התיק של ינון

כמה אפשר להרוויח מהשקעה בשוק ההון

29/08/2010 • ינון אריאלי
כמה אפשר להרוויח מהשקעה בשוק ההון

תארו לעצמם שמצאתם שיטה להפוך עופרת זולה לזהב. האם הייתם ששים לחשוף את הידע שלכם בין כל אזרחי ישראל תמורת כמה אלפי שקלים? כנראה שלא. אם כבר, הייתם הופכים תחילה המון עופרת לזהב, מתעשרים, ואז חושפים את הידע רק לחבריכם הקרובים בכדי שיתעשרו גם הם. רק לאחר מכן, אולי, הייתם מגלים את הסוד ברבים.

עכשיו, שאלו את עצמכם מדוע אנשים שעדיין לא התעשרו בעצמם מעוניינים ללמד אתכם בעבור סכום פעוט של כאלפיים שקל, ועוד ב- 20:00 בערב, כיצד לעשות משכורת חודשית ממסחר בניירות ערך? אם הם יודעים כיצד להרוויח תשואות של עשרות אחוזים בחודש, מדוע אינם מתרכזים בזה ומתעשרים? אם הם כאלה מוצלחים, איך זה שעדיין לא מינו אותם למנהלי השקעות של החברות המובילות בוול-סטריט?

התשובה ברורה: הם אינם יודעים את הסוד. לא בגלל שהם אינם מוכשרים, פשוט כי אין סוד. ההיסטוריה ארוכת השנים ורבת המשקיעים והסוחרים בניירות ערך, הוכיחה לנו כי לא ניתן להשיג תשואות כאלו בצורה עקבית לאורך זמן.

אז כמה באמת ניתן להרוויח מהשקעה בניירות ערך?

וורן באפט, גדול המשקיעים של כל הזמנים, השיג תשואה שנתית ממוצעת של כ- 22% לאורך 60 שנות השקעה. פיטר לינץ’, מנהל קרנות הנאמנות המצליח ביותר בעולם, השיג תשואה שנתית ממוצעת של כ- 29% לאורך 14 שנות פעילות הקרן שניהל. ג’ואל גרינבלאט, אחד ממשקיעי הערך המפורסמים ביותר בעולם (שמוכר גם ככותב “הספר הקטן שמכה את השוק”), הצליח להשיג תשואה פנומנאלית של כ- 51% בעשר שנים בהן ניהל קרן גידור פרטית.

לשם ההשוואה, שוק המניות מניב תשואה שנתית ממוצעת של כ- 10% ושוק האג”ח (אגרות החוב) מניב אף תשואה נמוכה יותר של כ- 5-6% בשנה. לכן, התשואות שהזכרתי הן תשואות מדהימות ויוצאות דופן של המשקיעים המצליחים ביותר מאז ומעולם. משקיעים שהקדישו שנים על גבי שנים לצורך לימוד מעמיק של ניתוח חברות, ומשקיעים שבועות וחודשים רבים לצורך בחירה קפדנית של מספר מניות מצומצם לתיק שלהם.

אז איזו תשואה תוכלו אתם להשיג?

כל מנהל השקעות היה מאושר לו היה יכול להניב ללקוחותיו תשואה שנתית ממוצעת (לאחר ניכוי דמי ניהול) של כאחוז בודד מעל לתשואת השוק. בהנחה שתיק השקעות של המשקיע הממוצע מורכב מכ- 30% מניות וכ- 70% ניירות ערך סולידיים (אגרות חוב למשל), המדובר בתשואה שנתית של כ- 7-8%.

ככל שתגדילו את השיעור המנייתי בתיק שלכם ותלמדו כיצד לנתח חברות ולקנות מניות כאשר הן נסחרות מתחת למחיר הנכון שלהן, תצליחו להשיג תשואה גבוהה מכך. ככל שתלמדו יותר ותשתפרו בבחירת ניירות הערך לתיק שלכם, התשואה שלכם עשויה לגדול עוד קצת, ואולי אפילו להתקרב טיפה לסביבת התשואות של המשקיעים המצליחים שהזכרתי קודם לכן. אבל בכל מקרה לא לעבור אותה.

השורה התחתונה: אם תשקיעו בעיקר במניות בסבלנות ובחכמה, מרביתכם יכולים לצפות לתשואה דומה לזו של שוק המניות ואולי כמה אחוזים יותר מכך, כלומר תשואה שנתית ממוצעת של עד 8-10%. החרוצים מבינכם שייקחו את העניין ברצינות וילמדו כיצד לנהל תיק מניות מצומצם ואיכותי, או אלו שתהיה להם המשמעת לנקוט באסטרטגית השקעה אוטומטית (כדוגמת שיטת המניות המנצחות), יכולים לצפות בטווח הארוך לתשואות גבוהות יותר של אפילו 15-20% בשנה. בודדים בלבד יצליחו להשיג תשואות קצת יותר גבוהות מכך.

בגלל שהיו אנשים שהבטיחו לכם לשווא תשואות הרבה יותר גבוהות, יכול להיות שאתם קצת מאוכזבים. יחד עם זאת, חשוב שתבינו כי התשואות האלו גבוהות מאוד. תשואה שנתית ממוצעת של 15%, משמעותה הכפלת כספכם כל 5 שנים בערך. לדוגמא, 50 אלף שקלים איתם תתחילו להשקיע, יהפכו ליותר ממיליון וחצי לאחר 25 שנות השקעה. לכן, היו מציאותיים ובעיקר סבלניים, ותצליחו להשיג רווחים נאים מאוד מהשקעתכם.

רוצים לדעת איזה מניות אני קונה עכשיו?
לחצו כאן לצפייה בתיק שלי

איך לקנות מניות שעולות במאות אחוזים בשנים הבאות? 

X