התיק של ינון

שלבי המסחר בבורסה, שעות המסחר ופקודות המסחר

28/05/2008 • ינון אריאלי

המסחר בבורסה מתנהל באמצעות מערכת “רצף”, המקבלת את פקודות המסחר של כל המשקיעים ובודקת את האפשרות לביצוע עסקאות המסחר. כל אחד מימי המסחר בבורסה מתחלק לחמישה שלבים:

שלב טרום הפתיחה

בשלב זה מזרימים המשקיעים פקודות קניה ומכירה. פקודות אלו משמשות לצורך קביעת שער הפתיחה של יום המסחר בכל אחד מניירות הערך. בכל רגע בשלב זה מוצג שער הפתיחה התיאורטי המחושב על פי הפקודות שהתקבלו עד לרגע זה.
בשלב זה אין מגבלה למספר היחידות שברצונכם לסחור. לכן, בשלב זה ניתן להזרים גם פקודות מסחר בסכומי כסף נמוכים יותר, שיתבצעו בשער הפתיחה בלבד. אם לא, הן ימחקו מספר הפקודות ולא יתבצעו בשלב הרצף.
מניות ת”א 100: 8:30-9:45
יתר: 8:30-10:30
אג”ח ומק”מ: 8:30-9:30

שלב מסחר הפתיחה

השלב בו מחושב שער הפתיחה של יום המסחר.
מניות ת”א 100: 9:45-9:50 (מועד תחילת המסחר נקבע באופן אקראי בטווח של 5 דקות)
יתר: 10:30
אג”ח ומק”מ: 9:30
שלב המסחר הרציף (רצף)
בשלב זה מתחיל מסחר רציף ורב צדדי בין כל הקונים והמוכרים בניירות הערך השונים. במידה ומוזרמת פקודת קניה התואמת פקודת מכירה,  העסקה מבוצעת באופן מיידי. פקודה אשר לא קיים עבורה מחיר תואם, נרשמת ב”ספר הפקודות” וממתינה לביצוע מאוחר יותר.
שלב זה נמשך עד ל- 17:16-17:17 (מועד תחילת המסחר נקבע באופן אקראי בטווח של דקה).

שלב טרום נעילה

שלב טרום הנעילה מתחיל במועד שייקבע באופן אקראי בין השעות 17:16 ל- 17:17 ומסתיים במועד שיקבע באופן אקראי בין השעות 17:25 ל- 17:30. בשלב זה מתנהל המסחר במתכונת מכרז רב צדדי, בדומה לשלב טרום פתיחה, וניתן להעביר בו הוראות מסוג הגבלת שער (LMT).
שלב זה מתרחש ב- 17:16-17:17.

שלב מסחר הנעילה

מייד בתום שלב טרום הנעילה, מחושב שער מכרז הנעילה, ומבוצעות עסקאות בשער זה בלבד.
שלב זה נמשך עד ל- 17:25-17:30 (מועד תחילת המסחר נקבע באופן אקראי בטווח של 5 דקות).
בניירות ערך בהם מחזור המסחר יעלה על המפורט למטה, יהיה שער הנעילה זהה לשער מכרז הנעילה. המחזור המינימלי לקביעת שער מכרז הנעילה כשער הנעילה:
במניות מדד ת”א 25 – מחזור מינימלי של 400 אלף ש”ח
במניות מדד ת”א 75 – מחזור מינימלי של 200 אלף ש”ח
במניות היתר וני”ע המירים – מחזור מינימלי של 100 אלף ש”ח
באג”ח ובמק”מ – מחזור מינימלי של 400 אלף ש”ח
בניירות ערך בהם מחזור המסחר לא יעלה על המחזור המינימלי שצויין, יחושב שער הנעילה כממוצע משוקלל של שער מכרז הנעילה ושל השערים בעסקאות האחרונות בשלב המסחר הרציף.

סוגי פקודות המסחר

פקודת “שער למסחר הפתיחה” (LMO) – פקודה זו מוגבלת לשלב הפתיחה בלבד, והיא קובעת את הגבלת השער לביצוע העסקה (לא ניתן להגיש פקודה בהפרש גדול מ- 35% משער הבסיס).
פקודת “הגבלת שער” (LMT) – פקודת לשלב המסחר הרציף ולשלב טרום הנעילה, הקובעת את הגבלת השער לביצוע העסקה (לא ניתן להגיש פקודה בהפרש גדול מ- 35% משער הבסיס).
פקודת “שוק” (MKT) – פקודת לשלב המסחר הרציף, המוגשת ללא הגבלת שער, ומתבצעת בשער הטוב ביותר האפשרי באותו הרגע.
פקודת “שער למכרז הנעילה” (LMC) – הפקודה הינה פקודה לשלב הנעילה בלבד, המוגשת בהגבלת שער. במידה והפקודה גבוהה או שווה לשער מכרז הנעילה, היא תתבצע בהתאם להיצע בשוק.

הבורסה עשוייה לשנות את הפרטים שהוצגו כאן מעת לעת, ולכן כדאי להתעדכן מידי פעם באתר של הבורסה (https://info.tase.co.il/Heb/trading/trading_schedule/Pages/trading_schedule.aspx ).

רוצים לדעת איזה מניות אני קונה עכשיו?
לחצו כאן לצפייה בתיק שלי

דיון

 • אלכס  10/06/2010

  הי ינון,

  אני מבצע רכישות רבות של אג”חים בסכומים קטנים ובדרך כלל אני עושה זאת דרך פקודה מתמשכת ליום המחרת משום שהסכומים קטנים מדי לקניה ברצף.
  האם יש דרך לקנות אג”חים בסכומים קטנים באותו יום?

  המדריך להשקעה בטוחה

 • ינון אריאלי  10/06/2010

  אלכס,
  בשלב הטרום ובשלב הנעילה אין מגבלה למספר היחידות (אפשר אפילו לקנות יחידה בודדת באופן עקרוני), ולכן אפשר לקנות בהם גם בסכומים נמוכים. יחד עם זאת, עדיין מומלץ להשתמש בפקודת הגבלת שער (limit) על מנת שלא תקנה במחיר גבוה מזה שאתה מעוניין. שים לב, שבמקרה כזה תאלץ גם למכור בשלבי המסחר הללו כי הסכום יהיה נמוך מידי לרצף.
  בהצלחה!

 • אבי  14/06/2010

  שלום ינון!
  האם לקנות תעודת סל עוקב אגח ממשלתי צמוד בסך של 10000 ש”ח במנה כל 3 חודשים ככלי לחיסכון לטווח ארוך האם זה מומלץ כאשר אני לא מחפש רווחים מהירים?

 • ינון אריאלי  15/06/2010

  אבי, השקעה בתעודות של באסטרטגיה של מנות תקופתיות היא חכמה. יחד עם זאת, לא בטוח שדווקא האפיק הצמוד הוא המתאים לטווח הארוך, היות והאינפלציה הממוצעת בישראל אינה גבוהה במיוחד. אי לכך, יכול להיות ששילוב של האפיק הצמוד והשקלי (ואולי גם תעודות סל העוקבות אחר מדדים מנייתיים) תהיה המתאימה (הרכב ההשקעה המיטבי עבורך תלוי באופייך ובמטרות ההשקעה הספציפיות שלך, ולכן אני יכול להשיב לך רק בצורה כללית).

 • […] (ללא עמלת מינימום). בנוסף, לא תוכלו לקנות בסכום כה נמוך בשלב הרצף של המסחר. לכן, קנו בשלב טרום המסחר (בו אין מגבלת כמות קניה), או […]

 • דורון  13/03/2013

  שלום.
  מה הסכום המינימלי לקניית אופציות ברצף?

 • יעקב רבי  23/07/2013

  אני מבקש לדעת בקשר למסחר במבנה תעשיה י”א מ”ס 2260206 בשלב מסויים במסחר היתה ירידה של 3.79 אחוז בתאריך 23.07.13
  הירידה היתה זמנית מה הסיבה
  בתודה יעקב

 • בסט טריידר  06/08/2013

  ינון יפה על העדכון אפילו שהפוסט המקורי מ 2008, דאגת לעדכן את השעות :)

 • ilan  08/10/2013

  שלום ינון
  אני קורא את המדורים שלך מזה זמן .ראשית אני חייב לפרגן על הצורה שבא אתה מגיש לקוראים את דברייך ,הכול רשום בצורה ברורה מקצועית ונטולת אגו.
  אני מחפש מורה נבוכים ,אני אב לשלושה מתגורר באמריקה וקורא כבר שנים על השקעות .מעולם לא השקעתי כסף בשוק ההון.
  לאחרונה קראתי את חוק מס אחת של פיל טאון , ומצאתי שזו דרך מעניינת לאסטרטגית השקעות ,,, אבל כרוכה בהבנה ובניתוח מעמיקים יותר מכפי שנראה. מתי הרגע ל”הפסיק” עם הספרים ולנסות ? כוון שתמיד נראה שאני לא אדע מספיק לא משנה כמה אקרא.

 • יצחק דוד  05/07/2018

  שלום ינון לא הבנתי מה זה שלב טרום נעילה, ולפי מה נקבע שער הנעילה,והאם בשלב זה מבוצעות כל ההצעות לקניה\מכירה קודם שער נעילה או רק בשער הנעילה תודה!

 • איציק  01/09/2019

  מה הכללים להוראה עתידית …תאריכים וכו’ הם תופסים על כל הבנקים ובתי השקעות?

  • ינון אריאלי  01/09/2019

   הוראה עתידית (כלומר הוראה מתמשכת) ניתן להציב לתקופה של עד 3 חודשים קדימה אצל רוב הברוקרים והבנקים.

השאר תגובה

* כתובת המייל שלך לא תפורסם
* אנו מנועים מלענות על שאלות בנוגע למניות ספציפיות

איך לקנות מניות שעולות במאות אחוזים בשנים הבאות? 

X