התיק של ינון

שנת המיזוגים הקרובה

09/04/2010 • ינון אריאלי

ההתכנסות של החברות בתוך עצמן לאורך השנתיים של המשבר האחרון, בניסיון לשרוד אותו, גרמו להאטה קיצונית בהיקף המיזוגים והרכישות בשוק. בשוק האמריקני לדוגמא, היקף המיזוגים והרכישות היה הנמוך ביותר בחמש השנים האחרונות, וגבוה רק במעט מהיקף המיזוגים שהתרחשו ב- 2002-2003, השנים שלאחר התפוצצות בועת הדוט-קום.

למרות השיפור המסוים בנתוני המקרו בארה”ב, מקורו בעיקר בתוכנית הסיוע והתמריצים של ממשל אובמה, ולא בצמיחה אורגנית (פנימית) של החברות. אפשרות חלופית נהדרת לצמוח, היא באמצעות רכישות או מיזוגים עם חברות אחרות. כך, אפשר הן להגדיל את ההכנסות המקומיות, והן להתרחב לשווקים חדשים במקומות נוספים על פני הגלובוס.

המיתון בארה”ב, כמו גם במקומות אחרים בעולם, הכריח את החברות להתייעל ולהחזיק בקופת מזומנים גדולה יותר, למקרה שהמיתון יתארך יותר מהצפוי. מטבע הדברים, לחברות גדולות קל יותר לבצע מהלכי התייעלות שכאלו. בנוסף, מיתון משמעו גם ירידה חדה בצריכה, המחייבת את החברות להוזיל מחירים על מנת למשוך בכל זאת את הצרכן אל החנויות. גם מהלך שכזה, קל יותר לביצוע לחברות המובילות במשק. כתוצאה מהדברים הללו, חלק נכבד מהענקיות האמריקניות נהנות ממאזנים דשנים במזומנים ומתזרים מזומנים גבוה יחסית, שיכולים לשמש קרקע מוצקה למהלכי רכישות. גם הריבית הנמוכה במשק, המאפשרת עלויות מימון אטרקטיביות, עשויה לתרום את חלקה לעידוד החברות לבצע רכישות דווקא בתקופה הנוכחית.

מרבית החברות האמריקניות המובילות אינן נסחרות במחירים זולים, ולכן ככל הנראה לא נחזה בזמן הקרוב במיזוגים בין חברות מובילות. מנגד, יש עדיין מספיק חברות קטנות הנסחרות במחירים אטרקטיביים, ולכן סביר להניח שמשם יגיעו מרבית הרכישות.

בדרך כלל, כאשר חברות קטנות נסחרות בזול, רכישתן מתבצעת בפרמיה משמעותית מעל לשווי בו הן נסחרות, ולכן הן עשויות להוות השקעה מעניינת ורווחית מאוד. לא ניתן לדעת בוודאות אם אנו צפויים להתגברות של קצב הרכישות בקרב החברות האמריקניות, אך הנסיבות שתיארתי רומזות שזה אכן מה שיקרה. מובן, כי גם קשה לקלוע בדיוק אל החברות שירכשו. יחד עם זאת, אין ספק שאלו יהיו החברות הקטנות שמציגות איתנות פיננסית, צמיחה שנתית משמעותית ותזרים מזומנים יציב בשנים האחרונות.

בשביל לנסות לאתר אותן, חיפשתי חברות הנסחרות בארה”ב, בעלות שווי שוק נמוך מ- 2 מיליארד דולר, שרווחיהן גדלו בהתמדה בחמש השנים האחרונות, שיש להן רווח נקי ותזרים מזומנים חיובי ב- 12 החודשים האחרונים, שתחזית המכירות והרווח שלהן לשלוש השנים הקרובות חיובית, ואשר נסחרות במכפיל שווי מאזני (Price/Book) נמוך מ- 1. הסינון הניב 10 חברות מעניינות, שאחת מהן צדה את עיני.

המדובר בחברת שירותי הבריאות NovaMed (NOVA), המחזיקה ומפעילה 37 מרכזים אמבולטוריים ברחבי ארה”ב. בצד החיובי ניתן לציין את העובדה שהחברה הקטנטנה הזו, נסחרת בשווי שוק של כ- 70 מיליון דולר, השווה למחצית מהמכירות שלה ב- 12 החודשים האחרונים, וקצת פחות מההון שלה. היא גם צומחת בשיעור מרשים בשנים האחרונות, ומשיגה תזרים מזומנים חופשי חזק. בצד השלילי, חשוב להזכיר את החוב שלה, שגדל בשנתיים האחרונות, למרות שאינו מסכן את יציבותה הפיננסי של החברה.

יכול להיות שהיא עדיין קטנה מידי בשביל לעניין את השחקניות הגדולות בתחום, אבל נראה לי שבבוא היום היא עשויה להיבלע על ידי אחת מהן. בכל מקרה, קחו אותה כרעיון ראשוני וערכו את הבדיקות שלכם לפני שאתם לוחצים על כפתור הקניה.

גילוי נאות: לא מחזיק.

רוצים לדעת איזה מניות אני קונה עכשיו?
לחצו כאן לצפייה בתיק שלי

דיון

 • אורן  11/05/2010

  בהחלט מסכים עם הניתוח שלך, וגם המניה שהזכרת נראית מעניינת.

 • ישראל  12/05/2010

  ינון ברכות על החזרה לאויר! אני מחכה בקוצר רוח כבר חודשים רבים לחזרת האתר. אהבתי מאוד את הגרסה הקודמת שלו ואני בטוח שתצליח לגרום לי להתאהב גם בפורמט הבלוגי החדש. המון בהצלחה!
  ישראל

 • אבי  12/05/2010

  מצטרף לברכות של ישראל.
  מזל טוב ויישר כח!

 • קורא ותיק  13/05/2010

  התגעגנו….
  תודה שחזרת ינון!

 • ערן  13/05/2010

  ינון פשוט תענוג לקרוא את הניתוחים שלך. כל-כך חכם וכל-כך בהיר ופשוט.

  מזל טוב.

 • חזי  15/05/2010

  מאחל לך הצלחה רבה באתר המחודש ושימשיך לצמוח כמו הקודם שלמדתי ממנו המון ונוכל להינות מהתכנים שאתה כותב ה בצורה כל כך מקצועית ופשוטה
  בהצלחה

 • יוסי  20/05/2010

  היי ינון.
  במקרה נכנסתי לאתר שחשבתיו כנטוש, והנה אורו עיני – הוא קם לתחיה. חזון העצמות היבשות.
  צריך זמן להתרגל לאתר. אני מבין שהאתר הינו בלוגי ולא פתוח לכלל המשתמשים, חבל.
  המון הצלחה לכולנו! מקווה להנות בו כבראשונה!

  • ינון אריאלי  20/05/2010

   היי יוסי,
   תודה על הפרגון.
   האתר אכן בגרסה בלוגית חדשה – חינמית ופתוחה לכל הגולשים (ללא צורך ברישום).
   תהנה.

 • ליאור  25/05/2010

  החיפוש נשמע אפילו יותר מעניין מהתוצאה. באיזה כלים השתמשת?
  ובכלל כלים אינטרנטיים לסינון מניות יכול להיות רעיון לפוסט שלם.
  תודה על האתר וברוך שובך.

 • ינון אריאלי  25/05/2010

  היי ליאור,
  תודה על הפרגון.
  אני משתמש בסקרינר שבניתי בעצמי (אני מקווה שבעתיד אצליח להעלות אותו לאינטרנט לשימוש פומבי). בכל מקרה, קיימים סקרינרים רבים וטובים ברחבי הרשת. אני ארים את הכפפה ואכתוב פוסט מסכם בעניין. תודה על הרעיון.

השאר תגובה

* כתובת המייל שלך לא תפורסם
* אנו מנועים מלענות על שאלות בנוגע למניות ספציפיות

איך לקנות מניות שעולות במאות אחוזים בשנים הבאות? 

X