התיק של ינון

כמה מניות להחזיק בתיק שלי

תמיד אמרו לנו שלא חכם לשים את כל הביצים בסל אחד, או במילים אחרות עלינו לגוון את תיק ההשקעות שלנו ברכיבי השקעה שונים. במקרה של תיק מניות, בו נתרכז הפעם, הכוונה היא להחזקה של מספר גדול יותר של מניות מסוגים ומגזרים שונים.

המטרה של גיוון התיק היא להגן עליכם מפני הפסד כספי כתוצאה מהסיכון הכרוך בהשקעה ברכיבים מנייתיים. סיכון זה מתחלק לשני סוגים עיקריים: סיכון שוק ההון בכללותו וסיכון החברה הבודדת. סיכון שוק ההון בכללותו הינו הסיכון הנובע מהתנודות במחירי המניות בשוק, הנגרמות בשל שינויים בחברות מסוימות, שינויים סקטוריאלים או שינויים בכלכלה בכללותה. העובדה שלא ניתן לחזות את השינויים הללו מראש, גורמת לכך שלא ניתן למעשה לצמצם את הסיכון הזה. במילים אחרות, אם לא ניחנתם בכישורי חזיית עתיד מיוחדים, תשואת התיק שלכם תתנדנד בצורה דומה לתנועת השוק (בממוצע כמובן) ללא כל קשר למספר המניות שימצאו בתיק שלכם – בתקופות בהן השוק נמצא בירידה, כמו התנהגותו בשנה האחרונה, ישנה סבירות רבה כי גם התיק שלכם יספוג הפסדים זמניים. לחילופין, בתקופות בהם השוק עולה מעלה, סביר כי חלק נכבד מהמניות בתיק שלכם יגיבו בהתאם. ההפסדים המשמעותיים של גורואי השקעות רבים כגון וורן באפט ואחרים בשנה האחרונה, הם ההוכחה הטובה ביותר לנכונותה של קביעה זו.

למרות זאת, גיוון חכם של תיק המניות שלכם יכול בהחלט לצמצם את סיכון החברה הבודדת. סיכון החברה הבודדת הוא הסיכון להפסיד חלק מכספי ההשקעה כתוצאה מהשקעה בחברה מסוימת שנראתה לנו אטרקטיבית ברגע ההשקעה, אבל בסופו של דבר לא הייתה כזו. סיכון זה עשוי לנבוע מהעובדה שהערכנו בצורה שגויה את תחזית פעילותו של העסק בעתיד. לחילופין, ייתכן כי הערכנו את פעילות העסק בצורה טובה יחסית, אולם התחולל שינוי מהותי בלתי צפוי בחברה, כגון כישלון מהותי בפיתוח מוצר מסוים, ביטול עסקה עם לקוח עיקרי ועוד, שהוביל לירידה בערכה.

מובן כי החזקה של מניות בודדות בתיק מסוכנת הרבה יותר מהחזקת 500 מניות. אולם, הסיכון הולך ויורד בצורה חדה עם עליית מספר המניות בתיק. כך לדוגמא, החזקה של 15-20 מניות, אפילו אם הן נבחרו בצורה אקראית, תהיה בעלת סיכון גבוה רק במעט מהסיכון הכרוך בהחזקת מספר גדול יותר של מניות.

אין כמובן מספר אופטימלי של מניות אותו יש להחזיק. מעט מידי מניות והסיכון יהיה גדול מידי ואילו מספר גדול מידי של מניות יפגע בתשואת התיק. מספר המניות אותו עליכם להחזיק טמון בעיקר במידת האמון שלכם בחברות אותן אתם בוחרים. בתור כלל אצבע, החזקה של כ- 15-20 מניות (אבל לא יותר מכך) תהיה נבונה עבור משקיעים מתחילים. ככל שיכולת בחירת המניות שלכם טובה יותר תוכלו להקטין את המספר הזה ולהתרכז במספר מצומצם הרבה יותר של מניות, מה שיקל על התיק שלכם להשיג תשואות גבוהות יותר.

גיוון התיק אינו טמון רק במספר המניות בתיק, אלא גם בסוג המניות, בגודלן ובמגזר אליו הן משתייכות. נבון יהיה לכלול בתיק הן מניות ערך, מניות של חברות איכותיות הנסחרות הרבה מתחת לשווין הפנימי או מניות שאינן פופלריות, מניות צמיחה, מניות של חברות בעלות שווי שוק נמוך ומניות בינלאומיות הנסחרות בבורסות זרות. הסוגים השונים של המניות יתנהגו בצורה שונה לאורך תקופה מסויימת. היות ושוק ההון אינו ניתן לחיזוי, גיוון התיק במניות מסוגים שונים תגדיל את הסיכוי כי לפחות חלק מהמניות בתיק ימשיכו לעלות מעלה גם בתקופות בהן השוק ימצא במגמה שלילית.

נוסף על כך, רכישת מניות ממגוון של מגזרים שונים, תסייע להגדלת היציבות והקטנת הסיכון של התיק. תארו לעצמכם מה התרחש בשנה האחרונה בתיקו של משקיע שבחר להחזיק רק בחברות מתחום הפיננסים. לעומתו, משקיע שפיזר את השקעותיו גם למניות מתחום הקמעונות למשל, ספג הפסדים פחותים הרבה יותר ואף הרוויח אם בחר להשקיע בקמעוניות בעלות שם עולמי, כגון וול-מארט, י.ב.מ או ג’ונסון אנד ג’ונסון.

גיוון תיק המניות שלכם הוא תנאי הכרחי, אולם הגיוון כשלעצמו אינו מילת קסם ויעזור לכם לשפר את התשואה שלכם רק אם תבינו היטב מהו הגיוון המתאים עבורכם וכיצד להשתמש בו בחכמה.

רוצים לדעת איזה מניות אני קונה עכשיו?
לחצו כאן לצפייה בתיק שלי

דיון

 • […] בכל מקרה, המנעו מהחזקה של יותר מ- 30 מניות. חשוב להבין כי הגדלה של מספר המניות מעבר לכך, תגדיל את היציבות של התיק רק במעט, אך עשוייה לפגוע בתשואה שלו באופן משמעותי (קראו כאן פירוט נוסף על גיוון התיק). […]

 • טל  10/01/2011

  ינון
  בנוסף ככל שכמות המניות גדולה יותר, כך נשלם יותר עמלות. אולי באמת כדאי להשקיע דרך בתי השקעות כשמשקיעים ב 15-20 מניות ?

  אני מעוניין להשקיע 50,000 שח ולפזר את ההשקעות כפי שאמרת, העמלות שיגבו לי בבנק יורידו את הרווחיות.
  אפשר את התייחסותך בבקשה? האם כדאי להשקיע ב 15-20 מניות גם בסכום שכזה ?

  נ. ב – אני קורא את הבלוג שלך מזה כמה חודשים ונהנה. אני רוכש באמצעותו המון ידע. תודה

 • ינון אריאלי  10/01/2011

  היי טל,

  תודה על הפרגון.

  היות ועמלות הקניה/מכירה הן באחוזים משווי הפעולה, לא תשלם יותר עמלות אם תקנה יותר מניות (בהנחה שאין עמלת מינימום, וזה כך אצל מרבית הברוקרים הפרטיים). לכן, זהו אינו השיקול לפיו בוחרים את מספר המניות המתאים לך. מספר המניות צריך להיקבע בהתאם לרמת הביטחון שלך במניות שבחרת – ככל שערכת ניתוח מעמיק יותר ואתה משוכנע טוב יותר שהמניות שלך נקנות במחיר אטרקטיבי, כך תוכל להחזיק מספר נמוך יותר של מניות. ובכל זאת, למשקיע הממוצע יתאימו כ- 12-15 מניות בתיק, ולמשקיע בתחילת דרכו אולי כמה מניות יותר, אבל בטח שלא הרבה יותר מזה.

  בהצלחה!

השאר תגובה

* כתובת המייל שלך לא תפורסם
* אנו מנועים מלענות על שאלות בנוגע למניות ספציפיות