התיק של ינון

האם הורדת הריבית בארה”ב טובה לשוק המניות?

01/08/2019 • ינון אריאלי
האם הורדת הריבית בארה”ב טובה לשוק המניות?

הפד האמריקני נכנע ללחץ של הנשיא טראמפ ואנשי שוק ההון והוריד אתמול את הריבית ברבע אחוז. בתכלס, אין צורך בהורדת ריבית בשלב הזה. בדרך כלל, הורדת ריבית אינה חדשות טובות לכלכלה ולשוק ההון, אבל הפעם נראה לי שהמצב שונה. מצד אחד, כנראה שמסתמנת האטה כלכלית מסוימת וזו אינה סביבה נוחה לפעילות החברות, אבל מצד שני לא נראה שארה”ב הולכת למיתון בעתיד הקרוב. לכן, הורדת הריבית תוזיל עוד את ההלוואות ותאפשר לחברות להמשיך לקבל מימון זול להרחבת הפעילות (סקירה מעולה על השלכות הריבית תוכלו לקרוא בקישור הזה).

המשקיעים חזו נכון מראש את הורדת הריבית ותשואות האג”ח האמריקניות ל-10 שנים ירדו בחזרה ל-2%. גם שוק המניות המשיך לטפס בחדות וכעת מדד ה-S&P500 נסחר במכפיל רווח ממוצע של 22.2, כלומר בתשואת רווח (Earning Yield) של 4.5%. תשואת הדיבידנד של ה-S&P500 היא כעת 1.8%, כלומר מי שקונה היום קרן סל שעוקבת אחר השוק האמריקני יקבל מכאן ואילך לכל היותר תשואה שנתית ממוצעת של 6.3%, נמוכה ב-3% מהתשואה השנתית הממוצעת של שוק המניות.

מקור: multpl.com

למרות זאת, בשביל המשקיעים הכול יחסי לשוק האג”ח, שמניב כאמור תשואה ממוצעת של כ-2% לאורך כל עקום התשואות (אגרות החוב הממשלתיות בארה”ב בכל מועד פדיון שתבחרו). כעת, לאחר שהפד הוריד את הריבית, שוק המניות (היקר) הפך להיות אפילו אטרקטיבי יותר, שוב, באופן יחסי לשוק האג”ח. לכן, ככל שיימשכו הורדות הריבית והכלכלה לא תיכנס למיתון, שוק המניות האמריקני כנראה ימשיך לטפס. למי שרוצה לפנטז, אז אם הריבית תרד ל-1%, המשקיעים יוכלו להצדיק גם מכפיל רווח של 33 ל-S&P500, כלומר 50% מעל המחיר הנוכחי שלו. זו אגב הסיבה שהמדדים עולים חזק לאחרונה. המשקיעים פשוט נוהרים למניות המובילות בלי להתחשב בכלל בתמחור היקר של חלק נכבד מהן. החגיגה הזו תסתיים במוקדם או במאוחר ומי שקנה ביוקר יצטער על כך.

האם זה אומר שגם בישראל הריבית לא תעלה?

הנגיד הישראלי החדש נכנע גם הוא ללחץ של היצואנים והפוליטיקאים והצהיר בצורה חד-משמעית כי לא תהיה העלאת ריבית בעתיד הקרוב. אבל לא רק התחזקות השקל מונעת העלאת ריבית מתבקשת בישראל, אלא גם שינוי המגמה של הנגידים בשאר העולם. כשהפד מוריד ריבית ובאירופה השוקעת, הבנק המרכזי חוזר כנראה לתוכנית רכישת אג”ח ותשואות האג”ח בטריטוריה שלילית, אני לא רואה את הנגיד החדש, אמיר ירון, מעלה את הריבית.

בשבילנו ריבית נמוכה זה מצוין – ההלוואות זולות והשקל מתחזק, מה שמוזיל את הייבוא ואת הטיסות לחו”ל. בקיצור, זמן טוב לקחת משכנתא ולטוס לחופשה… ?

רוצים לדעת איזה מניות אני קונה עכשיו?
לחצו כאן לצפייה בתיק שלי

דיון

 • בני בר  01/08/2019

  שלום ינון.. מניית ceix פעם היית חיובי לגבייה. ירדה ל21 דולר… שמעת על בעייה בחברה או שזו ירידה לצורך עלייה ?
  תודה.
  בני

  • ינון אריאלי  02/08/2019

   אני מכיר את החברה היטב, והירידה במחיר נובעת מירידה במחירי האנרגיה, שהובילה לירידות מחיר רוחביות אצל כל החברות מסקטור האנרגיה. למרות זאת, החברה ממשיכה לצמוח בצורה מרשימה ונראית אטרקטיבית לטעמי.

 • שאול צדקה  01/08/2019

  שלום ינון,
  האם שוק המניות בישראל אטרקטיבי יותר או פחות משוק המניות האמריקני כיום?ואלו סקטורים יהנו מהורדת הריבית?

  תודה

  • ינון אריאלי  02/08/2019

   בבורסה המקומית יש הרבה מניות אטרקטיביות, אבל הבעיה היא שמחזורי המסחר בהן נמוכים למדי, כך שקשה לקנות בסכומים משמעותיים. בוול סטריט תמיד יש מגוון רחב של מניות אטרקטיביות מכל הגדלים.

   הורדת ריבית פחות טובה לבנקים ויותר טובה עבור מגזרים בהם נדרשת רמת מינוף גבוהה יותר, כגון נדל”ן, שם המימון יהיה זול יותר במקצת כעת.

 • ליאור  02/08/2019

  למה slg בירידה כל השנה האחרונה

  • ינון אריאלי  04/08/2019

   אני לא מכיר את החברה לעומק כך שאין לי תשובה מושכלת עבורך.

השאר תגובה

* כתובת המייל שלך לא תפורסם
* אנו מנועים מלענות על שאלות בנוגע למניות ספציפיות

איך לקנות מניות שעולות במאות אחוזים בשנים הבאות? 

X