התיק של ינון

שלוש תעודות סל להכות איתן את השוק

22/07/2010 • ינון אריאלי

זה לא סוד שאני מעדיף בחירה של מניות בודדות על פני רכישה עיוורת של תעודת סל. מדוע? כי כשאתם רוכשים תעודת סל, אתם מקבלים בתוכה גם מניות שלא ממש רציתם שיהיו בתיק שלכם. יחד עם זאת, רכישת תעודת סל יכולה לחסוך לכם את הזמן והמאמץ בניתוח חברות בודדות. הפעם, שלוש תעודות סל די אנונימיות בעלות מאפיינים ייחודיים שהופכים אותן למעניינות במיוחד בתקופה הנוכחית. לא מצאתי תעודות ישראליות מקבילות, ולכן אם אתם מעוניינים לרכוש אותן תצטרכו לרכוש תעודות אמריקניות.

1. תעודת סל של חברות ספין-אוף (Claymore Spinoff – CSD): כבר כתבתי לא פעם, על כך שמניות של חברות ספין-אוף (דיבידנד בעין), חברות שהופרדו מחברת האם וחולקו כמעין דיבידנד למחזיקי המניות של חברת האם, מנצחות את השוק בממוצע. יש לכך מספר סיבות, שהעיקריות ביניהן הן הרצון של מקבלי מניות הדיבידנד הללו להיפטר מהן במהירות, אפשרויות הצמיחה הרבות יותר העומדות בפני החברה לאחר הפרידה מכבלי חברת האם, והאנונימיות הכמעט מוחלטת שלהן מפני אנליסטים ומרבית המשקיעים בשוק.

הבעיה עם חברות כאלו, היא שהנתונים הפיננסים וביצועי העבר שלהן ידועים רק באופן חלקי ולכן אי הוודאות בהערכת השווי האמיתי שלהן ערב ההיפרדות מחברת האם היא גדולה יותר מאשר בחברות וותיקות. לכן, אם אין לכם רצון להתעמק בכל אחת מהן בנפרד, רכישת התעודה תאפשר לכם להחזיק סל מפוזר של כ- 25 מניות ספין-אוף כאלו.

2. תעודת סל של החברות שבעלי העניין קונים (Claymore/Sabrient Insider – NFO): כולכם בוודאי מכירים את המשפט החכם של פיטר לינץ’, גדול מנהלי ההשקעות של כל הזמנים, שאמר כי בעלי עניין עשויים למכור מניות ממגוון רחב של סיבות, אך הם יקנו מניות רק מסיבה אחת – הם חושבים שהמחיר שלהן יעלה. בעלי העניין של חברה, הכוללים את מנהלי החברה ואלו שמחזיקים ביותר מ- 5% ממניות החברה, מכירים אותה היטב ולעיתים יודעים טוב יותר מכולנו מה צפוי לה בעתיד.

ברור שהם לא יכולים לנבא את עתיד המניה, אך אם הם קונים ממניות החברה שלהם בהיקפים גדולים, יכול להיות שהם מעריכים (או יודעים) משהו חיובי על החברה שאנחנו עדיין לא חושבים עליו. לכן, חלקן עשויות להיות מעניינות. אם אתם לא רוצים לעבור אחת-אחת בנפרד, תעודת הסל הזו יכולה לעשות עבורכם את העבודה. התעודה מחזיקה את 100 המניות שבעלי העניין רוכשים ממניותיהן בהיקפים הולכים וגדלים, ביחד עם עליית תחזית הרווח שמנבאים האנליסטים לחברה.

3. תעודת סל של חברות שרוכשות בחזרה את מניותיהן (PowerShare Buyback Achievers Fund – PKW): ישנם לא מעט מחקרים שמלמדים כי המניות של חברות שרוכשות את מניותיהן בחזרה (buyback) מניבות תשואות גבוהות יותר מתשואת השוק ובתנודתיות קטנה יותר. פרט לעובדה הברורה שהקטנת מספר המניות מוסיפה ערך לכל מניה ולכך שהחברה מאמינה שמניותיה נסחרות בזול, חברות כאלו בדרך כלל מחזיקות עודפי מזומנים גדולים ומצטיינות בהשגת תשואה גבוהה על ההשקעה שלהן.

תעודת הסל הזו מחזיקה במניות של חברות שרכשו לפחות 5% ממניותיהן בחזרה בשנה החולפת, בעיקר חברות גדולות, מה שעשוי לתת להן יתרון גם במקרה שיימשך השוק הדובי הנוכחי.

גילוי נאות: לא מחזיק.

רוצים לדעת איזה מניות אני קונה עכשיו?
לחצו כאן לצפייה בתיק שלי

דיון

  • ד"ר זיו רייך  01/08/2010

    מאמר חכם

  • ד"ר זיו רייך  28/12/2010

    נתונים מענינים חשוב לקרוא – זיו רייך

  • גבי ג1  13/02/2011

    רכשתי בזמנו את שלושת תעודות הסל, הן עולות בעקביות ונראות כמרכיב חיובי בתיק שלי.

השאר תגובה

* כתובת המייל שלך לא תפורסם
* אנו מנועים מלענות על שאלות בנוגע למניות ספציפיות