התיק של ינון

הצרות של הסוחר

18/04/2011 • ינון אריאלי

אחד הדברים שהכי מרגיזים אותי, היא תעשיית האשליות שמבטיחה לכם להתעשר בן לילה. זה מתחיל בפרסומים שאראלה ממפעל הפיס תתקשר אליכם ותהפוך אתכם למיליונרים ונמשך בהבטחות שתעשו משכורת חודשית ממסחר יומי בניירות ערך, חוזים עתידיים או Forex (מט”ח). אז מה הבעיה? במקרה של הלוטו באמת אין בעיה – אמנם סיכוייכם לזכות אפסיים, אבל לא תבזבזו יותר מכמה עשרות שקלים בחודש. לעומת זאת, במסחר, ובמיוחד אם הוא ממונף, הסיכון להפסד מרבית כספכם תוך פרק זמן קצר אינו מבוטל.

לפני שאתם רצים להגיב לכתבה, נסו להתעמת עם פרדוקס המיליונרים, שאומר שאם מסחר יומי באמת היה עובד, היינו צריכים לראות המוני סוחרים שנהפכו למיליונרים. אולם בפועל, יש עשרות אלפים ויותר של סוחרים מקצועיים, מורים למסחר ותלמידיהם ברחבי העולם, אבל אין אפילו וורן באפט אחד של המסחר היומי.

בכל מקרה, אל תתנו לי לבלבל אתכם עם העובדות, אבל הרשו לי להזכיר לכם כמה מהצרות מהן סובל הסוחר היומי, ומדוע אני סבור שסיכוייו לנצח את השוק דומים לסיכוי לזכות בלוטו.

ראשית, זה לא סוד, שמי שמבצע יותר פעולות מסחר משלם יותר עמלות. מצד שני, העמלות שגובים היום הברוקרים השונים נמוכות למדי – בקניה או מכירה של מניות ישראליות אצל ברוקר מקומי תשלמו כ- 0.1% משווי הפעולה. על פניו לא נראה הרבה, אבל כשזה חוזר על עצמו הרבה פעמים זה פשוט שוחק בצורה דרמטית את התשואה שלכם.

שימו לב לדוגמא המספרית המדהימה הבאה: אם אתם יכולים להשיג תשואה שנתית ברוטו (לפני עמלות) של 15%, תשואה מרשימה לכל הדעות, ואתם קונים ומוכרים את כל התיק שלכם אחת לשבועיים, לאחר תשלום העמלות התשואה השנתית האמיתית שלכם תהיה נמוכה מ- 4% לאחר מספר שנים של מסחר כזה. אם “תגלגלו” את התיק שלכם מידי יום למשל, התשואה נטו כבר תהיה ממש אפסית. ועדיין לא דיברנו על המיסוי, אז בואו נדבר.

בניגוד לעמלות, סוחרים רבים אינם מודעים (או בוחרים להתעלם) מהעובדה שכשאתה מרוויח, אתה משלם מס על רווחי ההון שלך. מכיוון שהתשואות בהשקעות הן נצברות (ריבית דה-ריבית), ככל שתשלמו את המס מוקדם יותר, הרווח הכולל יהיה קטן יותר. מדוע? מפני שבכל פעם שתמכרו, תשלמו מס ואז התשואה העתידית תיצבר על סכום כספי נמוך יותר מאשר אם הייתם מחזיקים את ההשקעה לתקופה ארוכה יותר ודוחים את המכירה ואת תשלום המס.

אם נשתמש באותה תשואה שנתית של 15% ברוטו ונחיה לרגע בעולם ללא עמלות, התשואה נטו תצנח לפחות מ- 2% עבור סוחר שמגלגל את התיק שלו אחת לשבועיים. אבל, אנחנו בעולם בו יש עמלות, ולכן בשביל להתגבר על ההשפעה הרסנית של העמלות והמיסוי גם יחד, הסוחר היומי או השבועי חייב להשיג תשואות נומינליות של מאות אחוזים בשנה על מנת להתקרב לתשואה שמניב שוק המניות. אם אין לכם מזל של זוכי לוטו, זאת משימה בלתי אפשרית.

אם חשבתם שבזה מסתיימות הצרות של הסוחר, טעיתם. שכחתם למשל את העובדה שבניירות ערך רבים יש סחירות נמוכה ולכן נוצר מרווח קניה-מכירה (bid-ask spread) לא מבוטל. בעקבות זאת, הסוחר יפסיד יותר כסף מאשר המשקיע, שסובל מהמרווח הזה לעיתים רחוקות בלבד. בסופו של יום, אם אתם מחפשים ריגושים, כנראה שעדיף למלא לוטו מאשר לסחור. סיכוייכם לזכות עדיין יהיו נמוכים, אבל לפחות הכסף שתשלמו על הכרטיס ילך למטרות טובות כמו שדרוג בתי ספר או מתקני ספורט.

הכתבה התפרסמה גם בגלובס.

רוצים לדעת איזה מניות אני קונה עכשיו?
לחצו כאן לצפייה בתיק שלי

איך לקנות מניות שעולות במאות אחוזים בשנים הבאות? 

X