התיק של ינון

המדריך למשקיע המתחיל – הקדמה (1)

המדריך למשקיע המתחיל – הקדמה (1)

על עצמאות כלכלית שמעתם? בוודאי. מה זה אומר? זה אומר שלא תהיו תלויים בתשלומים שאתם מקבלים ממישהו אחר, כמו המעביד שלכם, המדינה, וגורמים אחרים. במילים אחרות, הנכסים הפיננסים הנמצאים ברשותכם כגון מזומנים, נדל”ן ואחרים, יספיקו לכיסוי ההוצאות השוטפות שלכם ולהגשמת החלומות שלכם מבלי שתצטרכו הכנסה נוספת מגורם אחר. בעזרת המדריך למשקיע שכתבתי כאן אני מקווה לקחת אתכם לעבר עתיד כזה.

עבור מישהו אחד המשמעות תהיה כמות כסף כזו שתספיק לו לראות את משחקי הכדורסל של מכבי בהיכל כל יום חמישי. עבור מישהו אחר הפירוש יהיה מיליון דולר שיאפשרו לו לפרוש בגיל צעיר יותר ולטייל מסביב לעולם. לא משנה איזה פירוש תתנו לעצמאות כלכלית, באמצעות המדריך הזה תוכלו ללמוד את היסודות הבסיסים שישומם יוביל אתכם לעצמאות כלכלית בעתיד. הבנת המדריך אינה מצריכה כל ידע מקדים וכל אחד מכם, גם אם מעולם לא שמע דבר וחצי דבר על השקעות, יוכל להבינו וליישם את הדברים בקלות. לאורך המדריך תבינו מדוע לא מספיק לחסוך אלא צריך גם להשקיע את חסכונותיכם, במה להשקיע וכיצד למקסם את התשואות של ההשקעות שלכם (ותאמינו או לא, לא נדרש מאמץ מיוחד על מנת שתצליחו להשיג תשואות גבוהות יותר אפילו ממרבית המשקיעים המקצוענים בשוק).

מדוע להשקיע בשוק ההון

בוודאי שהייתם רוצים לפרוש מהעבודה לפנסיה בגיל מוקדם יותר, הייתם רוצים לקנות מכונית חדשה כל כמה שנים, להחליף את הדירה הישנה, לנסוע מספר רב יותר של פעמים לחו”ל במהלך השנה, לעזור לילדים לשלם את שכר הלימוד לאוניברסיטה, לעזור להם לקנות דירה חדשה, לקנות יותר מתנות לנכדים בעתיד ועוד ועוד. על מנת להגשים את כל השאיפות הללו אנחנו חוסכים.

אולם, הגשמת השאיפות שלנו עשויה לעלות סכומי כסף גדולים, ועל כן גם לאחר שנים רבות מאוד ייתכן ולא נשיג את סכום הכסף אותו אנו צריכים על מנת להגשים את מרביתן. בנוסף, עליית האינפלציה מובילה לירידה בערכם של חסכונותינו, ולכן הם יהיו שווים פחות בעתיד. אי לכך, הדרך היחידה באמצעותה נוכל להשיג סכום כסף מספיק להשגת חלק נכבד משאיפותנו בעתיד, תהיה על ידי השקעת חסכונותנו בנכסים כלשהם שיניבו להם תשואה גבוהה יותר משיעור עליית האינפלציה. מבין אפשרויות ההשקעה השונות, השקעה בשוק ההון תהיה ההשקעה המיטבית עבור מרבית המשקיעים, ובה נעסוק במדריך הנוכחי.

ייתכן ששמעתם אחרת, אבל ההצלחה בהשקעה בשוק ההון אינה כה מורכבת. קיימים אמנם אפיקים ואסטרטגיות השקעה רבים ומגוונים, אך השורה התחתונה היא שכל אחד מכם יכול להשיג רווחים עצומים אם ינהג בחכמה ויתמיד בהשקעותיו תוך ראיה ארוכת טווח. על מנת לקבל מושג ראשוני להיקף הרווחים שתוכלו להשיג על ידי השקעת כספכם בשוק ההון הביטו בתרשים הבא, המייצג את שיעור העלייה של שוק המניות האמריקני ב- 56 השנים האחרונות.

למרות שהתרשים נראה “חלק” למדי, בחינה של התנהגות השוק לאורך תקופות קצרות יותר של מספר שנים, מראה כי השוק מתנהג בקופצניות רבה (שימו לב במיוחד לירידה החדה בשנת 2000 לאחר התנפצות בועת ההייטק. אל דאגה, בהמשך נלמד גם כיצד להמנע מהפסדים בעקבות נפילות חדות שכאלו של השוק). בכל מקרה, בחינת הנתונים לאורך תקופה ארוכה מלמדת כי שוק ההון האמריקני עלה בממוצע כ- 11% בשנה. אילו הייתם רוכבים על העליה הזו במשך תקופה ארוכה, הייתם משיגים רווחים עצומים. אם לדוגמא הייתם משקיעים 10,000 ש”ח לפני 10 שנים, הם היו נהפכים לכ- 30,000 ש”ח. אם הייתם משקיעים את אותם 10,000 ש”ח לאורך 25 שנים ברציפות בתשואה של 11%, הם היו נהפכים לכ- 135,000 ש”ח. אם בנוסף, הייתם מוסיפים לסכום ההשקעה 250 ש”ח מידי חודש, לאחר 25 שנים הייתם מחזיקים בידכם תוספת מרשימה של כחצי מיליון ש”ח לפנסיה שלכם.

השגת תשואה דומה לתשואת השוק אינה מסובכת כלל לביצוע והקושי העיקרי עשוי להיות בסך הכל קושי פסיכולוגי – בתקופות בהן השוק יהיה בירידה, יהיה עליכם להמשיך ולהתמיד בהשקעתכם למרות שזה עשוי להראות כשגיאה באותו הזמן. בהמשך המדריך נלמד כיצד להתמודד עם הקושי הזה על מנת להצליח בהשקעה ארוכת טווח.

השיעור הבא: אפיקי ההשקעה השונים הקיימים בשוק ההון.

רוצים לדעת איזה מניות אני קונה עכשיו?
לחצו כאן לצפייה בתיק שלי

דיון

 • יוליה  29/10/2010

  ממש תודה לומדת הרבה

 • מיכאל  21/11/2010

  שלום ינון
  ראשית, המון תודה על האתר.מחכים ומפשט
  רציתי לשאול האם יש סכום השקעה מינימלי אשר נידרש לקניית מניות ן/או תעודות סל?
  כמו כן אתה ממליץ מצד אחד להשקיע הבהדרגה ומאידך מציין כי פתיחת תיק אצל ברוקר מחייבת כמה עשרות אלפי שקלים. באם אני משקיע חדש האם כדאי לי להתחיל ולפתוח תיק בבנק ולהעבירו רק בהמשך לברוקר?
  שוב תודה
  מיכאל

 • ינון אריאלי  22/11/2010

  היי מיכאל,
  בשביל לקנות מניות/תעודות סל בשלב המסחר הרציף (מרבית שעות היום) נדרש סכום קניה של כ- 2000-2500 שקלים לפחות. יחד עם זאת, בשלב טרום המסחר ובשלב הנעילה אין מגבלה כזאת ולכן אפשר לקנות (או למכור) אפילו יחידה אחת בלבד.

  הכוונה היא להיכנס לשוק בהדרגה. כלומר, אם יש לך סכום כספי להשקעה, אל תרכוש מניות עם כל הסכום בבת אחת, אלא חלק את הסכום למנות וכך תקטין את הסיכון של קנייה ערב מפולת בשוק.

  אם יש לך סכום נמוך מכ- 20-30 אלף שקלים, תאלץ להתחיל להשקיע דרך הבנק, ובהמשך כשיגדל הסכום תוכל לעבור לברוקר פרטי. לצערי, ברוקרים פרטיים אינם פותחים חשבונות בסכומים נמוכים מכך.

 • אור  11/01/2012

  ינון שלום ישלי שאלה קטנה זה נכון שאם ישלי סכום של מיליון ומעלה הסכום גודל עם הזמן ריבית או משהו כזה?

 • ינון אריאלי  11/01/2012

  היי אור,
  לא בטוח שהבנתי את השאלה, אבל אם יש לך אפילו שקל שיושב בפקדון בבנק, הוא יצמח בשיעור הריבית שהבנק משלם לך. כמובן שאם יש לך מיליון שקלים, הריבית שתקבל תהיה גבוהה יותר.

 • אופיר  04/10/2012

  בעניין: ברוקר פרטי

  איך בדיוק מוצאים מישהו כזה , איך אפשר לאשר את אמינותו, האם יש לך או שקיימת רשימה עם שמות ברוקרים ?

  תודה מראש

 • גרי  26/01/2013

  ינון אני מבקש לקנות מניות בסכומים קטנים וללא עמלות על מנת לבדוק התנהלות הכיצד , סכומים של 1000 ואו 2000 שח מה אתה ממליץ ??

 • Arlette  10/07/2013

  תודה רבה על האתר עשית את זה ברמה שאפילו אחותי הקטנה מצליחה להבין ואני מאוד אוהבת שעשית את זה שלב אחר שלב אפילו אם רק עכשיו מצאתי את האתר שלך חחח
  רציתי לדעת אם האם אפשר לעשות מהשקעות ונדל״ן לקריירה אפילו אם אין לי תואר או אפילו לא סיימתי תיכון? (זה היפותטי כמובן חחח)

 • שלי  13/08/2013

  היי ינון,
  אשמח לדעת האם זה אפשרי לעבוד על פי השיטה שאתה מציע בסכומים נמוכים. כרגע יש לי כמה אלפי שקלים (פחות מ – 10) אותם אני רוצה להשקיע, האם זה אפשרי?
  ואם כן כיצד אוכל להתחיל לעשות זאת? האם דרך הבנק?

 • ענת סיטרוק  11/01/2020

  איך אפשר לדעת מה שם המנייה שהחברה מושקעת בבורסה?

  • ינון אריאלי  12/01/2020

   היי ענת,
   אפשר לחפש את הסימבול של מניה באמצעות הקלדת שם החברה. לחברות הנסחרות בת”א אפשר לחפש באתר הבורסה tase.co.il ולחברות זרות באתר יאהוו פיינס למשל.

 • יאיר אהרון  23/03/2020

  היי ינון
  קודם כל תודה על המדריך נותן הרבה ידע

  שאלה: מה זה הנקודות שיש למדדים ומה ההשלכות שלהם?

  • ינון אריאלי  23/03/2020

   הערך של המדדים נקבע בדרך כלל ב”נקודות”, לא במחיר אבסולוטי כמו מחיר המניה.

 • אורה שמחי  31/05/2020

  שלום,
  תודה על המדריך המצויין שלך.
  מעוניינת לדעת מה מקביל בישראל ל – GIC הקנדי
  (guaranteed investment cerfiticate)
  תעודת השקעה מובטחת , שפרופיל הסיכון שלה נמוך .
  תודה על תשובתך.

 • אלעד  16/06/2020

  שלום.
  תודה על האתר
  כתבת באחת התגובות למעלה שבטרום מסחר או אחרי נעילה אפשר לקנות יחידה אחת, כך שאם אני רוצה להיכנס בסכום נמוך עדיף לי לקנות בלילה?

  • ינון אריאלי  16/06/2020

   היי אלעד,
   בבורסה בת”א אכן יש מינימום כספי למסחר במניות בשלב הרציף. בשלב הפתיחה ובשלב הנעילה אין מינימום כזה.
   בבורסות בארה”ב אין מינימום שווי פעולה בכל שעות המסחר.

 • אדם  30/11/2020

  היי ינון, רציתי לשאול כמה שאלות לגבי התחלת השקעה.
  אני רוצה להתחיל להשקיע בשוק ההון, עם הון עצמי של בין 10-20 אש”ח.
  אני מעוניין להשקיע בעיקר במדדים מחקים וגם במניות ספציפיות בארץ וגן בחו”ל (לטווח הארוך- 10 שנים ומעלה).
  האם בבתי ההשקעות הישראלים (מיטב ד”ש, IBI, פסגות וכו’..) נתפתחים לי 2 מערכות מסחר? אחת לישראל ואחת לארה”ב? או שאפשר לעשות את הפעולות במערכת מסחר אחת (לישראל ולארה”ב)?
  מה עלי לקחת בחשבון לפני שאני בוחר בית השקעות (בהנחה שאני באמת רק משקיע במדדים מחקים ובמניות)?

  • ינון אריאלי  30/11/2020

   היי אדם,
   לכל הברוקרים יש מערכת הנקראת ספארק בה אפשר לקנות גם ניירות ערך בארץ ובחו”ל.
   אין הבדל בין הברוקרים, אבל תקפיד לבחור רק בברוקר שהוא חבר בורסה מפוקח (אלא שציינת כולם כאלו).

השאר תגובה

* כתובת המייל שלך לא תפורסם
* אנו מנועים מלענות על שאלות בנוגע למניות ספציפיות

איך לקנות מניות שעולות במאות אחוזים בשנים הבאות? 

X