התיק של ינון

מי הברוקר הכי זול?

28/08/2018 • ינון אריאלי
מי הברוקר הכי זול?

לאחרונה, שדרגה הבורסה לניירות ערך את האתר שלה, וכעת הוא הרבה יותר נוח לגלישה. הבורסה גם הוסיפה מספר שירותים שימושיים מאוד, שאחד מהם הוא מחשבון עמלות מסחר. באמצעות המחשבון תוכלו להשוות את העמלות ודמי הניהול למסחר בניירות הערך השונים בין הבנקים לברוקרים הפרטיים (חברי הבורסה שאינם בנקים).

הנתונים במחשבון לא מפתיעים. כידוע, הברוקרים הפרטיים (כגון אי.בי.איי או מיטב-דש) גובים עמלה של כ-0.1% משווי הפעולה עבור מניות ואג”ח מקומיים, זול בהרבה בהשוואה לבנקים. למעשה, בהתמקחות קלה, בעיקר עבור תיקי השקעות של כמה מאות אלפי שקלים ומעלה, תצליחו להוריד את עמלת המסחר אצל הברוקרים הפרטיים אפילו לכ-0.08%.

גם עבור ניירות ערך הנסחרים בבורסות בארה”ב הברוקרים הפרטיים זולים יותר בהשוואה לבנקים, אולם העמלות גבוהות יותר מאלו של ני”ע מקומיים – סביב סנט למניה עם עמלת מינימום של כ-10 דולר. עמלות המסחר בני”ע זרים הנסחרים מחוץ לארה”ב היא כבר יקרה יותר (עמלת מינימום של כ-30 דולר), ולכן מי שסוחר בהם הרבה, מומלץ שישקול פתיחת חשבון אצל ברוקר זר (למשל Interactive Brokers, שהם אחד הברוקרים היציבים והזולים ביותר בעולם. מי שרוצה תמיכה בעברית, יכול לפנות לאינטראקטיב ישראל, שמייצגים את IB בישראל).

בכל זאת, אם יש לכם כבר חשבון אצל ברוקר מסוים, אל תתעצלו, גלשו למחשבון ובדקו האם אתם משלמים עמלות גבוהות מידי. אם כן, פנו אל הברוקר בבקשה להפחתת העמלות לפחות לגובה המוצג במחשבון. שימו לב שבמחשבון מוצגות גם העמלות הממוצעות שנגבו בפועל לפי שווי תיקי השקעות שונים, כך שתוכלו לראות כמה משלמים הלקוחות האחרים ולבקש הפחתה נוספת בעמלות במידה ואפשרי.

דיון

 • יובל  30/08/2018

  מה עם לינק לנושא שהכתבה מדברת עליה

 • תום  24/06/2019

  היי ,
  גם בהשקעה בתעודת סל כמו SP500 עדיף להשקיע דרך ברוקר ישראלי? או עדיף ברוקר אמריקאי? חוץ מקניה ומכירה אילו עוד עמלות ברוקר ישראלי עתיד לגבות ממני?
  תודה !

  • ינון אריאלי  24/06/2019

   השיקול המרכזי הוא בעיקר גובה העמלות – ברוקרים אמריקנים גובים עמלות מסחר נמוכות יותר. עם זאת, אם אינך מבצע הרבה פעולות מסחר, ברוקר ישראלי יהיה מספיק טוב וזול.
   בנוסף לעמלות המסחר, ברוקר ישראלי יגבה ממך כ-15 ש”ח לחודש עבור דמי ניהול החשבון.

 • יהודה  07/07/2019

  שלום ינון
  האם אינטראקטיב ישראל נחשב (לוקח עמלות) כברוקר ישראלי או אמריקאי?
  תודה

  • ינון אריאלי  08/07/2019

   אינטראקטיב ישראל הם מתווך (ישראל) לאינטראקטיב ברוקרס (שהם ברוקר אמריקני). אתה יכול לפתוח חשבון ישירות באינטראקטיב ברוקרס או לעשות את זה דרך המתווך. למיטב הבנתי העמלות יהיו דומות, כך שההחלטה תלויה במידת הצורך שלך בשירות בעברית.

 • יורם  13/09/2019

  אני חוזר על שאלת תום מ 24.6
  מה עדיף קרן סל SP500 ישראלית לעומת SPY בהקשר לסחירות , היכולת למכור מיידית

  • ינון אריאלי  13/09/2019

   הסחירות בקרנות סל העוקבות אחר ה-S&P של מנפיקים ישראלים היא מספיק גבוהה לדעתי. עם זאת, לקרנות של מנפיקים אמריקנים יש לרוב דמי ניהול נמוכים הרבה יותר וזה כמובן יתרון. לאחרונה החלו להיסחר בארץ קרנות סל של מנפיק זר בשם בלאקרוק, כך שניתן לקנות יחידות שלהן בשקלים למי שלא מעוניין בהמרת מטבע בקניה.

 • יורם  14/09/2019

  האם בחשבון מול ברוקר לא ישראלי יש להתחשב בעלות נוספת להגשת דוח מס שנתי ?

  • ינון אריאלי  15/09/2019

   אם אתה עצמאי אז אתה כבר משלם לרואה החשבון שלך עבור הכנת דוח שנתי. אם אתה שכיר, אז אתה אכן צריך לקחת בחשבון גם את עלות עריכת הדוח השנתי, שיכלול גם דיווח של רווחי ההון בניירות ערך.

השאר תגובה

* כתובת המייל שלך לא תפורסם
* אנו מנועים מלענות על שאלות בנוגע למניות ספציפיות