התיק של ינון

מניות הנט-נט של תל אביב

30/08/2010 • ינון אריאלי

אופטימיות, זה דבר נהדר. יחד עם זאת, מי שמביט בנתונים המאקרו כלכליים ברחבי העולם רואה אפור די כהה בעיניים. בארה”ב למשל, הסתיימה תוכנית התמריצים ואנו שוב רואים חזרה להאטה. בסין, מי שהייתה אמורה להיות הקטר של הצמיחה בעולם, בועת הנדל”ן עומדת רגע לפני הפיצוץ, ועל מרבית מדינות גוש האירו עדיף שלא נרחיב את הדיון. מובן כי שוק המניות בדרך כלל מקדים את הכלכלה. אבל, הפעם נראה כי הוא הקדים אותה במספר גדול יותר של צעדים, וכעת, לאחר שהצמיחה לא מחזיקה מים, השווקים דורכים במקום וחלקם אפילו חוזרים למטה בתקופה האחרונה.

אבל, גם אם האינדיקאטורים הכלכליים לא מראים סימנים חיוביים, יש מה לעשות. ולא, אין בכוונתי לומר לכם לבחור רק במניות דיבידנדים או במניות ממגזרים דפנסיביים. במיוחד בתקופות כאלו, כדאי להסתכל על המניות שאחרים מתרחקים מהן, ולכן הן עשויות להיסחר בהנחה משמעותית מתחת לשוויין. מניות הנט-נט של בנג’מין גראהם (אבי השקעות הערך) עליהן דיברתי לא פעם בעבר, עשויות להיות פתרון מצוין כנגד אי הוודאות השוררת בשוק בתקופה זו. מדוע? למרות הבעיות לכאורה או לא לכאורה אליה נקלעו, הן עשויות להיסחר מאוד-מאוד בזול.

מהי מניית נט-נט? ברב המכר “המשקיע האינטליגנטי” הסביר גראהם כי מדובר במניות הנסחרות בשווי שוק נמוך בהרבה מתחת לשווי הנט-נט שלהן. שווי הנט-נט מוגדר על ידי חיבור המזומנים ושווי המזומנים ביחד עם 75% מחשבונות הלקוחות (הסכום הכספי שחייבים לחברה הלקוחות שלה בעבור המוצרים שרכשו ממנה) ו- 50% מהמלאי הנמצא במחסני החברה, והחסרת כל ההתחייבויות שלה. במילים אחרות, שווי הנט-נט הוא הערכה שמרנית לסכום הכספי שיישאר בידי החברה אם תגיע לפשיטת רגל. למה שמרנית? משום שאנו מניחים כי היא תצליח לגבות רק חלק מחשבונות הלקוחות ותמכור רק חלק מהמלאי או שתמכור את חלקו בהנחה, ובנוסף, אין אנו מתחשבים כלל ברכוש הקבוע או בנכסים הלא מוחשיים שלה, שבכל זאת שווים משהו.

על פי גראהם, מניות נט-נט מעניינות הן כאלו הנסחרות בשווי שוק נמוך בלפחות 33% משווי הנט-נט שלהן. כך, גם אם החברה אכן תפשוט רגל, מחזיקי המניות שלה יחזירו את השקעתם במקרה הרע, ואף ירוויחו כסף ממכירת נכסיה במקרה הפחות טוב. אבל, במקרה הטוב בו החברה תתגבר על המשבר שהיא חווה, מניות אלו עשויות להניב תשואות חיוביות יוצאות דופן.

בתקופתו של גראהם היו מאות חברות כאלו, אולם כיום הן צצות רק בעיתות משבר קיצוני. לא מפתיע אם כן, כי כשהרצתי את מסננת המניות שלי על כל המניות הנסחרות בת”א, מצאתי רק שתי מניות נט-נט שעונות על הקריטריונים הקשוחים – שמיר השקעות ופז חן. כצפוי, בנוסף לסחירות האפסית בהן, כבר בבדיקה הראשונית מסתבר כי אין להן כל פעילות מסחרית או עסקית של ממש. למעשה, קניה שלהן שקולה לקניית יחידות השתתפות בתיק השקעות של מישהו אחר, אבל במחיר זול יותר מהשווי של התיק. השאלה המרכזית היא האם ה”תיקים” הללו מושקעים בצורה טובה (את זה לא בדקתי לעומק).

ובכל זאת, ישנן בבורסה בת”א מספר מניות נוספות הנסחרות בהנחה לשווי הנט-נט שלהן, ונראות מעניינות, למשל תאת תעשיות, שגם משלמת דיבידנדים נאים למשקיעים. לא בחנתי אותה מספיק לעומק, ולכן התייחסו אליה כאל רעיון ראשוני בלבד ובחנו אותה בקפידה לפני שאתם מחליטים לעשות איתה משהו.

גילוי נאות: לא מחזיק.

רוצים לדעת איזה מניות אני קונה עכשיו?
לחצו כאן לצפייה בתיק שלי

איך לקנות מניות שעולות במאות אחוזים בשנים הבאות? 

X