התיק של ינון

בעלי העניין לא מפחדים מהקורונה וקונים מניות

18/03/2020 • ינון אריאלי
בעלי העניין לא מפחדים מהקורונה וקונים מניות

עכשיו, דווקא בעיצומו של המשבר, זה ה-Money Time, והמשקיעים החכמים יודעים את זה. למרות הפחד, ההיסטוריה הוכיחה שוב ושוב שאת הכסף הגדול עושים במהלך ואחרי המשבר. תפנימו את זה והתיק שלכם יניב פירות מדהימים בשנים הקרובות.

אי הוודאות סביב התפשטות הקורונה והסגרים המתרבים ברחבי העולם ממשיכים להעיב על השווקים. המדדים המובילים בארה”ב נמצאים כ-30% מתחת לשיא האחרון אליו הגיעו, כלומר הם שבו לנקודת התחתית של הנפילה של סוף 2018.

כפי שאמרתי כבר, אני מעריך שיהיה גרוע יותר לפני שיהיה טוב, אבל זה זמן הגיוני לטעמי להתחיל להכניס את המזומנים שלנו לעבודה בהדרגה. גם בעלי העניין כנראה חושבים ככה.

גם בעלי העניין החלו לקנות מניות של החברות שלהם בקצב מוגבר

אחד הברומטרים הכי טובים לדעת מתי המניות נסחרות בחסר גדול למחיר ההוגן שלהן, הוא היחס בין היקף הקניות למכירות של בעלי העניין. בעלי העניין הם המנהלים הבכירים של החברה (מנכ”ל, סמנכ”לים וכד’) והמשקיעים שמחזיקים מעל 5% ממניות החברה. האנשים האלו מכירים את החברה בה הם מושקעים או מנהלים הכי טוב ולכן הם גם יודעים הכי טוב כמה שווה הפעילות שלה.

פיטר לינץ’, גדול מנהלי ההשקעות המוסדי של כל הזמנים, אמר ש”בעלי עניין יכולים למכור מניה מהרבה סיבות, אבל הם יקנו אותה רק מסיבה אחת – הם חושבים שהם ירוויחו מזה כסף”.

לכן, כשבעלי עניין קונים מניות בהיקף גדול הם מעריכים שמניות החברה שלהם נסחרות בחסר.

בחודש האחרון עלה היחס בין הקניות למכירות של בעלי העניין לשיא חדש, שנראה לאחרונה רק בנפילות של 2011. זה עדיין נמוך מהיחס שהיה במשבר של 2008, אבל אם השוק ימשיך לרדת אני מניח שהיקף הקניות של בעלי העניין יתגבר.

מקור: zero hedge

למרות שזו אינדיקציה מצוינת לכך שהמניות בשוק מתחילות להיסחר במחירים אטרקטיביים, היסטורית בעלי העניין נוטים לקנות את המניות שלהם לפני התחתית. זה לא מפתיע – אף אחד לא יודע לתזמן את השוק, ולכן צריך לקנות מניות כשהן זולות מספיק בלי קשר לאלמנטים אחרים. ייתכן שאחרי הקניה המניות ימשיכו לרדת בגלל חוסר הרציונליות קצר הטווח של המשקיעים, אבל בהמשך הדרך המניות ישובו למחיר ההוגן שלהן.

כידוע, אי אפשר לתזמן את התחתית.

לכן, לדעתי דרך יעילה למצע את נקודת הכניסה לשוק היא לרכוש את המניות שמעניינות אותנו במספר מנות. למשל, לחלק את הכסף ל-4 מנות שוות ולרכוש מנה אחת לתקופה, בהתאם להתנהגות השוק. ככל שהירידות יעמיקו מהר, כך אפשר יהיה לרכוש מנות נוספות מהר יותר. כך קונים מניות של חברות איכותיות במחירים זולים וממצעים את נקודת הכניסה אליהן מבלי צורך לתזמן את השוק.

בימים האחרונים אכן התחלתי לנצל את הירידות הלא-רציונליות בשווקים, כדי להתחיל לקנות לתיק שלי מניות של חברות איכותיות, שיצלחו את המשבר ללא קושי, ונסחרות בתמחור זול למדי. חלק מהמניות האלו כל כך זולות, שבשנה ממוצעת הן מרוויחות יותר מהשווי של החברה כולה… מניות כאלו הן הזדמנות השקעה של פעם בחיים, שאפשר לקנות רק בתקופת משבר.

רוצים לדעת איזה מניות אני קונה עכשיו? לחצו כאן לצפייה בתיק שלי

רוצים לדעת איזה מניות אני קונה עכשיו?
לחצו כאן לצפייה בתיק שלי

דיון

 • דוד משולם  18/03/2020

  ינון תודה על ההסברים המעולים והחיזוקים לאורך הדרך!
  מחקה את התיק שלך מ-2015 ומאוד מרוצה. לא הייתי שורד את התנודות בשוק בלי הליווי שלך.

 • איתן אשל  18/03/2020

  מצוין! תודה רבה.

 • שרגא אופיר  18/03/2020

  מעונין להצטרף לתיק דל ינון.
  איך מצטרפים.

 • Me  18/03/2020

  מה לדעתך הדרך הכי טובה “לקנות חביות נפט” לאור הירידות האחרונות?

  • ינון אריאלי  18/03/2020

   אני לא יודע אם התכוונת לזה ברצינות, אבל אני בטוח שהיום אפשר לקנות או לחכור בזול ספינת תובלה גדולה ולהעמיס אותה בחביות נפט שנקנו במחירים זולים באופן היסטורי. לשוט איתה לנמל זול, לעגון אותה שם, ולהמתין בסבלנות שמחירי הנפט יעלו ואז למכור ברווח :)

 • סוחר חכם  18/03/2020

  לשוק יש עוד 40 אחוז לפחות לרדת. ארה”ב לפני קטסטרופה רבתי, עוד לא התחלנו לראות שם את ההתפרצות. 8 מיליארד בני אדם עם 50 אחוז סיכויי הדבקה ו 4 אחוזי תמותה…מדובר במאות מיליונים. שום שוק לא יעלה בשנתיים הקרובות

 • שאול צדקה  18/03/2020

  ינון שלום,
  לגבי בעלי הענין שציינת, האם מדובר על מניות חו”ל או מניות בארץ, או שניהם גם יחד?
  שאול

  • ינון אריאלי  18/03/2020

   היי שאול,
   מדובר רק על בעלי עניין בארה”ב.

 • Me  18/03/2020

  יינון התכוונתי מה כלי ההשקעה הכי ממולץ לאדם פשוט בארץ כדי להשקיע בנפט, לכן רשמתי “לקנות חביות נפט” במרכאות :) אני מבין שיש כל מיני מדדים בארץ ובחו”ל, תהיתי אם יש איזשהו כלי השקעה מסויים שממולץ יותר על אחרים, אם יש עדיפות בארץ או בחו”ל וכו? תודה :)

  • ינון אריאלי  18/03/2020

   אפשר לקבל חשיפה למחיר הנפט על ידי תעודות סל העוקבות אחר הנפט. ראה כאן למשל https://etfdb.com/etfs/commodity/crude-oil/ . עם זאת, המעקב של תעודת סל אינו מדויק אחר מחיר הסחורה, כך שעדיף להיחשף דרך חוזים עתידיים, אבל זה כלי השקעה מורכב יותר.
   כמובן שזו אינה המלצה להשקיע בנפט, אלא רק ציון אפשרויות ההשקעה.

 • אסף  20/03/2020

  היי יינון,
  אפשר בבקשה לקבל קישור לאתר בו מוצגים לי תנועות בעלי עניין של החברות בבורסה בארה”ב?
  בארץ אני מכיר איפה לראות אבל לא מצאתי את האתר הרשמי לגבי ארה”ב.. (בדומה למאיה)

 • אבישי דהאן  22/03/2020

  היי ינון,
  מה הדרך למעקב אחרי המניות שלך, אתה מוכר את המניות בתזמון מראש או בדיעבד?
  כלומר האם יכול להיות מצב שבו מכרת מניה ורק בדיעבד נודע לעוקבים על כך (ואז המניה יכולה להתרסק בינתיים, כמו למשל קהמדע בתחילת 2104)?
  שאלה נוספת- מה הייתה התשואה של התיק בשנות המשבר, כמה ירידה מהשיא? האם יש דרך לראות את פעולות התיק לאורך השנים (לא המניות שקיימות עכשיו, אלו שהיו בתיק)

  תודה מראש, אבישי

  • ינון אריאלי  22/03/2020

   היי אבישי,
   מדובר בתיק השקעות ערך, המורכב מכ- 10-15 מניות של חברות איכותיות שמניותיהן נרכשות בדיסקאונט למחיר ההוגן שלהן, ומוחזקות בסבלנות עד שהן ממצות את הפוטנציאל שלהן, לפעמים אפילו כמה שנים לאחר הקניה. החברים באתר מקבלים כמובן עדכון ברגע בו נכנסת מניה לתיק.

   לשאלתך, ב-2008 התיק ירד בכ-16% ועלה בכ-180% ב-2009. אבל זה לא אומר שבעתיד התשואות האלו יחזרו על עצמן.

   בהצלחה!

 • טל  22/03/2020

  היי יינון,

  בדקתי באתר לגבי חברות ספציפיות שהבאת כדוגמא, אבל דווקא לא הבחנתי שהן החלו בקנייה עצמית. תוכל לתת דוגמא?

  תודה,

  • ינון אריאלי  22/03/2020

   רוב החברות אכן הפסיקו את הרכישות החוזרות של מניותיהן כדי לשמור את המזומנים למקרה שהמשבר יתארך. עם זאת, בעלי העניין – בעלי החברות והמנהלים הבכירים שלהן, החלו לקנות בהיקפים גדולים ממניות החברות שלהן.

 • אופיר  22/03/2020

  הבעיה שבעלי ענין לא מבינים במאקרו כלכלה, ואין להם יכולת ניבוי איך המשבר ישפיע על החברה שלהם בעתיד.

  • ינון אריאלי  22/03/2020

   בעלי עניין אכן לא יודעים לתזמן את השוק, אבל הם מכירים הכי טוב את החברה שלהם ויודעים כמה היא שווה, וכשהם קונים בהיקף גדול זה לרוב במחיר אטרקטיבי.

 • גיל  22/03/2020

  יינון שלום רב,

  איך אפשר לראות איפה בעלי עניין קונים את המניה, איפה זה מפורסם?

 • משה לאון  22/03/2020

  ברור שאת התחתית אין לצפות ברור גם שהמחיר זול .
  אבל, וזו השאלה, המשבר הנוכחי החל בשל הקורונה . הקורונה לדעת מומחים טרם הגיעה לשיאה. כול בר דעת יאמר היום שבלי חיסול הנגיף לא יחזור שום שוק מניות לנורמה בלשון המעטה מ9ני שהכלכלה בנסיגה ויש עצירה ופגיעה עשירה בכול כלכלות העולם. מכאן שצפויות עוד ירידות (לא ברור עוד כמה, כמובן ) אז נכון שלא ניתן לתזמן שוק אך פה יש אירוע כלכלי שתלויי בתופעה ביולוגית . יש תלות מובהקת ולכן למה לא להמתין עוד שבוע שבועיים ולקנות בזול יותר?איש עדיין לא מצפה להיפוך מגמה אולהעלמות הקורונה הייתי אומר שנהפוכו.

  • ינון אריאלי  23/03/2020

   כמוך, גם אני מעריך שיהיה יותר רע לפני שיהיה טוב, אבל זה רק ניחוש. כמו שהבנת נכון, אין אפשרות לתזמן את השוק ולכן הדרך היעילה ביותר להיכנס אליו היא באמצעות קניה במספר מנות, שנקנות אל תוך הירידות, וכך למצע את מחיר הכניסה למניות שקנית.

 • דוד גלבוע  23/03/2020

  מה התשואה שהתיק עשה בחמש שנים האחרונות?

  • ינון אריאלי  23/03/2020

   אסור לי לפרסם תשואות בבלוג. שלח לי מייל ואשלח לך את הפירוט.

 • אסף  28/03/2020

  תודה על התשובה ינון, תענוג לקרוא את הפוסטים שלך ולהחכים.

 • דודי  17/04/2020

  ינון שלום. האם אפשר לראות את המניות שהיו בהסטוריה של התיק שלך ? לפחות מ2010 ועד היום ?.. כמובן בכפוף להרשמה ותשלום המנוי.

  • ינון אריאלי  17/04/2020

   היי דודי,
   לאחר ההצטרפות לאתר תוכל לראות את כל ההיסטוריה של התיק, כולל כל מניה שנקנתה ונמכרה מאז השקתו ב-2004.

 • צביקה גורן  18/10/2020

  יש תעודות סל/קרנות שעוקבות אחרי התעשייה שקשורה ל חיסוני הקורונה ?

השאר תגובה

* כתובת המייל שלך לא תפורסם
* אנו מנועים מלענות על שאלות בנוגע למניות ספציפיות