התיק של ינון

האם באמת אפשר להרוויח ממסחר יומי ?

22/01/2012 • ינון אריאלי

התנודתיות הגבוהה שראינו בשנה האחרונה, הייתה אמורה להיות שעתם הגדולה ביותר של סוחרי היום. הכלים הטכניים באמצעותם הם יודעים כביכול לזהות מגמות מחירים קצרות טווח, היו צריכים להיטיב מאוד עם תיקי ההשקעות שלהם. בפועל, מי ששם לב להתבטאויות של מומחי המסחר, בוודאי נוכח לראות כי הם משנים את דעתם באשר לכיוון השוק מידי יום, ולרוב לא בכיוון הנכון.

האם באמת אפשר להרוויח תשואות מדהימות ממסחר יומי כמו שמבטיחות לנו שלל הפרסומות והקורסים שאנו רואים מידי יום באתרים הכלכליים? ובכן, מתשואות של מאות אחוזים אתם בוודאי יכולים לשכוח. איך אני יודע? אם זה היה אפשרי, היינו רואים די הרבה סוחרי יום מיליונרים מסתובבים ברחובות. יותר מזה, סביר להניח שלאחר שהוכיחו את כישורי המסחר יוצאי הדופן שלהם, רובם היו מנהלי קרנות גידור ענקיות. אבל, עד היום לא ראיתי אפילו אחד כזה – או שהם מסתתרים, או, מה שיותר הגיוני, שאין כאלו.

ומה לגבי תשואה של כמה עשרות אחוזים בשנה ממסחר יומי? זה כבר יותר מתקבל על הדעת. אבל, וזה אבל גדול, זה קשה עד כדי בלתי אפשרי להשיג את זה בפועל. בשביל להבין מדוע, הרשו לי להציג לכם את חברת המסחר המצליחה ביותר בעולם – Renaissance Technologies.

אתר האינטרנט בין שני העמודים של רנסנס טכננולוג’יס, המנוהלת על ידי הפרופסור למתמטיקה המוכשר ג’יימס סימונס, לא מסגיר אפילו במעט את ההישגים המדהימים שלה ב- 20 השנים האחרונות – תשואה שנתית ממוצעת של מעל 35% (לאחר דמי ניהול ועמלת הצלחה). עם זאת, ההצלחה הזו לא באה בחינם. החברה מעסיקה כ- 200 דוקטורים למתמטיקה פיסיקה ומדעי המחשב, שפיתחו ומתחזקים עבורה אלגוריתם אוטומאטי חכם, שיודע לזהות תנודות לא-לינאריות במחירי ניירות ערך, ולפעול במהירות בהתאם על מנת לייצר רווח בזמן קצר. אם זה נשמע לכם מסובך, זה באמת כך.

אסטרטגיית המסחר שלהם מתבססת על החזקת כמה אלפי ניירות ערך שונים בכל רגע נתון. מרבית העסקאות מסתיימות ברווח קטנטן, אבל הם עושים המון עסקאות כאלו ובסכומי כסף אסטרונומיים של מיליארדי דולרים, כך שהשורה התחתונה היא רווח כולל מרשים.

רנסנס טכננולוג’יס הם ללא ספק הוורן באפט של המסחר היומי. אולם, בניגוד לעולם ההשקעות הפונדמנטלי של באפט, משם מגיעים עוד עשרות גורואים מצליחים וכל אחד מאיתנו יכול לחקות אותם או ליישם את השיטות שלהם בהצלחה בעצמו, רנסנס הם יחידים במינם ואין כמובן אפשרות לחקות את פעולות המסחר שלהם. למרות שיותר מ- 85% מהמסחר בוול סטריט מקורו באלגוריתמים ממחושבים שכאלו, רנסנס היא היחידה שמצליחה לגבור על השוק בעקביות לאורך תקופה ארוכה יותר מכמה שנים בודדות. אני מכיר עוד מספר חברות (וגם מספר סוחרים עצמאיים שמפעילים אלגוריתמים ממוחשבים) שמצליחים להכות את שוק המניות בשנים האחרונות, אבל הם עדיין לא הוכיחו את הצלחתם בטווח ארוך יותר (לפחות 5 שנים).

הקושי העיקרי אינו טמון דווקא במציאת האלגוריתם המנצח. היות ויש כל כך הרבה שחקנים חכמים בשוק, בשביל להצליח לאורך מספר גדול יותר של שנים, חייבים לדעת לשנות או לשדרג את האסטרטגיה שלכם, אחרת תאבדו את היתרון והאלגוריתם שלכם יפסיק לעבוד. מכאן אתם יכולים להבין מייד כי הכלים והתבניות הטכניים הפשוטים שלימדו או ילמדו אתכם בקורסים למיניהם, כבר מזמן איבדו את יתרונם, ולכן לא יעשו את העבודה. יותר מזה, אם הם היו עובדים באמת, המורים של אותם הקורסים היו משתמשים בהם לעשיית רווחים אדירים, במקום להפיצם בפומבי בעבור סכום פעוט של כמה אלפי שקלים לתלמיד.

ההיסטוריה רצופה בניסיונות להרוויח ממסחר יומי, אולם עד היום, רנסנס טכננולוג’יס היא היחידה שהצליחה להכות את שוק המניות לאורך תקופה ארוכה ממספר שנים בודדות. איני רומז שלא יהיו מקרים נוספים בעתיד, אבל כנראה שבשביל להצליח במסחר יומי תצטרכו לפתח אלגוריתם ממוחשב ייחודי ולתחזק אותו, ולא להסתפק בעבודת מסחר ידנית. במילים אחרות, אם אתם נהנים לשבת מול תוכנת המסחר ולקנות ולמכור מניות על בסיס יומי בהתבסס על פרמטרים טכניים למיניהם, מי אני שאגיד לכם לא לנהוג כך. מה שכן, הכירו בעובדה שסיכוייכם להשיג תשואות גבוהות יותר ממשקיע פסיבי שרכש תעודת סל וניצל את השעות הללו לשם הנאה מתחביבים אחרים, קלושים.

רוצים לדעת איזה מניות אני קונה עכשיו?
לחצו כאן לצפייה בתיק שלי

דיון

 • מאיר  06/02/2012

  זה שאתה לא מכיר גופים או סוחרים יומיים מצליחים ועקביים זה לא מפתיע כי ברור שאתה לא מצוי בתחום.
  זה שאתה לא מכיר גופים או סוחרים יומיים מצליחים ועקביים זה גם לא אומר שאין כאלה.

  בכל אופן זו פרסומת נחמדה לרנסנס.

 • ינון אריאלי  07/02/2012

  היי מאיר,
  אני תמיד שמח ללמוד דברים חדשים, ולכן אשמח לשמוע על סוחרי יום שהצליחו להכות את המדדים לאורך תקופה ארוכה מחמש שנים.

  ואגב, רנסנס לא ממש צריכים שיכתבו עליהם בשביל להצליח/להתפרסם (הם מנהלים עשרות מיליארדי דולרים של עצמם בלבד, ובהצלחה מרובה).

 • איתי  10/02/2012

  ינון, יש סיכוי שתתחיל לפרסם תשואות שלך של חודש בחודשו?

 • איתי  13/02/2012

  תודה, ינון. היה לי גם תזמון טוב ב BAC :)

השאר תגובה

* כתובת המייל שלך לא תפורסם
* אנו מנועים מלענות על שאלות בנוגע למניות ספציפיות