התיק של ינון

מניות גז ונפט איכותיות אמיתיות

05/02/2012 • ינון אריאלי

השנה האחרונה הוכיחה שוב כי בסופו של דבר ההיגיון הכלכלי מנצח אפילו את הבאזז הכי גדול. ובמניות הגז-נפט הישראליות אכן התנפחה בועה מטורפת ב- 2009-2010, בעוד שבפועל, החברות עצמן לא סיפקו את הסחורה. זה נכון שהתגלו כמויות נכבדות של גז, אולם חוזים משמעותיים לא ממש נחתמו עדיין, וגם אז – טיפת הגז הראשונה תשאב רק בעוד מספר שנים. בדרך, אנו צפויים לראות עוד הרבה משברים פיסיים ומימוניים של החברות המעורבות. במגזר הנפט התמונה אפילו עמומה עוד יותר. למרות הבאזז סביב החברות בענף, אף אחת מהן עדיין לא הראתה לנו יכולת להפקת כמות מסחרית של הנוזל השחור. הלוואי שזה יקרה מתישהו בעתיד, אולם עד אז השקעה במניות האלו במחירים הנוכחיים משולה לקניית כרטיס לוטו.

מסתבר שבשביל להרוויח מהשקעה במגזר הגז-נפט, לא חייבים להמר, היות ויש בנמצא חברות מהמגזר שכבר הוכיחו יכולת הפקת נפט משמעותית ומניותיהן נסחרות במחיר אטרקטיבי. למען האמת, אפילו המניות של ענקיות נפט גלובאליות כמו אקסון מובייל, שברון וקונקו פיליפס, נראות מעניינות להשקעה לטווח הארוך. בכל מקרה, רציתי לנצל את ההזדמנות ולהכיר לכם שתי מניות אטרקטיביות מהמגזר, שיש סיכוי טוב שלא שמעתם עליהן.

הראשונה, (VAALCO Energy (EGY, היא הקטנה ביותר מבין השתיים, ולדעתי גם האטרקטיבית יותר מביניהן. המדובר במפיקת נפט וגז עצמאית קטנה יחסית, המפעילה אתרי קידוח בעיקר במערב אפריקה, במדינות גבון ואנגולה, ובנוסף יש לה פעילות גם בארה”ב.

כבר במבט חטוף על דוחות החברה, אפשר לראות עד כמה היא מעניינת. למשל, יש לה 112 מיליון דולר של מזומנים מול אפס חובות ובסך הכול כ- 40 מיליון דולר של התחייבויות. המאזן המושלם הזה מאפשר לה לממן את כל הצמיחה שלה מהמזומנים שהיא מזרימה לקופתה מהפעילות העסקית שלה, ומבלי צורך בגיוס הון או חוב חדשים. ואם הזכרנו צמיחה, פרט ל- 2009, החברה מראה צמיחה קונסיסטנטית בהכנסות לאורך העשור האחרון בשיעור שנתי ממוצע של כ- 28%.

למרות שמדובר בחברה בעלת ממדים קטנים יחסית, היינו מצפים שאיכותיות ויציבות שכזו תוביל אותה להיסחר בתמחור מלא ואפילו ביוקר. אולם בפועל, המניה נסחרת במכפילים נמוכים בהשוואה לממוצע במגזר. גם את תעשו לה הערכת שווי מפורטת באמצעות היוון תזרימי המזומנים שלה, אפילו תוך הנחת שיעור צמיחה מתון של 7% בשנים הקרובות, המשך השקעות משמעותיות ברכוש קבוע והיוון בשיעור גבוה של 15%, תקבלו שהמניה שווה לפחות 9 דולרים. הערכה ריאלית יותר עם שיעור צמיחה של כ- 10%-12%, ותחת ההנחה שמחיר הנפט לא ירד משמעותית מתחת ל- 80 דולרים בשנים הקרובות, תעלה את המחיר ההוגן לכ- 12 דולר, כפול מהמחיר הנוכחי בו היא נסחרת.

מניה מעניינת נוספת, היא מפיקת הנפט והגז הנורבגית (Statoil (STO. מדובר באחת מהחברות הגדולות במגזר, עם פעילות הפקת ועיבוד נפט וגז ב- 42 מדינות ברחבי העולם. בעבר, החברה הפיקה את מרבית התוצרת שלה מקידוחים בים הצפוני קרוב לבית. אולם, העדויות להתדלדלות במאגרי הנפט באיזור חייבו את החברה לחפש פעילות חדשה במקומות נוספים בעולם. כתוצאה מכך, החברה רכשה זכויות לקידוחי נפט באיזורים בעלי פוטנציאל גדול, מה שאפשר לה להגדיל את היקף התוצרת שלה בצורה משמעותית עם השנים.

השנה האחרונה הייתה רווית תגליות וחוזים חדשים עבור החברה. לפני מספר חודשים, רכשה Statoil את מפיקת הנפט האמריקנית Brigham Exploration, וקיבלה לידיה את שדות הנפט הגדולים שלה בצפון דקוטה ומונטנה. בכך הגדילה Statoil את דריסת הרגל שלה בתחום הנפט גם בארה”ב. בנוסף, החברה הודיעה על מספר תגליות של מאגרי נפט גדולים באיזורי הפעילות השונים שלה, למשל בברזיל, ומאגר ענק בים הצפוני ובמקומות אחרים. שלל התגליות והחוזים האלו, צפויים להגדיל את הכנסות החברה בצורה משמעותית בעתיד.

למרות פוטנציאל הצמיחה המשמעותי הזה, מניות החברה עדיין נסחרות במכפילים נמוכים יותר מהמתחרות. תחת ההנחה שמחיר הנפט לא ירד נמוך מידי בשנים הקרובות, העתיד של החברה נראה וורוד, ואין לי ספק שהפער התמחורי בינה לבין המניות של המתחרות ייסגר. בנוסף, החברה גם מחלקת דיבידנד שנתי של כ- 4%, כך שמי שיקנה אותה צפוי לקבל פיצוי נוסף.

גילוי נאות: לא מחזיק. הכתבה הופיעה גם בביזפורטל.

רוצים לדעת איזה מניות אני קונה עכשיו?
לחצו כאן לצפייה בתיק שלי

איך לקנות מניות שעולות במאות אחוזים בשנים הבאות? 

X