התיק של ינון

3 מניות קטנות שכדאי להכיר

06/01/2012 • ינון אריאלי

מהשבוע אתם יכולים לראות כתבות חדשות שלי גם באתר ביזפורטל. הנה הטור הראשון, במיוחד לרגל פתיחת השנה החדשה. תיהנו!

תחילת השנה היא מועד נהדר לסקירות בסגנון “המניות האטרקטיביות ל- 2012”, ולכן תראו הרבה כאלו בשבועות הקרובים. החיסרון, במרבית המקרים תמצאו שם שמות שאתם כבר מכירים, מניות שרובן מכוסות באופן תדיר על ידי האנליסטים. אין סיבה מדוע לא לקנות את הזולות מביניהן, אבל הסטטיסטיקה מלמדת כי ההזדמנויות האמיתיות נמצאות דווקא במניות השורה האחרונה בבורסה – המניות ממדדי היתר ודרומה. ובתקופה הנוכחית, כשמרבית מניות ת”א 100 נסחרות במחירים לא זולים, המקום המיטבי להשקיע בו הן המניות הקטנות האלו.

למרות החשש מהסחירות הנמוכה יחסית, בקרב המניות האנונימיות האלו יש הרבה חברות איכותיות, בעלות מאזן יציב, המציגות צמיחה, תזרים מזומנים חזק, המחלקות דיבידנדים נדיבים ונסחרות ברמות מחיר זולות למדי. הנה שלוש ששווה להכיר.

ויליפוד: כל מי שקונה קופסאות שימורים בוודאי מכיר את ויליפוד, שמוצריה נמצאים על המדפים של כל רשתות המזון בארץ. החברה, שמרבית פעילותה מתבצעת באמצעות חברת הבת – ג. ויליפוד (הנסחרת בנאסד”ק), ממשיכה לצמוח בשיעור יפה ולגוון את סל המוצרים שלה. למרות שהורדות המחירים בעקבות המחאה החברתית עשויות להמשיך ללחוץ על רווחיותה ברבעונים הקרובים, החברה שומרת על מאזן חזק הכולל כמעט 290 מיליוני שקלים של מזומנים והשקעות לזמן קצר – יותר מכפול מכל התחייבויותיה. המזומנים האלו יאפשרו לה לחלק דיבידנדים נדיבים גם בשנה הקרובה, ובנוסף לבצע רכישות של חברות מעניינות שירחיבו עוד את תחום הפעילות שלה. המניה נראית זולה בכל פרמטר שתבחנו, וייתכן שזו הסיבה לכך שבעל החברה, צבי ויליגר, הגדיל את החזקתו במניות החברה בשנה האחרונה.

או.אר.טי: החברה האנונימית הזו מפתחת ומשווקת מוצרים מתוחכמים לניהול תדלוק ורשת תחנות דלק בארץ, מערכות המוכרות בשם הנפוץ “דלקן”. מטבע הדברים, כשמחירי הדלק עולים, הדרישה לפתרונות החברה גדלים בצורה משמעותית. לא מפתיע אם כן, שהיא ממשיכה לצמוח ולשפר את רווחיותה בשנים האחרונות. גם היא מגובה בנכסים נזילים רבים, מבססת את צמיחתה בעיקר על הונה העצמי, ומחלקת דיבידנדים נדיבים למחזיקי המניות שלה. למרות זאת, המניה עדיין נסחרת בנקודה נמוכה למדי.

פריון נטוורק (לשעבר אינקרדימייל): יש הרבה סיבות להיות חשדניים כאשר חברה משנה את שמה – אולי היא מנסה להתחבא ממשהו שלילי? לכן, זה לא מפתיע שמחיר מניותיה יורד לאחר החלפת השם. אולם, במקרה של מפתחת התוכנות והשירותים לתוכנות דואר אלקטרוני, אינקרדימייל, שינוי השם לפריון נטוורק (שהתרחש אגב בתאריך המיסטי 11/11/11), הפיל את המניה באופן חריג. הירידה הזו הצטרפה לצלילה כוללת של יותר מ- 40% במחיר המניה בשנת 2011.

היגיון או שיגעון? ובכן, אינקרדימייל מאפשרת ללקוחותיה להוריד את התוכנות שלה בחינם, ומרוויחה את לחמה מכניסת משתמשי השירותים שלה לקישורים הממומנים של גוגל. התלות הגדולה של החברה בשיתוף הפעולה עם גוגל, הובילה לנפילה במחיר המניה בתחילת 2010, כשהתגברו החששות מסיום ההתקשרות עם ענקית החיפוש האמריקנית. אולם, לאחר שבתחילת 2011 הוארך החוזה עם גוגל לשנתיים נוספות, והחברה התחילה לנצל את קופת המזומנים הדשנה שלה לצורך הרחבת פעילותה לתחומים נוספים, הצמיחה שלה אפילו התגברה.

את 2011 צפויה החברה לסיים בצמיחה של כ- 20% בהכנסות, ורכישת חברת התמונות והמצגות סמייל-בוקס לפני מספר חודשים, צפויה להזניק את הכנסותיה בשיעור גבוה יותר בשנים הקרובות. חברו את הצמיחה המרשימה הזו למאזן המושלם של החברה ולעובדה שהיא נסחרת במכפיל תזרים מזומנים חד-ספרתי נמוך, ותבינו מדוע אני סבור שהמניה אטרקטיבית להשקעה.

למרות שאני סבור ששלושתן אטרקטיביות להשקעה, עשו את שיעורי הבית שלכם ובדקו אותן לעומק גם בעצמכם לפני שאתם רצים לקנות אותן. וגם אז, זכרו כי מדובר במניות, והתאזרו בסבלנות הנדרשת עד שיטפסו לנקודה הוגנת יותר.

רוצים לדעת איזה מניות אני קונה עכשיו?
לחצו כאן לצפייה בתיק שלי

איך לקנות מניות שעולות במאות אחוזים בשנים הבאות? 

X