התיק של ינון

באילו תעודות סל להשקיע (4)

באילו תעודות סל להשקיע (4)

תעודת סל היא נייר ערך העוקב אחר מדד כלשהו, ולכן רכישת תעודה אחת שקולה למעשה לרכישה של כל ניירות הערך הכלולים במדד. אי לכך, אין כל סיבה לרכוש מספר רב מידי של תעודות סל לתיק ההשקעות שלכם. 2-3 תעודות סל, ייתנו לכם כנראה פיזור וגיוון מספיק רחב.

תעודות הסל מתחלקות לשני סוגים עיקריים: תעודות סל העוקבות אחר מדדים כללים, כמו מדד ת”א 35 לדוגמה, ותעודות סל העוקבות אחר מדדים סקטוריאליים, כגון מדד על מחיר הנפט, מחיר הזהב, מים, מינרלים ועוד.  מרבית המדדים הכללים נמצאים במגמת עלייה בטווח הארוך לאור הצמיחה של החברות במשק. המדדים הסקטוריאלים מתנהגים בצורה שונה, ואינם נמצאים בהכרח בתאימות עם התנהגות השוק. אי לכך, בחירת מדדים סקטוריאלים להשקעה, היא מורכבת קצת יותר, ודורשת מידה נוספת של ניתוח לפני רכישת התעודה.

לאור זאת, נבון יהיה לבסס תיק תעודות סל בעיקר על השקעה בתעודות סל העוקבות אחר המדדים הכלליים, ולגוון אותו במקצת על ידי הוספת תעודת סל סקטוריאלית אחת או שתיים.

אין זה משנה במידה מהותית אחר איזה מדד כללי בחרתם לעקוב. באופן כללי, חברות גדולות צומחות בצורה מתונה אבל יציבה יותר לאורך זמן. לעומת זאת, חברות קטנות, צומחות בשיעורים גדולים ומהירים יותר מאשר החברות הגדולות, אבל עם תנודתיות גדולה יותר. באופן דומה, חברות ממדינות מפותחות, צומחות (בממוצע) בקצב איטי אך יציב יותר מאשר חברות ממדינות מתפתחות. לכן, השקעה במדד המורכב בעיקר מחברות גדולות או בחברות ממדינות מפותחות, יכולה לייצב את תיק ההשקעות שלכם, ואילו בחירה במדדים המורכבים בעיקר מחברות קטנות יותר או חברות ממדינות מתפתחות, עשויה אמנם להגדיל במקצת את התנודתיות של התיק, אך יכולה לתרום להגדלת התשואה שלו.

בתור דוגמה, אפשר להרכיב תיק קרנות סל מאוזן באמצעות קרן אחת שתעקוב אחר מדד מוביל כלשהו, למשל מדד ה-S&P500 האמריקני או מדד המדינות המפותחות העולמי (MSCI World), הכולל כ- 1,880 מניות מ- 23 מדינות מפותחות, וקרן סל נוספת שתעקוב אחר מדד המדינות המתפתחות העולמי (MSCI Emerging Markets), הכולל כ- 840 מניות מ- 25 מדינות המוגדרות כשווקים מתעוררים, כגון: ארגנטינה, צ’ילה, ברזיל, סין, ועוד או אחרי מדד סקטוריאלי כלשהו (למשל החברות הטכנולוגיות הגדולות בעולם). אם אתם אוהבים את הכלכלה המקומית, תוכלו לגוון את התיק גם בקרן סל שתעקוב אחר אחד המדדים המובילים בבורסה בת”א כגון מדד ת”א 35.

לחצו כאן ולמדו איך לבנות תיק תעודות סל שישמש אתכם לשנים רבות.

רוצים לדעת איזה מניות אני קונה עכשיו?
לחצו כאן לצפייה בתיק שלי

דיון

 • תירוש שי  30/05/2012

  מעיון בטעודות סל בארץ מצאתי שרובן צעירות, בנות שנתיים שלוש. רק מעטות בנות 5 ו 10 שנים. (אם אני זוכר נכון כארבע תעודות הן ותיקות)
  אני תמהה כיצד?
  הרי זה כלי המשרת לטווח ארוך. מדוע התעודות אינן ותיקות?
  הרי הכלי הזה לא הומצא רק לפני 10 שנים (או שאני טועה)?

  תודה

  שי

 • בני  03/12/2012

  הי ינון

  נהנתי מאוד לקרוא את הפוסט.

  מאידך אני לא מצליח לאתר את המדדים הנכונים לרכישה ( MSCI )

  יש קסם עולם מספר נייר 1117084 וקסם נוסף של מדינות מתפתחות 1117092 ??

  האם יש לך במקרה את מספרי או שמות תעודות הסל אשר דיברת עלייהם ? הכוונה למדד מדינות מפותחות , מדינות מתפתחות , ומניות הספינאוף ?

  כמו כן ציינ באחד הפוסטים כי תוכל לשלוח קובץ אקסל לחישוב סכם ההפרשה החודשי ואודה אם תוכל לשלוח אלי למייל.

  תודה רבה

  בני 050-3203022

 • חזי גלנטה  07/10/2013

  היי ינון
  יש לי תיק מורכב מתעודות סל, ביניהם של מדינות מתפתחות, ראיתי שתאריך הפרעון הוא 9/2016 אני משקיע לטווח ארוך, האם ב 9/2016 אקבל את כספי בחזרה (אם רווח/הפסד) ויהיה לי אירוע מס (למרות שאני לא מעוניין למכור) ? או שהמנפיק מעביר את זה לתעודה חדשה מאותו סוג ?

 • ינון אריאלי  16/02/2020

  לרוב, אין לתעודות סל (או קרנות סל) מועד בו הן מפסיקות לפעול, כך שתוכל להשקיע באמצעותן לשנים רבות. בכל מקרה, הפרטים המלאים יופיעו בתשקיף של התעודה.

 • דודו ירושלמי  30/06/2020

  מה הסימבול של תעודת סל על המניות הקטנות בארה”ב?

 • שלמה  29/07/2020

  תודה להסבר לדעתי יש צורך להעמיק יותר בהסבר כדי למנוע טעויות הבנה ויותר פירוט בסקטוריאלי כי ישנם מדינות עולם שלישי שאפשר להשקיע בהן ואין מודעות לתעודות סל שלהן

 • רומן  07/09/2020

  יש עכשיו כמה תעודות סל של החברה Ark Innovations שיש עליהם הרבה רעש לאחרונה. הם בעיקר עושים השקעות בתחומים טכנולוגיים חדשים ומתפוצצים. לפי איך שזה נראה יש להם צמיחה מאד יפה. האם תוכל לעשות עליהם סיקור? מעניין לראות את זווית הראיה שלך עליהם.

  • ינון אריאלי  07/09/2020

   תודה שהסבת את תשומת ליבי לעניין. אקרא על זה ואכתוב משהו באתר אם אגיע למסקנה חיובית לגבי זה.

 • ששון אפרתי  18/05/2021

  אני מעוניין להשקיע בתעודות סל ישראליות.
  אשמח אם תוכל לשלוח לי קישור. להשקעות שמתמחות בישראל בלבד.

השאר תגובה

* כתובת המייל שלך לא תפורסם
* אנו מנועים מלענות על שאלות בנוגע למניות ספציפיות