התיק של ינון

כמה אפשר להרוויח מהשקעה בשוק ההון

29/08/2010 • ינון אריאלי
כמה אפשר להרוויח מהשקעה בשוק ההון

תארו לעצמם שמצאתם שיטה להפוך עופרת זולה לזהב. האם הייתם ששים לחשוף את הידע שלכם בין כל אזרחי ישראל תמורת כמה אלפי שקלים? כנראה שלא. אם כבר, הייתם הופכים תחילה המון עופרת לזהב, מתעשרים, ואז חושפים את הידע רק לחבריכם הקרובים בכדי שיתעשרו גם הם. רק לאחר מכן, אולי, הייתם מגלים את הסוד ברבים.

עכשיו, שאלו את עצמכם מדוע אנשים שעדיין לא התעשרו בעצמם מעוניינים ללמד אתכם בעבור סכום פעוט של כאלפיים שקל, ועוד ב- 20:00 בערב, כיצד לעשות משכורת חודשית ממסחר בניירות ערך? אם הם יודעים כיצד להרוויח תשואות של עשרות אחוזים בחודש, מדוע אינם מתרכזים בזה ומתעשרים? אם הם כאלה מוצלחים, איך זה שעדיין לא מינו אותם למנהלי השקעות של החברות המובילות בוול-סטריט?

התשובה ברורה: הם אינם יודעים את הסוד. לא בגלל שהם אינם מוכשרים, פשוט כי אין סוד. ההיסטוריה ארוכת השנים ורבת המשקיעים והסוחרים בניירות ערך, הוכיחה לנו כי לא ניתן להשיג תשואות כאלו בצורה עקבית לאורך זמן.

אז כמה באמת ניתן להרוויח מהשקעה בניירות ערך?

וורן באפט, גדול המשקיעים של כל הזמנים, השיג תשואה שנתית ממוצעת של כ- 22% לאורך 60 שנות השקעה. פיטר לינץ’, מנהל קרנות הנאמנות המצליח ביותר בעולם, השיג תשואה שנתית ממוצעת של כ- 29% לאורך 14 שנות פעילות הקרן שניהל. ג’ואל גרינבלאט, אחד ממשקיעי הערך המפורסמים ביותר בעולם (שמוכר גם ככותב “הספר הקטן שמכה את השוק”), הצליח להשיג תשואה פנומנאלית של כ- 51% בעשר שנים בהן ניהל קרן גידור פרטית.

לשם ההשוואה, שוק המניות מניב תשואה שנתית ממוצעת של כ- 10% ושוק האג”ח (אגרות החוב) מניב אף תשואה נמוכה יותר של כ- 5-6% בשנה. לכן, התשואות שהזכרתי הן תשואות מדהימות ויוצאות דופן של המשקיעים המצליחים ביותר מאז ומעולם. משקיעים שהקדישו שנים על גבי שנים לצורך לימוד מעמיק של ניתוח חברות, ומשקיעים שבועות וחודשים רבים לצורך בחירה קפדנית של מספר מניות מצומצם לתיק שלהם.

אז איזו תשואה תוכלו אתם להשיג?

כל מנהל השקעות היה מאושר לו היה יכול להניב ללקוחותיו תשואה שנתית ממוצעת (לאחר ניכוי דמי ניהול) של כאחוז בודד מעל לתשואת השוק. בהנחה שתיק השקעות של המשקיע הממוצע מורכב מכ- 30% מניות וכ- 70% ניירות ערך סולידיים (אגרות חוב למשל), המדובר בתשואה שנתית של כ- 7-8%.

ככל שתגדילו את השיעור המנייתי בתיק שלכם ותלמדו כיצד לנתח חברות ולקנות מניות כאשר הן נסחרות מתחת למחיר הנכון שלהן, תצליחו להשיג תשואה גבוהה מכך. ככל שתלמדו יותר ותשתפרו בבחירת ניירות הערך לתיק שלכם, התשואה שלכם עשויה לגדול עוד קצת, ואולי אפילו להתקרב טיפה לסביבת התשואות של המשקיעים המצליחים שהזכרתי קודם לכן. אבל בכל מקרה לא לעבור אותה.

השורה התחתונה: אם תשקיעו בעיקר במניות בסבלנות ובחכמה, מרביתכם יכולים לצפות לתשואה דומה לזו של שוק המניות ואולי כמה אחוזים יותר מכך, כלומר תשואה שנתית ממוצעת של עד 8-10%. החרוצים מבינכם שייקחו את העניין ברצינות וילמדו כיצד לנהל תיק מניות מצומצם ואיכותי, או אלו שתהיה להם המשמעת לנקוט באסטרטגית השקעה אוטומטית (כדוגמת שיטת המניות המנצחות), יכולים לצפות בטווח הארוך לתשואות גבוהות יותר של אפילו 15-20% בשנה. בודדים בלבד יצליחו להשיג תשואות קצת יותר גבוהות מכך.

בגלל שהיו אנשים שהבטיחו לכם לשווא תשואות הרבה יותר גבוהות, יכול להיות שאתם קצת מאוכזבים. יחד עם זאת, חשוב שתבינו כי התשואות האלו גבוהות מאוד. תשואה שנתית ממוצעת של 15%, משמעותה הכפלת כספכם כל 5 שנים בערך. לדוגמא, 50 אלף שקלים איתם תתחילו להשקיע, יהפכו ליותר ממיליון וחצי לאחר 25 שנות השקעה. לכן, היו מציאותיים ובעיקר סבלניים, ותצליחו להשיג רווחים נאים מאוד מהשקעתכם.

רוצים לדעת איזה מניות אני קונה עכשיו?
לחצו כאן לצפייה בתיק שלי

דיון

 • איוון  30/08/2010

  אהבתי את זה!

 • ג'ורג  30/08/2010

  סוף סוף מישהו שאומר את האמת כפי שהיא. מניסיוני מה שכתבת כאן בהחלט נכון ורוב המשקיעים לא ישיגו תשואה עודפת על תשואת השוק. חבל שיש כל כך הרבה אנשים בכל מיני מקומות אחרים שמספרים לנו שיש להם פתרונות קסם להשיג תשואות גבוהות (למשל על ידי העברת כל מיני קווים על גרף המניה…)

 • סתם שאלה  02/09/2010

  ינון שלום,
  עברתי על האתר שלך והוא נראה מעניין, האם יש לך במקרה תיק השקעות לדוגמא שמתבסס על השיטה שלך?
  אני זוכר שבגלגול הקודם של האתר היה לכם אחד. מעניין איך התשואות שלו היו נראות היום.

 • אוריאל  02/09/2010

  היי ינון,
  בזמנו הייתי אחד מהאנשים שבדקו את השירות למשך חצי שנה (והאמת שנראה לי שזה עבד די טוב).אתה יכול אולי לשתף מתי אתה מתכוון להתחיל להפעיל את השירות בפועל?
  תודה על העזרה (ומחכה כבר שיפתח)
  אורי

 • סתם שאלה  02/09/2010

  תודה על התשובה.
  חבל מאוד שהתיק היה פרטי, שכן אלו שנתיים שאבדו ועכשיו צריך לחכות עוד 4-5 שנים מרגע שהתיק יפתח לציבור(אם הוא כמובן יהיה פתוח זמן זה), ועד שניתן יהיה להסיק מסקנות כלשהן לגביו…

 • ינון אריאלי  02/09/2010

  הי אוריאל,
  תודה על הפרגון.
  כולי תקווה כי שירות המניות המנצחות יעלה בחודשים הקרובים (הודעה תמסר באתר).

 • סתם שאלה  02/09/2010

  כן, אני אתעמק בזה כמובן ותודה על התמיכה. :)
  כשאמרתי ש’השנתיים אבדו’, התכוונתי… ובכן, אני כמובן בוטח בך ובטוח באמיתות הנתונים, אבל כשמבצעים נסוי מדעי או בחינה כלשהיא של שיטת ניבוי, בעצמך, צריך לראות את הדברים בזמן אמת ולא להסתמך על נתונים בדיעבד.
  לא משנה כמה הבן אדם שמוסר לך אמין.

  מצטער אם העלבתי אותך P: .

 • […] שהוזכרו קודם לכן, יוכל להשיג תשואות יפות מהשקעתו (כמה גבוהות?). כל שעליכם לעשות הוא לרכוש את ההשכלה הפיננסית הנדרשת […]

 • ריבה  20/10/2010

  ינון זה אחד הפוסטים הטובים ביותר שקראתי איפשהו מאז ומעולם. אחרי שקראתי את זה המשכתי לקרוא עוד כמה שעות ברצף (!) באתר שלך. פשוט מדהים איך אתה מצליח לפשט את הדברים ולהסביר בגובה העיניים. עכשיו אני בודקת את האפשרות להצטרף לקורס שאתה מעביר (יש לי קצת בעיה כי אני מהצפון. אולי תעביר גם קורס בצפון?). בכל מקרה תודה.
  ריבה

 • ינון אריאלי  20/10/2010

  תודה ריבה.
  אני אשקול להעביר קורס גם בצפון במידה ויהיה ביקוש (אגב, אני גם גר בצפון…).

 • דן  24/10/2010

  יש ביקוש לקורס בצפון- אם יש לך תוכניות כאלה בהחלט אשמח לשמוע על כך ולהצטרף.
  הסיבה היחידה בגללה לא אוכל להצטרף לקורס בתל אביב היא- תל אביב…

 • ינון אריאלי  24/10/2010

  היי דן,
  קיבלתי פניות בנושא גם במייל, אז אני אנסה לארגן קורס שיתקיים באיזור הצפון. אודיע על כך בבלוג.

 • גילי  30/10/2010

  מצטרף לאלו שמבקשים קורס בצפון, אפילו בתוך הטכניון יהיה נחמד :)

 • ברוך  10/01/2011

  ראשית, אחלה אתר, ינון אשריך!
  אחרי שקראתי הרבה באתר וממש רק התחלתי לקרוא ספרים עלתה לי שאלה:
  קראתי ספר שמזהיר מאוד מפני אלו שמבטיחים תשואות מעל השוק –
  1. השוק “יעיל” והמחירים בו משקפים את דעתם של הרבה אנשים חכמים על המחיר הנכון לכן קנייה “בזול” איננה דבר שניתן לבצע בשגרה.
  אך בעיקר:
  2. אם אכן השיטה שלך עובדת למה אינך מנהל כספים של אחרים או למה מנהלי הקרנות /מנהלי תיקי השקעות לא פועלים כך. יש אנשים הרבה יותר מקצועיים ממני שמקדישים לכך את כל זמנם – למה הם לא מצליחים לנצח את השוק בקביעות ואני עם פחות ניסיון ועם פחות זמן כן אצליח?
  בהקדמה שכתבו לאחד מספריו של בנימין גראהם נכתב שהוא השיג תשואה של שניים / שלושה אחוזים מעל השוק במשך כעשרים שנה וזה נחשב כהישג יוצא מן הכלל. אתה מציע הישג דומה ואף יותר ממה שהשיג, איך/למה זה באמת מציאותי?

 • ינון אריאלי  13/01/2011

  היי ברוך,
  שאלה מצוינת!

  כמובן שאין כאן איזושהי התחייבות לתשואה כזו או אחרת, אלא רק תיאום ציפיות (או יותר נכון הנמכת ציפיות עבור אותם אנשים ששמעו על אפשרות להרוויח עשרות או מאות אחוזים בכל מיני אסטרטגיות מסחר).

  היות ומשקיעים כמו בנג’מין גראהם ואחרים הצליחו להשיג תשואות גבוהות מתשואות השוק באופן משמעותי (ולא רק באחוז שניים כמו שרשמת), גם אתה ואני יכולים לעשות את זה (ומניסיוני זה בהחלט אפשרי). כל מה שצריך לעשות הוא ללמוד איך לעשות את זה. אולי תתפלא לשמוע, אבל מנהלי ההשקעות המקצועיים בשוק לא תמיד פועלים לפי הכללים האלו. בנוסף, יש להם הרבה מאוד מגבלות והגבלות שלנו המשקיעים הקטנים אין. לכן, למרות מקצועיותם הרבה אתה תוכל להשיג תשואות גבוהות יותר מהם.

  לשאלתך, אני מנהל כסף למשקיעים גדולים, אבל לדעתי, מנהל הכספים הטוב ביותר שלך הוא אתה בעצמך, ולכן בחרתי גם ללמד אנשים לנהל בתבונה את ההשקעות שלהם.

 • רותם פרץ  12/10/2011

  זהו אחד הפוסטים הכי חשובים שקראתי בתחום ההשקעות.
  ישר כח!

 • אליהו  06/04/2012

  שלום אני סוחר בורסה מעל ל 12 שנה.
  כדי להצליח להתעשר מבורסה צריך בכל פעם להשקיע את הקרן והרווח. לדוגמה נניח שאנחנו משקיעים סכום של 10000 ש”ח והצלחנו להרוויח 10%. אז ההשקעה הבאה שלנו צריכה להיות בסכום של 11000 ש”ח. עם נצליח בסך הכול יותר פעמים להרוויח, ופחות פעמים להפסיד כשבכל פעם אנחנו משקיעים את הקרן והרווח. הדרך לעושר זה רק עניין של זמן.

 • שאול צדקה  23/06/2013

  ינון שלום,
  קראתי מאמר היום של דרור רייך בדה מרקר קרן etf guggenheim spin-offהוא מציין כמוך שמניות מסוג זה עשו תשואה גבוהה יותר מה-s&p 500. אולם הוא מזהיר שיש סיכון גבוה יותר במניות אלה. מה ההבדל בין המניות שאתה מושקע בהן לבין הסל האמור?האם המניות ברשימתך בסיכון נמוך יותר?

  בתודה ובברכה,

  צדקה שאול

 • דויד  09/08/2013

  ינון שלום. שמי דוד . אני רוצה להתחיל בהשקעות . תגידלי בבקשה מה הסכום המינימלי שאפשר להתחיל איתו?

  • ינון אריאלי  10/08/2013

   היי דויד,
   אפשר להתחיל להשקיע גם מכמה אלפי ש”ח בודדים שילכו ויגדלו עם השנים אם תשקיע בסבלנות והתמדה.
   בהצלחה!

 • דניאל  10/09/2013

  שנה טובה ינון, תמיד דיגדג לי להבין איך עובד שוק ההון בורסה וכו..
  עם השקעה נכונה וחישוב נכון (ידוע לי שיש נפילות לפעמים זה חלק מהעניין ) כמה הכנסה צדדית חודשית שנתית אני אמור להניב מזה ?והאם יש לך קורסים באיזור השרון והמרכז ? תודה מראש

 • אוריאל  22/09/2013

  היי ינון,

  אני מתענין בקורסים שלך, מחפש את החלק שנותן את הידע איך לבחור ניירות/חברות (כרגע הקורס על הכוונת זה השקעות ערך שיתחיל בעוד באוקטובר).

  במקביל אני מתענין להיות חבר בקהילה/באתר העוקב אחר התיק שלך. האם במסגרת הקורס אתה מדבר על האתר ומרחיב עליו, האם ישנה דרך לקבל הסברין נוספים.

  הרבה תודה,
  אוריאל

  • ינון אריאלי  23/09/2013

   היי אוריאל,
   בקורס השקעות ערך אני מסביר את כל מה שצריך לדעת כדי להבין את שוק המניות ולהצליח לנתח חברות להעריך את השווי של מניותיהן כדי לבחור אותן בחכמה. אתה מוזמן להגיע.
   בהצלחה!

 • אדם סמל  06/05/2019

  הבעיה שצריך לצפות לעליה או ירידה של מניה מעל 5 או עשר אחוז וגם זה לפעמים אפסד כך הפסדתי שלוש אלף דולר אכשיו ללמוד לצפות לעליה של מניה מעל 25 אחוז אחרת א י מפסיד ומצא מניה זה עבודה גדולה שאין לי סורק מניות כמו שאני רוצה שיתן לי את כול הנתונים אני אכשיו עם 700 דולר אחרונים וכול הסיכוי שאני יפסיד גם את זה עם אני לא ימצא דרך לקנות מניה מעל 25 עם סורק שאין לי

השאר תגובה

* כתובת המייל שלך לא תפורסם
* אנו מנועים מלענות על שאלות בנוגע למניות ספציפיות

איך לקנות מניות שעולות במאות אחוזים בשנים הבאות? 

X