התיק של ינון

רשימת מניות הרובוט הישראליות ל2020

05/04/2020 • ינון אריאלי
רשימת מניות הרובוט הישראליות ל2020

האם אפשר להקדיש 5 דקות בשנה בסך הכול ועדיין לנצח את המדדים לאורך זמן?

מסתבר שיש אסטרטגיות השקעה פסיביות שעושות את זה.

היום, לאחר הירידות החדות בשוק בעקבות מגיפת הקורונה, זו נקודת זמן מצוינת להכיר אותן ולהתחיל ליישם.

איך עובדת שיטת השקעה פסיבית?

הרבה משקיעים קונים קרנות סל. השאלה היא למה לקנות את כל מניות המדד, כשאנחנו יודעים בוודאות שיש במדד חברות איכותיות שנסחרות בזול אבל גם חברות גרועות שהמניות שלהן נסחרות ביוקר.

למה לא לקנות רק את החברות האיכותיות שנסחרות בזול?

זה בדיוק הרעיון.

בוחרים סט קריטריונים פשוט וקבוע, שיעזור לנו לדוג מתוך המדדים רק את החברות האיכותיות שמניותיהן נסחרות בזול. כעת, קונים סל של מניות כאלו ללא ניתוח נוסף, מחזיקים בסבלנות במשך שנה, ואז מוכרים ומחליפים אותן במניות מנצחות חדשות.

באקדמיה כבר הוכיחו מזמן שמניות של חברות רווחיות, ללא חובות גבוהים מידי, שנסחרות במכפילים נמוכים מניבות בממוצע תשואה גבוהה יותר מזו של מניות הנסחרות במכפילים גבוהים יותר, ולכן לאורך זמן אסטרטגיה פסיבית שכזו צפויה לעבוד יפה ולנצח את תשואת המדדים.

(אגב, למי שבמקרה לא מכיר את המונח – מכפיל הוא פרמטר לבחינת התמחור של מניה בהשוואה למניות אחרות. המכפיל הפופולארי ביותר הוא מכפיל הרווח, Price to Earnings, והוא מחושב על ידי חלוקת שווי השוק של החברה ברווח הנקי שלה ב-12 החודשים האחרונים. ככל שהמכפיל נמוך יותר, כך מניות החברה זולות באופן יחסי בהשוואה למתחרות, לפחות על הנייר).

הכירו את תיק הרובוט הישראלי

תיק הרובוט הישראלי מבוסס על אסטרטגיית ההשקעה האוטומטית של מנהל ההשקעות ג’ון דורפמן, שמחפשת חברות רווחיות, לא ממונפות, שנסחרות בתמחור הזול ביותר על בסיס מכפיל הרווח שלהן (מכפיל הרווח הוא כאמור מדד תמחורי פופולארי, המחושב על ידי חלוקת שווי השוק של החברה ברווח הנקי שלה ב-12 החודשים האחרונים).

אני מיישם את אותה השיטה בדיוק מאז 2012 עם מניות ישראליות (בתיק וירטואלי), ועד עתה התיק הזה עבד אפילו טוב יותר מזה של דורפמן (תחלופת המניות בתיק היא באפריל כדי להתבסס על התוצאות הכספיות של החברות מהדוח השנתי).

השנה האחרונה הייתה מצוינת עבור מניות הרובוט, אבל אז הגיעה הקורונה והפילה את כל השוק. גם מניות הרובוט ירדו למטה, אבל התיק עדיין ירד פחות מהמדדים המקומיים.

ההצלחה של תיק מניות צריכה להיבחן לאורך זמן, לפחות על פני תקופה של 5 שנים. אכן, מהשקת התיק ב-2012, תיק הרובוט הישראלי הביס את המדדים עם תשואה שנתית ממוצעת (ריבית דריבית) של 17.9%, הרבה יותר גבוהה מתשואת מדד ת”א 35 (2.3%) ומתשואת מדד ה-SME60 (תשואה של 3.5%).

מה שמעניין הוא גם שהתנודתיות של התיק דומה לזו של המדדים, כך שהתשואה העודפת מגיעה ללא לקיחת סיכון גבוה יותר מאשר בקניית קרן סל רגילה.

אילו הייתם מחקים את תיק הרובוט עם 100,000 שקלים מהשקתו ב-2012, הם היו שווים היום 280,767 ש”ח! (הפחתתי כמובן מהרווחים את התשלום בגין מס רווחי הון בשיעור של 25%.

אילו הייתם משקיעים באמצעות קרן השתלמות IRA, שם יש דחייה של מס רווחי ההון עד למועד משיכת הכסף, אז התשואה הייתה אפילו גבוהה יותר.

זו תשואה שאפילו משקיעים מקצועיים היו חולמים עליה.

האם השיטה תמשיך לעבוד גם בעתיד?

לאף אחד אין כדור בדולח לחיזוי העתיד, כך שאני לא יכול וגם לא רוצה להבטיח שום דבר לגבי העתיד.

בכל זאת, אסטרטגיות של קנית מניות של חברות איכותיות הנסחרות במכפילים נמוכים נוטות להשיג תשואה עודפת על המדדים לאורך זמן, וזה לא השתנה, כך שאני מעריך שהתיק ימשיך לנצח את השוק גם בעתיד בהסתכלות רב-שנתית.

איך נבחרות מניות הרובוט הישראלית?

מתחילים עם כל החברות הנסחרות בבורסה בת”א. מוחקים את אלו שקטנות מידי (שווי שוק נמוך מ-100 מיליון שקלים), מוחקים את אלו שיש להן חובות לזמן ארוך שגבוהים יותר מההון העצמי שלהן ואת אלו שלא היו רווחיות ב- 12 החודשים (המדווחים) האחרונים.

זה ידוג לנו חברות רווחיות, הנשנעות על רמת חוב נמוכה יחסית, שנסחרות בתמחור זול.

מתוך אלו שעברו את הסינון הקפדני הזה בוחרים את 10 המניות עם מכפיל הרווח הנמוך ביותר וקונים אותן בסכום כספי זהה לתיק.

זהו, לא עושים שום ניתוחים או בדיקות אחרות. מחזיקים למשך שנה ואז מוכרים ומחליפים במניות הרובוט החדשות שיפורסמו פה בשנה הבאה.

מיהן 10 מניות הרובוט ל- 2020?

הירידות החדות בעקבות התפרצות הקורונה הביאו גם מניות של חברות סופר-איכותיות להיסחר במחירים שקשה להאמין. לכן, הפעם באופן מיוחד יש ברשימת מניות הרובוט 10 חברות מאוד איכותיות שהמניות שלהן נסחרות בדיסקאונט עמוק מתחת למחיר ההוגן שלהן.

זו הזדמנות שכדאי לנצל.

לצפייה ברשימת מניות הרובוט לחצו על הקישור הזה והצטרפו ל”תיק של ינון”.

אחרי ההצטרפות תוכלו לצפות ברשימת מניות הרובוט המלאה, ובנוסף תראו את רשימת 20 המניות האטרקטיביות ביותר לדעתי בבורסה בת”א וגם את תיק מניות חו”ל שאני מנהל.

כלומר, יהיו לכם מעל 30 רעיונות השקעה אטרקטיביים לתיק שלכם ממניות בארץ ובחו”ל.

ההצטרפות היא ללא התחייבות.

מי שכבר חבר ב”תיק של ינון” מוזמן לצפות ברשימת מניות הרובוט המוצגת באתר בקישור הזה.

שתהיה שנת השקעת רובוט מוצלחת.

רוצים לדעת איזה מניות אני קונה עכשיו?
לחצו כאן לצפייה בתיק שלי

איך לקנות מניות שעולות במאות אחוזים בשנים הבאות? 

X