התיק של ינון

10 מניות “הרובוט” שינצחו את השוק

08/07/2010 • ינון אריאלי
10 מניות “הרובוט” שינצחו את השוק

כולנו מכירים את הסיפור על הקוף הפסיבי שגבר על מנהל ההשקעות האקטיבי, סיפור שחזר על עצמו לא מעט פעמים לאורך ההיסטוריה. יחד עם זאת, מרבית מנהלי ההשקעות מפסידים לשוק, ולכן השאלה המעניינת יותר היא האם הקוף מסוגל לנצח את השוק. במילים אחרות, האם קיימת אסטרטגיית השקעה שיכולה להשיג תשואה גבוהה יותר מתשואת המדדים באמצעות בחירת מניות על פי סט קריטריונים קבוע, ללא ניתוח מעמיק נוסף של כל נייר ערך בנפרד. היתרונות בהשקעה אוטומטית שכזו רבים – אינכם צריכים להקדיש זמן רב לניתוח חברות, אינכם צריכים לנסות ולחזות את התנהגות השוק ואתם גם יכולים להתמודד בקלות רבה יותר מבחינה פסיכולוגית עם התנודתיות של השוק.

אם אתם חסידים של תיאוריית השוק היעיל, כנראה שלא תאמינו בקיומה של נוסחת קסם שכזו. אבל, אם אתם מאמינים, כמוני, לסטטיסטיקה המוכחת שמניות עם פרמטרי ערך נמוכים מהממוצע בשוק מניבות תשואה עודפת, אין סיבה שלא תאמינו ביכולתן של אסטרטגיות פסיביות שכאלו לנצח אותו. ואכן, לאורך השנים הוצעו עשרות נוסחאות כאלו, החל מנוסחת הנט-נט של בנג’מין גראהם לפני שבעים שנה וכלה בנוסחת הקסם של ג’ואל גרינבלאט שהוצגה לפני מספר שנים בודדות. רובן מתבססות על עקרנות דומים של בחירת סל מניות של חברות איכותיות שמניותיהן נסחרות בזול.

אחת האסטרטגיות החביבות עלי ביותר, היא שיטת הרובוט של מנהל ההשקעות ואחד מכותבי הטורים הפיננסים בבלומברג, ג’ון דורפמן. תיק המניות של דורפמן מתבסס על בחירת 10 מניות של חברות רווחיות בלתי ממונפות, הנסחרות במכפילי הרווח הנמוכים ביותר בשוק, החזקתן במשך שנה ולאחר מכן החלפתן ב- 10 מניות חדשות. במהלך 8 השנים בהן פעלה האסטרטגיה בפועל, היא הניבה תשואה שנתית ממוצעת מדהימה של 34%, הרבה מעל תשואת השוק האמריקני באותה התקופה (למרות שבשנה האחרונה לפעילותה, 2008, היא הובילה להפסד של כמעט , 70%, בעיקר בגלל ההימור חסר ההיגיון של דורפמן על מניות מסקטור הנדל”ן, שבאותה שנה קרסו בצורה דרמטית).

בשביל לבנות תיק מניות רובוט ישראלי, נתחיל מכל המניות הנסחרות בבורסה בתל אביב בעלות שווי שוק גבוה מ- 2 מיליארד שקל (אם אתם רוצים מניות קטנות יותר השתמשו ברף נמוך יותר). כעת, נמחק מהרשימה כל החברות עם חובות הגבוהים מההון העצמי, ואלו שלא היו רווחיות על סמך 12 החודשים האחרונים. מתוך החברות שעמדו בהצלחה בקריטריונים הללו, יורכב תיק הרובוט הישראלי שלנו מעשר המניות בעלות מכפיל הרווח הנמוך ביותר. אם אתם מעוניינים להתחיל את התיק בימים אלו, עשר המניות של תיק הרובוט הישראלי יהיו: אלביט מערכות, בזק, גזית גלוב, דיסקונט השקעות, דלק רכב, סלקום, פרטנר, פז נפט, כלל תעשיות ועזריאלי, שהחלה להיסחר לאחרונה.

כולן אינן נקיות לחלוטין מבעיות כאלו ואחרות או שיש חשש לפגיעה בתוצאות הפעילות שלהן בעתיד. ההכנסות של מניות הסלולאר סלקום ופרטנר לדוגמא, עשויות לרדת בעקבות הורדת דמי הקישוריות בעתיד, ולכן ייתכן שיש הצדקה למכפיל הנמוך בו הן נסחרות. בדיוק בגלל זה, ההצלחה בהשקעה בשיטת הרובוט מחייבת קנייה של כל 10 המניות לתיק ביחד, ללא שימוש בבדיקות נוספות. בכל מקרה, לפני שאתם רצים לקנות אותן, חשוב שתדעו כי שיטות השקעה פסיביות דוגמת שיטת הרובוט, לא עובדות כל שנה, ולכן אם בחרתם בהן כדאי להתמיד בהן לאורך חמש שנים לפחות.

רוצים לדעת איזה מניות אני קונה עכשיו?
לחצו כאן לצפייה בתיק שלי

איך לקנות מניות שעולות במאות אחוזים בשנים הבאות? 

X