התיק של ינון

הבהלה לזהב

01/11/2009 • ינון אריאלי

בניגוד למרבית הסחורות, שלאחר מספר שנים של עליות חדות ירדו לרמות סבירות יותר לפני כשנה, מחיר הזהב דווקא ממשיך לנסוק ולעשות כותרות. הזהב היה מאז ומעולם המפלט הבטוח של המשקיעים, בעיקר בתקופות של אי-וודאות, משום שהוא בדרך כלל שומר על ערכו בצורה טובה יותר, תוך תנודתיות נמוכה רוב הזמן. השמירה על ערכו, היא גם סיבה טובה לכך שהזהב הוא אמצעי מצוין להתגונן כנגד אינפלציה. יש הסבורים, כי השקעה בזהב גם מאפשרת לגדר מפני היחלשות הדולר. למרות שזה לא תמיד נכון, בתקופות רבות אכן נראה כי מחיר הזהב מתנהג בצורה הפוכה לדולר – כאשר המטבע האמריקני נחלש, הזהב דווקא מתחזק, וההיפך.

האם הזהב זול היום?

מאז שנת 2001, בה נסחר הזהב ב- 300 דולר לאונקיה, נסק מחירו עד לכ- 1050 דולרים לאונקיה בימים אלו. המחיר אמנם ירד ל- 700 דולר לאונקיה במחצית השנייה של 2008, אך הוא שב וזינק מעלה לנקודה בה הוא נמצא היום. הפעם האחרונה בה ביקר הזהב ברמות כה גבוהות, הייתה בשנת 1980, אז נסחר הזהב סביב 700 דולר. בתיאום לאינפלציה, הזהב נסחר אז במחיר גבוה יותר מהיום (כ- 1700 דולר), אבל בכל מקרה, במהלך השנתיים וחצי שלאחר מכן, נפל המחיר מטה בחזרה ל- 300 דולרים.

כאמור, הזהב נתפס כאמצעי גידור כנגד אינפלציה או תקופה של צמיחה נמוכה של המשק. זאת הסיבה לזינוק במחיר הזהב בשנות השבעים של המאה הקודמת. אבל, התקופה הנוכחית שונה – אינפלציה אינה נראית באופק במרבית מדינות העולם, ורוב הסימנים מראים דווקא על תחילת החזרה של המשק לצמיחה.

יש הטוענים כי יש הצדקה בעליית מחירי הזהב לאור היחלשותו החזקה של הדולר. אם זה היה נכון רק לגבי היחס דולר-זהב, היה אפשר לקבל את הטענה הזאת. אבל, מחיר הזהב גבוה בהרבה מערכו הממוצע הרב שנתי גם עבור כל מטבע אחר שתבחנו (פרט אולי ליאן). בנוסף, אם אכן תהיה התאוששות של ארה”ב, הדולר ישוב להתחזק, ומחיר הזהב ירד.

כמו שהיה עם הנפט בזמנו, נראה כי עליית מחיר הזהב לא נגרמת על ידי עלייה בביקוש או ירידה בהיצע. נהפוך הוא, תפוקת הזהב לא השתנתה בצורה משמעותית בשני העשורים האחרונים, ובנוסף, בשנים האחרונות דווקא נרשמת ירידה ניכרת בביקוש למוצרי זהב. שוב, בדומה למקרה של הנפט, גם כאן המשך העליות במחיר נתמכות בעיקר על ידי הזרימה המסיבית של כספי המשקיעים אל אפיקי ההשקעה הספקולטיביים בזהב (בעיקר חוזים עתידיים, אבל גם תעודות סל). היקפי ההשקעות הספקולטיביות בזהב גדולות היום מאי פעם.

גם הבאזז סביב הזהב התעצם מאוד בתקופה האחרונה. כתבות על אטרקטיביות ההשקעה בזהב ועל היתרונות של זה, מופיעות מידי יום בכותרות העיתונים ובסקירות של גופים פיננסים רבים. בנוסף לשיקולים שציינתי קודם לכן, מבחינתי, זהו אחד הסימנים המעידים החזקים ביותר להיווצרותה של בועה ספקולטיבית.

לאור כל זאת, נראה כי מתבקשת ירידה משמעותית במחיר הזהב לרמה סבירה יותר. כישורי התזמון שלי מצומצמים למדי, אבל אם בכל זאת נשווה לעבר, הראלי בזהב עומד להסתיים בקרוב, ולאחר מכן נראה מהלך ירידות ממושך (שנה-שנתיים ואולי פחות), שבסיומו נראה את הזהב נסחר בכמחצית מערכו הנוכחי.

אז מה אפשר לעשות?

אם אתם חושבים כמוני, יש מספר אפשרויות להרוויח מהעניין.
1. שורט על מניות חברות כריית זהב: למרות רווחיותן, חלק נכבד מהן נסחרות במכפילי רווח אסטרונומיים (תלת-ספרתיים!). שלוש מניות מובילות לשורט הן: (Randgold Resources Ltd (GOLD, (IAMGOLD Corporation (IAG או Agnico-Eagle Mines (AEM).

2. שורט על תעודות סל העוקבות אחר מחיר הזהב: למשל, (SPDR Gold Trust (GLD או Market Vectors Gold Miners (GDX).

3. תעודות שורט אגרסיביות על הזהב: למשקיעים נועזים בלבד, ישנן תעודות סל המבצעות שורט כפול על הזהב (אם מחירו ירד ב- 10%, הן אמורות להרוויח 20%). למשל, (PowerShares DB Gold Double Short ETN (DZZ.

בכל מקרה, לפני שאתם רצים לעשות שורטים במיטב כספכם, כדאי מאוד שתבינו איך עושים את זה נכון ומה הסיכונים הטמונים בכך (ויש רבים כאלו). בנוסף, קחו בחשבון שיכול לעבור זמן לא מבוטל עד אשר מחיר הזהב ישנה כיוון.

גילוי נאות: לא מחזיק.

רוצים לדעת איזה מניות אני קונה עכשיו?
לחצו כאן לצפייה בתיק שלי

דיון

 • אבי  09/10/2010

  היי ינון!
  עברה שנה מאז הכתבה ושורט זה לא היה חכם לעשות, תעודת סל צמוד זהב עלתה כ 20% בשנה האחרונה.
  בעיות הכלכליות סובב עולם נראה שילכו ויחריפו ואיתה הפניקה.
  האם הזהב ימשיך בנסיקתו לעבר ה 1700$ לאונקיה?
  אני לפני חודש חתכתי את תיק המניות וקניתי צמוד זהב כי לא הייתה לי סבלנות לחבות שנתיים בתקווה שהתיק שהפסיד 50% מערכו יבצע תיקון.
  הזהב הוא יעשה זאת למעני בשנתיים הקרובות.
  מה דעתכם?
  פעלתי נכון או בפזיזות?
  אבי ג.

 • גולן  10/10/2010

  אתה צודק שהמצב בעולם לא מי יודע מה בלשון המעטה אבל עדיין המניות עדיפות על הזהב לדעתי. איך אתה יכול להיות בטוח שהזהב ימישך לעלות? דווקא עכשיו נראה לי שהמשקיעים יתחילו לחזור למניות כי האג”ח נותנות ריבית אפסית.

 • אבי  07/03/2011

  לפי המציאות הזהב מתקדם יפה לעבר 1700$ ויש מצב שעשוי לעבור קו זה.
  בחצי השנה האחרונה בצעתי מספר קניות ומכירות של תעודת סל קסם צמודת זהב והרווחים היו נאים.
  שאלתי היא האם יש טעם לקנות זהב פיזי או להסתפק בתעודת סל.
  במידה והקטסטרופות ישתוללו ובנקים יקרסו האם הזהב הפיזי לא יהיה קרש הצלה יחיד?
  תודה לעונים
  אבי ג.

 • ינון אריאלי  08/03/2011

  היי אבי,

  המנגנון בה התעודות עוקבות אחר מחיר הסחורה מוביל לעיתים קרובות לתשואת חסר של התעודה בהשוואה לעליית מחיר הסחורה עצמה. הסיבה קשורה בעיקר למנגנון בו עוקבת התעודה אחר מחיר הסחורה. מבלי להיכנס לכל הפרטים, בשביל לעקוב אחר המחיר, התעודה רוכשת חוזים עתידיים על מחיר הסחורה לטווחי זמן שונים. הבעיה, היא שהחוזים לטווח ארוך יקרים יותר מאלו של הטווח הקצר (תופעה הנקראת “קונטנגו”), בשל גורמים כמו תמחור ריבית ועלות אחזקה ואחסון גדולים יותר עד למועד האספקה. כתוצאה מכך, כשהתעודה מוכרת חוזים שמתקרבים לפקיעה ורוכשת במקומם חוזים לטווח רחוק יותר, היא למעשה מפסידה כסף, ולכן מציגה ביצועי חסר בהשוואה לעליית מחיר הסחורה עצמו.

  לכן, במקרים שזה אפשרי, יכול להיות יעיל לקנות את הסחורה עצמה. החיסרון, הוא שההחזקה תהיה הרבה פחות נזילה מאשר אם תבחר לקנות את התעודה.

  “קטסטרופות” תמיד היו ולצערנו גם יהיו בעתיד, אבל תמיד העולם שורד. לכן, לא הייתי קונה זהב מהשיקול הזה.

 • אבי ג  28/08/2011

  עד היום הזהב מוכיח את הטענה שהפסיכולוגיה של הציבור דוחפת אותו למעלה.
  ברור שיש לכך גם גבול זמני שתפוצץ את הבועה.
  הגבול הזה כרגע לא כל כך קרוב לפי המצב הכלכלי הפוליטי בעולם יש לנו קרוב לשנתיים להיצמד לזהב.
  השיטה שלי בשנה וחצי האחרונות הן לקנות לאחר ירידה של 2% ולמכור לאחר עליה של 5% עד עכשיו פשוט היה נפלא אני ממשיך באותה שיטה לפחות עוד שנה +
  בינתיים אני לומד את שוק הסחורות מה הדינמיקה שלו בהתאם לבעיות החיים

 • מרקוס  19/01/2021

  שלום ינון,

  קראתי בכמה מקומות שכאשר השוק במצב בעייתי ויש חוסר וודאות, אנשים נוטים לקנות זהב כי זה השקעה שתמיד משמרת את הערך שלה ואף בעלייה.
  האם אתה ממליץ להשקיע על קרנות זהב ופלטינום?
  ומה ההבדל בין לקנות זהב פיזית לבין לקנות קרן של מכרה זהב או קרן שמחקה מחירי זהב?

  • ינון אריאלי  19/01/2021

   היי מרקוס,
   זה מיתוס. זהב אינו תמיד הגנה מפני מפולות בשוק ההון. בכל מקרה, אין לזהב מחיר הוגן, כך שקניה שלו היא הימור, לא השקעה.

השאר תגובה

* כתובת המייל שלך לא תפורסם
* אנו מנועים מלענות על שאלות בנוגע למניות ספציפיות