התיק של ינון

מנית נפט ששווה להכיר

02/10/2011 • ינון אריאלי

אחת החברות המעניינות מבין אלו שנמצאות ברשימת המעקב שלי, היא Vaalco Energy – EGY. וואלקו היא מפיקת נפט עצמאית קטנה יחסית, המפעילה מספר שדות נפט בגבון ובאנגולה שבאפריקה. בנוסף, יש לה פעילות בשדות נפט בטקסס, אלבאמה ולואיזיאנה. וואלקו מתאפיינת בשיעורי צמיחה מרשימים וקופת מזומנים דשנה, שמאפשרת לה לממן בכוחות עצמה את כל פעילותה וצרכי הצמיחה שלה.

מי שיציץ בדוחות הרווח והפסד של החברה בעשור האחרון יראה צמיחה מדהימה – מהכנסות של כשני מיליון דולר ב- 2001 להכנסות של כ- 140 מיליון דולר ב- 2010. 2009 הייתה שנה בעייתית, אבל פרט אליה החברה שמרה על רווח נקי חיובי לאורך כל התקופה הזו. ברבעון המדווח האחרון, השני של 2011, ההכנסות כבר טיפסו ל- 58 מיליון ורווח נקי (מדולל) למניה של 0.2 דולר. חלק מהגידול ברווחים בהחלט נבע מעליית מחירי הפט, אבל גם מהעובדה שוואלקו הגדילה את תפוקת הנפט שלה בכ- 11% בהשוואה לרבעון המקביל משנה שעברה.

בעקבות זאת, האנליסטים המעטים שמסקרים את החברה העלו את תחזיותיהם, וכעת הם מעריכים רווח שנתי למניה של 0.91 דולרים ב- 2011, ו- 1.02 דולר ב- 2012. מכפיל הרווח הממוצע בענף הוא סביב 10, כך שמכפיל רווח של 5 בו נסחרת היום ואלקו נראה נמוך בהשוואה לחברות אחרות במגזר, במיוחד לאור הצמיחה הגבוהה שלה. במילים אחרות, בשביל להיסחר במכפיל 10, המניה צריכה לטפס לפחות ל- 9-10 דולר.

אם אני עושה הערכת שווי מפורטת יותר באמצעות היוון תזרימי המזומנים של החברה, אפילו תוך הנחת שיעור צמיחה מתון של 6-7% בשנים הקרובות, המשך השקעות משמעותיות ברכוש קבוע והיוון בשיעור גבוה של 15%, אני מקבל שהמניה צריכה להיות שווה לפחות 8-9 דולר. יותר מזה, משום מה וואלקו לא מדווחת את כל הפחת שהיא יכולה לקזז בעקבות ההשקעות הרבות שלה ברכוש קבוע. אם היא תעשה את זה בצורה יעילה יותר, המניה שווה אפילו יותר, לפחות 11 דולר.

גם מבחינה פיננסית מצבה של החברה מעולה. במאזן שלה תמצאו 114 מיליון דולר של מזומנים ו- 170 מיליון דולר של ציוד קידוח בהשוואה לבסך הכול 40 מיליון דולר של התחייבויות. קופת המזומנים הזו מאפשרת לחברה להמשיך לרכוש שדות נפט נוספים, כמו שעשתה לאחרונה ברכישת שטח גדול בצפון ארה”ב.

לאורך מרבית 2010 החזקתי את המניה, והיא תרמה תשואה נדיבה לתיק שלי. לאחרונה, הירידות בשוק ביחד עם החששות מהאטה בעולם שתוביל לירידה בצריכת הנפט ולכן גם במחירו, החזירו אותה שוב למחיר מעניין מאוד. אני באופן אישי ממש לא חסיד של אלמנטים טכניים, ובכל זאת נראה שלמחיר המניה הזו יש מחזוריות מסוימת. מאז 2005 היא יורדת לסביבות 4 דולרים, עולה ל- 7-8 דולר, וחוזר חלילה. אורכו של כל מחזור שונה מקודמו ולכן זה לא ניתן לתזמון, אבל זאת עובדה מעניינת.

התנודתיות הרבה במחירי הנפט בשנה האחרונה, צפויה להמשיך לטלטל את המניה בעתיד הקרוב, ולכן היא לא תתאים למשקיעים עם אופק קצר טווח. עם זאת, המדובר בחברה בעלת מאזן מושלם, צמיחה חזקה ועקבית לאורך השנים, הנסחרת במחיר אטרקטיבי, ולכן היא יכולה להיות אפשרות השקעה מעניינת למשקיעים שיוכלו לסבול את התנודתיות הזו.

גילוי נאות: לא מחזיק. הכתבה התפרסמה גם בגלובס.

רוצים לדעת איזה מניות אני קונה עכשיו?
לחצו כאן לצפייה בתיק שלי

איך לקנות מניות שעולות במאות אחוזים בשנים הבאות? 

X