התיק של ינון

2 מניות דואליות קטנטנות ששווה להכיר

20/12/2009 • ינון אריאלי

איני צריך לגלות לכם כי מניות של חברות קטנות, מניבות תשואה גבוהה יותר מאשר אלו של חברות גדולות לאורך זמן, היות ויש להן אפשרויות צמיחה רבות ומגוונות הרבה יותר וגמישות תפעולית גדולה יותר. מהצד השני של המטבע, פרט לתנודתיות הגבוהה יותר במחירן והסחירות הנמוכה, גם הסיכון הטמון בהשקעה בהן הוא גדול יותר. חברות קטנות, עשויות להתקשות להתמודד עם התחרות מול הגדולות, ויתקלו בקשיים חמורים יותר בעיתות משבר. לכן, בתקופות משבר, חברות קטנות בדרך כלל יהיו השקעה פחות מומלצת מחברות דפנסיביות גדולות.

אבל, החברות הקטנות המקפידות לפעול ביעילות ובחכמה תוך שמירה על קופת מזומנים דשנה ורמת חוב נמוכה, מצליחות לכלכל את פעילותן בהצלחה ואף להמשיך לצמוח גם לאורך התקופות הקשות ביותר. אם מחפשים בין השורות, מאתרים את החברות המצוינות הללו.

הנה שני רעיונות השקעה בחברות קטנטנות שכאלו, המציגות צמיחה רצופה ומרשימה, רווחיות, ושמירה על יציבות פיננסית מזה שנים רבות, שלא תשמעו עליהן בחדשות אבל כדאי מאוד להכיר. שתיהן כמעט ושילשו את מחירן במהלך 12 החודשים האחרונים, אך בהתבסס על התוצאות והנתונים הפיננסים שלהן, אני סבור שהן עדיין נסחרות במחיר אטרקטיבי למדי. ובכל זאת, לפני שאתם רצים לקנות אותן, זכרו כי אלו רק רעיונות השקעה ולא המלצות לפעולה.

1. פורמולה מערכות: החברה מספקת פתרונות לתוכנות בתחום טכנולוגיית המידע במעל 50 מדיניות ברחבי העולם. החברה שולטת במגוון חברות טכנולוגיות כגון מג’יק, סאפיינס, ומטריקס. היא מציגה צמיחה שנתית מרשימה של 20% בכל אחת מחמש השנים האחרונות ושומרת על יציבות גם במהלך המשבר האחרון. המאזן שלה אינו נקי מחובות, אך הם מתגמדים בהשוואה לקופת מזומנים כמעט וכפולה.

המניה נסחרת במחצית מהשווי המאזני שלה (book value), במכפיל רווח של 12 ובמכפיל מכירות של 0.26. ולקינוח, שימו לב לנתון המדהים הבא: ב- 12 החודשים האחרונים חילקה החברה דיבידנד ענק, המהווה תשואת דיבידנד של מעל 21%. לא נראה לי שזה יחזור על עצמו שוב בזמן הקרוב, אבל גם אם הדיבידנד יחתך פי שניים ואפילו שלוש ב- 12 החודשים הבאים, הוא עדיין יהיה סיבה טובה לבחון את המניה.

2. שמיר אופטיקה: החברה הקטנטנה הזו שייכת ופועלת בקיבוץ שמיר, ועוסקת בפיתוח וייצור עדשות אופטיות עבור תעשיית האופטיקה בעולם. גם היא אינה נטולת חובות (כ- 24 מיליון דולרים), אך המאזן שלה איתן מספיק, ונשען על קופת מזומנים דשנה של 28 מיליון דולרים. החברה היא דגיג קטנטן בים של ליוויתים. יש בכך כמובן חסרונות, אך היתרון הגדול הוא אפשרויות הצמיחה האינסופיות כמעט העומדות בפניה. ואכן, מנהלי החברה מיישמים בהצלחה מדיניות התרחבות חכמה.

כחלק ממנה, רכשה שמיר לאחרונה החזקה מהותית של שני שלישים במעבדה אופטית באוסטרליה, שתוסיף לה עוד כמה אחוזים נוספים להכנסות מידי שנה. למרות שמניות החברה זינקו בשיעור של כמעט 200% מאז תחילת השנה, היא עדיין נסחרת במכפילים נמוכים יחסית – מכפיל רווח של 12.5, מכפיל מכירות של 1 ומכפיל השווי המאזני עומד על 1.3. ולסיום, גם היא מחלקת דיבידנדים נאים. ב- 12 החודשים האחרונים, הם הניבו כ- 7.5% נוספים לתשואה של מחזיקי המניות של החברה.

גילוי נאות: לא מחזיק.

רוצים לדעת איזה מניות אני קונה עכשיו?
לחצו כאן לצפייה בתיק שלי

איך לקנות מניות שעולות במאות אחוזים בשנים הבאות? 

X