התיק של ינון

לתזמן או לא: מתי הכי טוב להיכנס לשוק המניות?

13/04/2020 • ינון אריאלי
לתזמן או לא: מתי הכי טוב להיכנס לשוק המניות?

“האם הגיע הזמן לקנות מניות?”

בשבועיים האחרונים קיבלתי עשרות פניות עם השאלה הזו.

גם ממשקיעים לא ניסיון וגם ממשקיעים וותיקים.

היות וזו כבר הפעם החמישית שאני צולח תקופה בה שוק המניות יורד מעל 20% (2001, 2008, 2011, 2018, 2020), אני רגיל לזה.

זאת באמת שאלה קריטית, שחייבים להבין את התשובה עליה כדי להצליח בהשקעה במניות לאורך זמן.

למה אנשים בכלל מתלבטים מתי לקנות מניות?

ההתלבטות לגבי עיתוי הכניסה לשוק המניות או לגבי קניה של מניה בודדת אינה מפתיעה. היא נובעת משילוב של שני כשלים פסיכולוגיים בסיסיים, שקיימים כמעט בכל רובד של חיינו, וגם בעולם ההשקעות: מצד אחד הפחד מהפסד בגלל אי וודאות, ומצד שני הפחד מלהישאר בחוץ ולפספס עליות חדות (FOMO, Fear Of Missing Out).

תחשבו על זה, אם תקנו מוקדם מידי ויהיו עוד ירידות אז תפסידו כסף. מצד שני, אם תמתינו על הגדר ולא תיקנו, אז במידה והשוק יעלה תפספסו את זה.

אכן התלבטות לא פשוטה.

הפעם גם נראה שמדובר במשבר שונה. זה לא משבר פיננסי או כלכלי רגיל, אלא משבר שהגורם לו אינו בשליטה שלנו. גם אם הבנקים המרכזיים בעולם ידפיסו אינסוף כסף, כל עוד הקורונה לא תמוגר והסגר ייפתח, הכלכלה העולמית לא תשוב לפעילות תקינה.

זה הופך את ההחלטה בנוגע לעיתוי הכניסה לשוק לאפילו מורכבת יותר.

אז להמתין או לקנות מניות עכשיו?

מספיק להביט בתרשים למעלה כדי להבין את התשובה.

בירידות של סוף 2018 (שנגרמו בגלל התחממות מלחמת הסחר בין ארה”ב לסין), המדדים האמריקנים ירדו בחדות כ-20% בנובמבר-דצמבר 2018, ותיקנו בחזרה את כל הירידה בדיוק באותה תלילות בינואר-פברואר 2019.

הפעם המטוטלת התנהגה אפילו מהר יותר. מאמצע פברואר עד ה-23 למרץ המדדים ירדו ב-35%, ואז הם שינו כיוון במהירות וטסו למעלה ב-27% בשלושה שבועות בלבד.

אם העליות יימשכו בקצב הזה אז בעוד מספר שבועות הירידות בשווקים בעקבות הקורונה כבר יהיו מאחורינו.

ברור שמי שניסה לתזמן את התחתית של השוק ולא קנה מניות בצורה הדרגתית במהלך התקופה הזו, פספס את העליות החדות האלו.

כתבתי בדיוק את אותו הדבר בדצמבר 2018, לאחר הירידות שהיו אז.

צריך להפנים, שבטווח הקצר שוק המניות מתנהג כמו מטוטלת – עולה ויורד באופן שלא ניתן לחיזוי.

זה יכול להיות משבר כלכלי אמיתי, התפשטות של נגיף עצבני כמו הקורונה או ציוץ של טראמפ, שיגרמו לתנודה של השוק למעלה או למטה.

אי אפשר לחזות את זה ולכן אי אפשר לתזמן את נקודות הכניסה או היציאה האופטימליות מהשוק.

מה שכן אפשר לעשות, זה להסתכל על התמונה הגדולה – כמה שנים קדימה. כשתעשו את זה, תיראו כי מחירי המניות נמצאים במגמת עלייה בטווח הארוך.

לכן, כדי להצליח בהשקעה במניות צריך לעשות שני דברים:

להיות מושקע בשוק המניות כל הזמן לאורך שנים ארוכות כמה שניתן.

להחזיק יתרת מזומנים כזו או אחרת, באמצעותה אפשר יהיה לנצל הזדמנויות מיוחדות, שמגיעות כשהשוק חווה ירידות חדות כמו לאחרונה. גם אז, אין טעם לנסות לתזמן את התחתית. הדרך הנכונה היא לאתר מניות אטרקטיביות ולקנות אותן במספר מנות כדי למצע את מחירי הכניסה אל השוק.

כך מנצלים את הירידות מבלי צורך לתזמן את השוק.

זה בדיוק מה שעשיתי בתיק שלי בחודש האחרון, וכך הצלחתי לדוג מניות של חברות איכותיות הנסחרות בתמחור חסר עמוק, שעדיין יש להן אפסייד גדול לפניהן לשנים הקרובות.

למה המניות כבר חזרו למגמת עלייה אם הקורונה עדיין הורגת אנשים בכל העולם?

שוק ההון הוא מצפן של הכלכלה הריאלית.

המשקיעים בשוק המניות לא מסתכלים על מה שהיה או מה שקורה עכשיו, אלא מתמחרים את המניות על פי מה שהם מעריכים שיקרה בעתיד.

התרשים הבא מוכיח את זה.

בשבוע האחרון של ינואר התחילו למות אנשים בסין מקורונה (הקו הכתום בתרשים מראה את מספר המתים בסין). אבל המשקיעים עדיין לא התרגשו מזה.

אבל כשהם ראו שיש נדבקים ומתים מהנגיף גם מחוץ לסין, באיטליה למשל (הקו הכחול), הם נלחצו והחלו למכור מניות. הירידות החריפו כשהחלו למות אנשים גם בארה”ב (הקו האדום).

ואז, בתחילת השבוע האחרון של מרץ, כשמספר המתים בסין ירד כמעט לאפס והתברר שאפשר להשתלט על הקורונה, האופטימיות חזרה ובעלי העניין (הבעלים של החברות והמנהלים שלהן) והמשקיעים החכמים חזרו לקנות מניות

השוק זינק למעלה (הקו הירוק).

למרות שהתבנית הזו חוזרת על עצמה בכל משבר, אף אחד לא יכול לתזמן אותה.

אז איך להשקיע עכשיו?

את המצב הנוכחי של הכלכלה העולמית אפשר לדמות למה שקורה אחרי שמטוס מטיל פצצה ענקית – רק אחרי שהאבק מתפזר אפשר לאמוד את הנזק שנגרם.

במילים אחרות, רק אחרי שייפתח הסגר בעקבות הקורונה נתחיל לראות עד כמה חמורה הפגיעה בחברות ובאזרחים. לפי ההערכות, הנפגעים העיקריים יהיו העסקים הקטנים והבינוניים, אבל ברור שיהיו גם חברות גדולות יותר שיתקשו לשרוד.

בטווח הארוך שוק ההון משקף את מה שקורה בכלכלה עצמה, ולכן עוצמת הפגיעה ותחזית ההתאוששות של הכלכלה היא שתקבע לאיזה כיוון ילכו המניות, ואת זה אף אחד לא יכול לחזות.

מה שכן אפשר להגיד די בוודאות, זה שהקורונה זה לא סוף העולם ובעוד כמה שנים מהיום העולם ייראה די דומה לאיך שהוא נראה לפני פרוץ הקורונה. אנשים ילכו לעבודה (אולי חלק גדול יותר מהם יעבדו דרך הזום), יטוסו לחו”ל, ילכו לקניון, ישבו בבתי קפה, יפגשו עם חברים, הילדים ילכו לבית הספר וכל שאר הדברים שעשינו לפני הקורונה.

זה מרמז שמגמת העלייה ארוכת השנים של המדדים תימשך.

וורן באפט כבר אמר יותר מפעם אחת ש”הזמן הכי טוב להשקיע במניות הוא תמיד”.

הוא צודק.

אם אתם משקיעים בסל מניות מגוון של חברות איכותיות שנסחרות בדיסקאונט למחיר הכלכלי שלהן, אז אתם תרוויחו כסף מההשקעה לאורך זמן.

בדרך, השוק יעלה וירד במפולת כזו או אחרת, אבל אם תשקיעו בסבלנות וברציפות, בלי לנסות לתזמן אותו, אתם תשיגו תשואה חיובית משביעת רצון.

המדדים נמצאים כרגע 17% מתחת לשיא, כך שעדיין יש בשוק הרבה מציאות, ואפשר עדיין לנצל את הירידות לטבותכם.

 בתיק המניות שלי יש כרגע מגוון של מניות של חברות איכותיות, שמניותיהן ירדו למטה בחדות למרות שהן לא צפויות להיפגע מהקורונה באופן ישיר וימשיכו לצמוח ולהרוויח הרבה כסף בשנים הקרובות.

אני משוכנע שרובן לפחות יכפילו את עצמן בשנים הקרובות.

לאחרונה פרסמתי גם רשימה של המניות הכי אטרקטיביות בבורסה בת”א, שיכולה לעזור לכם לגוון את התיק שלכם עם השקעות בשוק המקומי, שחווה אפילו ירידות חדות יותר מאלו שהיו בוול סטריט.

בקיצור, רעיונות השקעה אטרקטיביים יש עדיין בשפע.

צריך רק לדוג אותם, להחזיק בסבלנות ולהרוויח לאורך השנים.

רוצים לדעת איזה מניות אני קונה עכשיו? לחצו כאן לצפייה בתיק ההשקעות שלי

רוצים לדעת איזה מניות אני קונה עכשיו?
לחצו כאן לצפייה בתיק שלי

איך לקנות מניות שעולות במאות אחוזים בשנים הבאות? 

X