התיק של ינון

הגענו לתחתית – התחילו לקנות מניות עכשיו

13/02/2009 • ינון אריאלי

אף אחד אינו יכול לחזות במדויק את הנקודה שבה השוק יגיע לתחתית, ולכן אין זה נבון לחפש נקודה מסוימת לכניסה בבת אחת אל שוק המניות. יחד עם זאת, משקיע לטווח הארוך שיתחיל להשקיע את כספו בהדרגה בנקודת שפל, צפוי לשפר את תשואותיו בצורה דרמטית. שימוש של מגוון אינדיקטורים אובייקטיביים, המתבססים על הערכים שהם הציגו בנקודות תחתית קיצוניות בעבר, יכול לסייע לכם לאתר תקופות שפל כאלה. ואף שאין אפשרות לחזות את משך תקופת המיתון, חלק הארי של האינדיקטורים הללו מצביעים על תקופה נהדרת לתחילת השקעה הדרגתית במניות, השקעה שעשויה להניב תשואות יפות בטווח הארוך.
 
1. הפסימיות בשיאה. פסימיות יכולה להתבטא במספר גדול בהרבה של ניוזלטרים פיננסיים הצופים שחורות לשוק, אך בעיקר בפדיונות חריגים של קרנות נאמנות ושל קרנות גידור מנייתיות. פדיונות בהיקפים העצומים שעליהם אנו מדברים אינם מתרחשים בכל יום, והם נצפו רק במפולת אוקטובר 1987, בתקופת פיצוץ הבועה הטכנולוגית של שנת 2000, ולאחרונה במהלך המשבר הפיננסי הנוכחי.

2. מדד הפחד (VIX). המדד נקבע באמצעות שיעור רכישת אופציות הפוט על מדד ה-S&P500, והוא מהווה אינדיקטור נוסף לבחינת ציפיות המשקיעים לגבי עתיד השוק. ככל שיותר משקיעים רוכשים אופציות פוט על מנת להגן על התיקים שלהם מפני ירידות, ערכו של המדד עולה לנקודה גבוהה יותר. באוקטובר האחרון עלה ערכו של המדד לנקודה גבוהה מאי-פעם, והעיד על רמת חרדה גבוהה של מרבית המשקיעים.

3. המכפיל הגיע. האינדיקטורים מתחום הערכת השווי, כגון מכפילי הרווח השונים, הם המהימנים ביותר בבחינת מצב התמחור של השוק, היות שהם מתבססים על התוצאות הפיננסיות של החברות. נקודות התחתית של שוק ההון במאה השנים האחרונות התאפיינו במכפיל רווח בסביבות מחצית מהערך הממוצע שלו, כ-17. המכפיל הנוכחי של מדד ה-S&P500 נע בימים אלה בקרבת הערך שאפיין את מרבית נקודות התחתית בעבר.

4. הגורואים קונים. הפעילות של מייצרי הערך הגדולים וורן באפט, בילי מילר, מרטין ווית’מן ואחרים התגברה מאוד בשני הרבעונים האחרונים. טייקוני ההשקעות נוטים לרכוש ניירות ערך בהיקפים נרחבים יותר כאשר הם סבורים כי הגיעה השעה. מכיוון שהם אינם מנסים לתזמן את התחתית, ומכוונים לטווח הארוך בלבד, הם בדרך כלל מקדימים את התחתית בכמה חודשים עד שנה בממוצע.
ההיסטוריה מלמדת שכאשר ששווי השקעות אלה יורד מטה באופן משמעותי, נקודת התחתית מתקרבת. רשימת הקניות של באפט, למשל, מהרבעונים האחרונים ואפילו מלפני שנה, כוללת חברות כגון קונקו-פיליפס (COP), אתון (ETN) וקראפט (KFT), שאיבדו בין 20% ל-60% משוויין מאז שנקנו.

5. שפל טכני. על אף שאיני חסיד גדול של אינדיקטורים טכניים, גם הם מעידים על שפל של השוק. באופן כללי, כאשר אנו חוזים בשוק רווי במוכרים בצורה קיצונית, הדבר עשוי להעיד על התקרבות לתחתית. נוסף על כך, אף שהחדשות הרעות ממשיכות להגיע מדי יום ביומו, השוק מיתן מאוד את רמת ההשפעה שלהן עליו. ההיסטוריה מלמדת כי שוק שהפסיק להגיב באופן שלילי לחדשות רעות, עשוי להיות קרוב לתחתית.

רוצים לדעת איזה מניות אני קונה עכשיו?
לחצו כאן לצפייה בתיק שלי

איך לקנות מניות שעולות במאות אחוזים בשנים הבאות? 

X