התיק של ינון

לדעת על דיווחים לפני כולם, ולהרוויח

29/11/2009 • ינון אריאלי

לפני קצת יותר משלוש שנים, התכוננתי לקנות מניה של חברה קטנטנה כלשהי. ואז, רגע לפני שלחצתי על כפתור הקניה, הודיעה החברה על חתימת חוזה חדש עם חברה גדולה, ומחיר המניה הכפיל את עצמו בתוך שניות בודדות. מובן שהייתי מתוסכל לכמה ימים, אבל אז החלטתי לבחון את העניין, ולהפתעתי גיליתי כי ניתן לדעת על דיווחי חלק מהחברות הנסחרות בארה”ב לפני מרבית המשקיעים האחרים, ולתרגם את היתרון הזה לכסף.

איך לדעת לפני כולם…

שלושת האתרים החינמיים הבאים, marketwire.com, prnewswire.com ו- businesswire.com , מפרסמים  את  כמעט כל הדיווחים של החברות הנסחרות בבורסות בארה”ב מייד עם פרסומם באתר הרשות לניירות ערך האמריקנית (SEC). לאורך שעות המסחר הרציף (9:00 עד 16:00 שעון ניו-יורק) הדיווחים האלו מתפרסמים מייד גם באתרים הפיננסים הפופולאריים (דוגמת גוגל או יאהוו). אבל, מחוץ לשעות המסחר, בעיקר לפני הפתיחה ובמיוחד עבור החברות הקטנות, מתאחר פרסומם של חלק לא מבוטל מהדיווחים בכמה דקות ולעיתים אף בחצי שעה לאחר שהן מדווחים בפועל. מרבית המשקיעים מסתכלים רק באתרים הפופולאריים ורק בשעות המסחר הרציף. לכן, אם תקראו מהאתרים שציינתי, תוכלו לדעת על ההודעה לפני מרביתם, לרכוש את המניה בשלב טרום המסחר (מכאלו שמשתמשים בפקודת מכירה מתמשכת עם הגבלת שער), ולמכור אותה ברווח נכבד לאלו שקראו את הידיעה באיחור.

איך לעשות את זה

האיחור הגדול ביותר בפרסום ההודעות באתרים הפופולאריים מתרחש בדיווחים של חברות קטנות לפני שעות המסחר (בין 7-9 בבוקר שעון ניו-יורק). כל שעליכם לעשות, הוא לעבור על כל הידיעות משלושת האתרים הללו לפני פתיחת שלב טרום המסחר, ולאתר את המניות שיש סיכוי גבוה שיזנקו בהשוואה לסיכון קטן בלבד שירדו בעקבות ההודעה (תוכלו להשתמש גם בשירות RSS יעיל שמציעים אתרים אלו).

ברור שאין ערובה להצלחה, אבל אם תהיו מאוד (מאוד) סלקטיביים, ותתרכזו רק בדיווחים יוצאי דופן לטובה, יש סיכוי טוב שתצליחו. דוגמאות למקרים כאלו הן חברות קטנות יחסית שדיווחו תוצאות דוח רבעוני/שנתי טובות באופן מפתיע, הודיעו על הצלחה מהותית בניסוי קליני או קבלת אישור FDA, חתמו על הסכם עם חברה גדולה ומוכרת, או גילו מאגר גדול של משאב מסוים (למשל מציאת מאגר גז גדול). על מנת לצמצם את הסיכון, התרחקו ממניות שעבורן ההודעה הייתה צפויה מראש ומאלו שמחירן זינק בשיעור גבוה מידי בתקופה שקדמה להודעה או בשלב טרום המסחר.

האם נמצאה השיטה להתעשר מהר?

אם אתם חושבים שגיליתי לכם את הסוד להתעשרות תוך זמן קצר, תשכחו מזה. אמנם, תוכלו להשיג תוספת תשואה נאה, אבל תצטרכו להקדיש לעניין לפחות חצי שעה עד שעה מידי יום. אם תתמידו בכך, תיווכחו כי אתם מאתרים מאורע השקעה אטרקטיבי בסיכון מספיק נמוך להפסד, בתדירות של אחת לחודש-חודשיים בלבד. לאור הסיכון, מובן כי לא נבון להקצות לכך יותר מכמה אחוזים בודדים מהתיק שלכם. לכן, הרעיון שהצגתי כאן עשוי להוסיף לתיק שלכם תשואה שנתית נחמדה נוספת של כמה אחוזים, אבל לבטח לא תתעשרו מכך בטווח הקצר.

ומילה אחרונה לסיכום, אם הבנתם אותי לא נכון, לא הפכתי לאוהד של מסחר יומי. להיפך, אני ממליץ לכם להתרחק מכך תמיד, פרט למקרים הבאמת בודדים, אחת למספר חודשים, בהם אתם משוכנעים שיש לכם יתרון ברור על המשקיעים האחרים, כדוגמת יתרון הזמן שהצגתי כאן.

רוצים לדעת איזה מניות אני קונה עכשיו?
לחצו כאן לצפייה בתיק שלי

איך לקנות מניות שעולות במאות אחוזים בשנים הבאות? 

X