התיק של ינון

האם הורדת הריבית בארה”ב טובה לשוק המניות?

01/08/2019 • ינון אריאלי
האם הורדת הריבית בארה”ב טובה לשוק המניות?

הפד האמריקני נכנע ללחץ של הנשיא טראמפ ואנשי שוק ההון והוריד אתמול את הריבית ברבע אחוז. בתכלס, אין צורך בהורדת ריבית בשלב הזה. בדרך כלל, הורדת ריבית אינה חדשות טובות לכלכלה ולשוק ההון, אבל הפעם נראה לי שהמצב שונה. מצד אחד, כנראה שמסתמנת האטה כלכלית מסוימת וזו אינה סביבה נוחה לפעילות החברות, אבל מצד שני לא נראה שארה”ב הולכת למיתון בעתיד הקרוב. לכן, הורדת הריבית תוזיל עוד את ההלוואות ותאפשר לחברות להמשיך לקבל מימון זול להרחבת הפעילות (סקירה מעולה על השלכות הריבית תוכלו לקרוא בקישור הזה).

המשקיעים חזו נכון מראש את הורדת הריבית ותשואות האג”ח האמריקניות ל-10 שנים ירדו בחזרה ל-2%. גם שוק המניות המשיך לטפס בחדות וכעת מדד ה-S&P500 נסחר במכפיל רווח ממוצע של 22.2, כלומר בתשואת רווח (Earning Yield) של 4.5%. תשואת הדיבידנד של ה-S&P500 היא כעת 1.8%, כלומר מי שקונה היום קרן סל שעוקבת אחר השוק האמריקני יקבל מכאן ואילך לכל היותר תשואה שנתית ממוצעת של 6.3%, נמוכה ב-3% מהתשואה השנתית הממוצעת של שוק המניות.

מקור: multpl.com

למרות זאת, בשביל המשקיעים הכול יחסי לשוק האג”ח, שמניב כאמור תשואה ממוצעת של כ-2% לאורך כל עקום התשואות (אגרות החוב הממשלתיות בארה”ב בכל מועד פדיון שתבחרו). כעת, לאחר שהפד הוריד את הריבית, שוק המניות (היקר) הפך להיות אפילו אטרקטיבי יותר, שוב, באופן יחסי לשוק האג”ח. לכן, ככל שיימשכו הורדות הריבית והכלכלה לא תיכנס למיתון, שוק המניות האמריקני כנראה ימשיך לטפס. למי שרוצה לפנטז, אז אם הריבית תרד ל-1%, המשקיעים יוכלו להצדיק גם מכפיל רווח של 33 ל-S&P500, כלומר 50% מעל המחיר הנוכחי שלו. זו אגב הסיבה שהמדדים עולים חזק לאחרונה. המשקיעים פשוט נוהרים למניות המובילות בלי להתחשב בכלל בתמחור היקר של חלק נכבד מהן. החגיגה הזו תסתיים במוקדם או במאוחר ומי שקנה ביוקר יצטער על כך.

האם זה אומר שגם בישראל הריבית לא תעלה?

הנגיד הישראלי החדש נכנע גם הוא ללחץ של היצואנים והפוליטיקאים והצהיר בצורה חד-משמעית כי לא תהיה העלאת ריבית בעתיד הקרוב. אבל לא רק התחזקות השקל מונעת העלאת ריבית מתבקשת בישראל, אלא גם שינוי המגמה של הנגידים בשאר העולם. כשהפד מוריד ריבית ובאירופה השוקעת, הבנק המרכזי חוזר כנראה לתוכנית רכישת אג”ח ותשואות האג”ח בטריטוריה שלילית, אני לא רואה את הנגיד החדש, אמיר ירון, מעלה את הריבית.

בשבילנו ריבית נמוכה זה מצוין – ההלוואות זולות והשקל מתחזק, מה שמוזיל את הייבוא ואת הטיסות לחו”ל. בקיצור, זמן טוב לקחת משכנתא ולטוס לחופשה… ?

רוצים לדעת איזה מניות אני קונה עכשיו?
לחצו כאן לצפייה בתיק שלי

איך לקנות מניות שעולות במאות אחוזים בשנים הבאות? 

X