדוגמא, אם הייתם משקיעים 100,000 שקלים בשוק המניות האמריקני לפני עשר שנים ומוסיפים להשקעה 500 שקלים מידי חודש, היו לכם עכשיו כמעט חצי מיליון שקל ביד! וכל זה בלי שום מאמץ או ידע מיוחד.

אבל רגע, מה זה בכלל מניות?

מניה היא נייר ערך המקנה למחזיק בו בעלות חלקית בזכויות השליטה בחברה, כלומר הוא זכאי להשתתף בקבלת ההחלטות באסיפת החברה וזכאי לחלקו היחסי ברווחי החברה. הרווח מההשקעה במניות מגיע מעליית מחיר המניה (רווח הון) ומקבלת דיבידנדים שמחלקת החברה מתוך רווחיה העודפים (כן, זה כסף מזומן שאתם מקבלים לחשבון שלכם מתוך הרווחים העודפים של החברה).

המחיר של המניה (או השווי של החברה) נקבע לפי התוצאות הכספיות של החברה – ככל שהיא מרוויחה יותר כך גדל השווי שלה בהתאם, ומחיר המניה עולה. אבל לפעמים מחיר המניה יורד או עולה בצורה לא רציונלית לתקופה קצרה בגלל אירועים בחברה.

למשל, המניה של חברת הנעליים נייק ירדה בחדות בחודש האחרון בגלל שהמשקיעים פוחדים מנגיף הקורונה. בפועל, האם בעוד שנה כשתסתיים הקורונה אנשים יפסיקו לקנות נעלים של נייק? ברור שלא, ולכן הירידה הזו אינה מוצדקת, והמניה תשוב למחיר ההוגן שלה לאחר המשבר.

משקיעי ערך, המנתחים את החברה ומעריכים את השווי ההוגן שלה, מנצלים את העיוות התמחורי הזמני הזה כדי להרוויח מזה כסף – הם קונים את המניה בזול ומוכרים במחיר ההוגן ברווח גדול.

מניות נסחרות מידי יום בבורסה, כך שניתן לקנות ולמכור אותן מתי שרוצים. הנזילות המיידית הזו היא יתרון משמעותי של השקעה במניות בבורסה בפרט ובשוק ההון בכלל על פני השקעה בנדל”ן למשל, שם הכסף אינו נזיל למקרה שאתם צריכים אותו בדחיפות.

מניות משמשות כאבני הבניין למוצרי השקעה נוספים, כגון קרנות סל (נייר ערך העוקב אחר מדד המורכב מאוסף של מניות או אג”ח), קרנות נאמנות (מעין תיק מנוהל משותף לקבוצת משקיעים גדולה), ניירות המירים (אופציות וכתבי אופציה), מוצרים מובנים (סטרקצ’רים) ועוד. תוכלו לראות הרחבה בעניין במדריך למשקיע המתחיל.

איך קונים ומוכרים מניות?

בשביל לקנות מניות אתם צריכים לפתוח חשבון השקעות אצל ברוקר. הבנקים הם הברוקרים הגדולים במדינה, אבל הם גובים דמי ניהול ועמלות מסחר יקרים מאוד. לכן, עדיף לפתוח חשבון השקעות אצל ברוקר פרטי, חבר בורסה המפוקח על ידי הרשות לניירות ערך.

תוכלו לראות רשימה של כל הברוקרים הפרטיים בקישור הזה. אני ממליץ על איביאיי (קישור לפתיחת חשבון) או על מיטב-דש (קישור לפתיחת חשבון). שניהם ברוקרים אמינים המציעים דמי ניהול של כ-15 ש”ח לחודש בלבד ועמלות מסחר זולות.

לאחר פתיחת החשבון ייתן לכם הברוקר גישה למערכת מסחר בארץ ובחו”ל ותוכלו לבצע פעולות מסחר במניות ובשאר מוצרי ההשקעה הקיימים בשוק.

למה כדאי להשקיע בבורסה דווקא בזמן מפולת בשוק?

בתקופה של אי וודאות כמו היום, אנשים נוטים להתבלבל בין סיכון לאי-וודאות.

סיכון הוא בחברות שלקחו יותר מידי הלוואות וכעת, כשההכנסות שלהן ירדו בגלל הסגר בעקבות הקורונה, הן לא יוכלו להחזיר את הריבית על ההלוואות ויכנסו לקשיי נזילות.

מצד שני, יש חברות איכותיות, רווחיות, שאין להן חובות משמעותיים ויש להן יתרות מזומנים נכבדות שיעזרו להן לצלוח את התקופה הקרובה. כמו שקרה בעבר, גם הפעם החברות האלו יצאו מחוזקות מהמשבר.

בגלל הפחד, המשקיעים לא מבדילים בין שני סוגי החברות האלו, והורידו שלא בצדק גם את מחיר המניות של החברות שאינן מסוכנות. כיום, רבות מהן נסחרות בדיסקאונט עמוק מתחת למחיר ההוגן שלהן (פחות מחצי ממה שהן באמת שוות).

משקיע חכם מנצל את זה – הוא קונה עכשיו כשמחירים זולים באופן קיצוני, ואז ממתין בסבלנות שהפחד של המשקיעים יחלוף והמניות יתקנו בחזרה למעלה, והוא ימכור ברווח משמעותי.

מדד ב-S&P500, המורכב מהמניות של 500 החברות הגדולות ביותר בארה”ב, ירד בנובמבר-דצמבר 2018 ב-20% ותיקן את כל הירידות במהירות בינואר-פברואר 2019. בחודש האחרון המדד ירד בכמעט 30%, כך שרק כדי לשוב לאותה נקודה ממנה החלו הירידות, הוא צריך לעלות 42%. אף אחד לא מבטיח שזה יקרה, אבל לפי העבר גם השיא הזה יישבר בהמשך הדרך.

באופן אישי, בימים האחרונים התחלתי לנצל את הירידות הלא-רציונליות האלו, כדי להתחיל לקנות מהמניות האיכותיות האלו לתיק שלי. למען האמת, חלקן כל כך זולות, שבשנה ממוצעת הן מרוויחות יותר מהשווי של החברה כולה…

מניות כאלו הן הזדמנות השקעה של פעם בחיים.

אני לא לבד, גם בעלי העניין (הבעלים והמנהלים של החברות) חושבים שהמחירים אטרקטיביים וקונים מניות בקצב שיא. הם מכירים את החברות שלהם הכי טוב מכולם, ויודעים שהמניות שלהן זולות ורוצים לנצל את הירידות.

אז איך לנצל את הירידות?

באופן כללי יש שלוש אפשרויות באמצעותן תוכלו לנהל בעצמכם את הכסף שלכם:

אפשרות ראשונה: לקנות יחידות של קרן סל העוקבת אחר מדד מניות מוביל, למשל ה- S&P500, שהוא מדד המורכב מ-500 המניות של החברות הגדולות ביותר בארה”ב. יש שם חברות כמו אמזון, אפל, גוגל, מייקרוסופט, פייסבוק וכל שאר החברות המוכרות לכם. החיסרו הוא שיש בסל גם חברות גרועות, שחלקן לא יצלחו את המשבר הנוכחי.

בכל מקרה, היסטורית, קניה של קרן סל כזו הניבה תשואה שנתית של כ-9%. זאת תשואה מצוינת, אבל הקאץ’ הוא שתצטרכו להתמיד בהשקעה לאורך הרבה שנים ברציפות. זה לא מתאים לכולם.

אפשרות שניה: לבנות תיק מניות שנבחרות בפינצטה וכך להשיג תשואה גבוהה מזו של השוק.

על וורן באפט בטח שמעתם – הוא אחד משלושת האנשים העשירים ביותר בעולם וחלק נכבד מעשרות מיליארדי הדולרים שלו הוא עשה מניהול חכם של תיק המניות של חברת ההשקעות שלו. התיק שלו הניב כ-23% בשנה בממוצע בעשרות שנות ההשקעה שלו. שיטת ההשקעה שלו נקראת השקעות ערך והיא ידועה כבר כמעט מאה שנה.

כדי ליישם אותה תצטרכו ללמוד כיצד לנתח חברות ואיך להעריך כמה שוות המניות שלהן, כדי לקנות חברות איכותיות ויציבות שנסחרות בזול. באינטרנט יש המון מידע בעניין ויש גם קורסי השקעות ערך שיכולים לקצר לכם את התהליך.

אפשרות נוספת היא לחקות את תיק המניות של משקיע מצליח מסוים. באתר גורופוקוס מוצגים תיקי המניות של עשרות משקיעי ערך מצליחים, שכבר עשרות שנים מנצחים את השוק ומשיגים תשואות מדהימות.

אם אתם רוצים, אתם מוזמנים לעקוב אחר תיק המניות שלי. כרגע יש בו מגוון של חברות איכותיות שמניותיהן נסחרות במחירים זולים באופן יוצא דופן, ואני מתכוון להכניס אליו עוד מספר מניות סופר-אטרקטיביות שלפני חודש נסחרו במחירים של פי 2 או 3 מהמחיר הנוכחי, ואני מעריך שישובו לשם לאחר שהרוחות ירגעו.

בניית תיק מניות ערך כזה הוא דרך מעולה לכל מי שמעוניין בהשקעה במניות בבורסה ולהשיג תשואות גבוהות יותר מאלו של המדדים ולא להיות “נעול” בקרן סל במשך עשרות שנים.

לא משנה באיזו דרך תבחרו, הקפידו להבין מה אתם עושים ובמה אתם משקיעים והסתכלו על הטווח הארוך. כך תשקיעו בחכמה ותצליחו להשיג תשואות משביעות רצון לתיק שלכם.

בהצלחה!

רוצים לדעת איזה מניות אני קונה עכשיו? לחצו כאן לצפייה בתיק שלי

רוצים לדעת איזה מניות אני קונה עכשיו?
לחצו כאן לצפייה בתיק שלי

איך לקנות מניות שעולות במאות אחוזים בשנים הבאות? 

X