התיק של ינון

באילו תעודות סל להשקיע (4)

באילו תעודות סל להשקיע (4)

תעודת סל היא נייר ערך העוקב אחר מדד כלשהו, ולכן רכישת תעודה אחת שקולה למעשה לרכישה של כל ניירות הערך הכלולים במדד. אי לכך, אין כל סיבה לרכוש מספר רב מידי של תעודות סל לתיק ההשקעות שלכם. 3-4 תעודות סל, יהיה מספר אידאלי.

תעודות הסל מתחלקות לשני סוגים עיקריים: תעודות סל העוקבות אחר מדדים כללים, כמו מדד ת”א 25 לדוגמא, ותעודות סל העוקבות אחר מדדים סקטוריאליים, כגון מדד על מחיר הנפט, מחיר הזהב, מים, מינרלים ועוד.  מרבית המדדים הכללים נמצאים במגמת עלייה בטווח הארוך לאור הצמיחה של החברות במשק. המדדים הסקטוריאלים מתנהגים בצורה שונה, ואינם נמצאים בהכרח בתאימות עם התנהגות השוק. אי לכך, בחירת מדדים סקטוריאלים להשקעה, היא מורכבת קצת יותר, ודורשת מידה נוספת של ניתוח לפני רכישת התעודה.

לאור זאת, נבון יהיה לבסס תיק תעודות סל בעיקר על השקעה בתעודות סל העוקבות אחר המדדים הכלליים, ולגוון אותו במקצת על ידי הוספת תעודת סל סקטוריאלית אחת או שתיים.

אין זה משנה במידה מהותית אחר איזה מדד כללי בחרתם לעקוב. באופן כללי, חברות גדולות צומחות בצורה מתונה אבל יציבה יותר לאורך זמן. לעומת זאת, חברות קטנות, צומחות בשיעורים גדולים ומהירים יותר מאשר החברות הגדולות, אבל עם תנודתיות גדולה יותר. באופן דומה, חברות ממדינות מפותחות, צומחות (בממוצע) בקצב איטי אך יציב יותר מאשר חברות ממדינות מתפתחות. לכן, השקעה במדד המורכב בעיקר מחברות גדולות או בחברות ממדינות מפותחות, יכולה לייצב את תיק ההשקעות שלכם, ואילו בחירה במדדים המורכבים בעיקר מחברות קטנות יותר או חברות ממדינות מתפתחות, עשויה אמנם להגדיל במקצת את התנודתיות של התיק, אך יכולה לתרום להגדלת התשואה שלו.

הנה אפשרות נבונה אחת לתיק תעודות סל מאוזן ובטוח, המורכב משלוש תעודות העוקבות אחר מדדים כללים ותעודת סל אחת העוקבת אחר מדד סקטוריאלי מבטיח.

1. תעודת סל העוקבת אחר מדד המדינות המפותחות העולמי (MSCI World), הכולל כ- 1,880 מניות מ- 23 מדינות מפותחות כגון: ארה”ב, בריטניה, יפן, צרפת, גרמניה ועוד. מדד זה מייצג בצורה מהימנה את התנהגות הכלכלה העולמית.

2. תעודת סל העוקבת אחר מדד המדינות המתפתחות העולמי (MSCI Emerging Markets), הכולל כ- 840 מניות מ- 25 מדינות המוגדרות כשווקים מתעוררים, כגון: ארגנטינה, צ’ילה, ברזיל, סין, ועוד. מטרת המדד לייצג את מגמת הצמיחה המהירה יותר של הכלכלות המתפתחות בעולם.

3. תעודת סל העוקבת אחר מדד ת”א 100, המורכב מ- 100 החברות הגדולות ביותר בשוק הישראלי. הכלכלה הישראלית, היא כלכלה צעירה, המשלבת צמיחה מהירה יחד עם יציבות פיננסית. התשואה של המדדים התל אביבים גברה על התשואות של המדדים המקבילים בעולם ב- 25 השנים האחרונות. ישראל היא מדינה צעירה, ולחברות הישראליות יש עוד מרחב עצום לצמוח בעתיד, מה שעשוי להוביל את המדדים הישראליים לתשואות גבוהות גם בעתיד.

4. תעודת סל העוקבת אחר חברות ספין-אוף (למשל, Claymore Spinoff – CSD). כבר כתבתי לא פעם, על כך שמניות של חברות ספין-אוף (דיבידנד בעין), חברות שהופרדו מחברת האם וחולקו כמעין דיבידנד למחזיקי המניות של חברת האם, מנצחות את השוק בממוצע. יש לכך מספר סיבות, שהעיקריות ביניהן הן הרצון של מקבלי מניות הדיבידנד הללו להיפטר מהן במהירות, אפשרויות הצמיחה הרבות יותר העומדות בפני החברה לאחר הפרידה מכבלי חברת האם, והאנונימיות הכמעט מוחלטת שלהן מפני אנליסטים ומרבית המשקיעים בשוק. היתרון של המניות האלו צפוי להימשך גם בעתיד ולכן יכול להניב תשואה עודפת על המדדים המרכזיים.

לחצו כאן ולמדו איך לבנות תיק תעודות סל שישמש אתכם לשנים רבות.

דיון

 • תירוש שי  30/05/2012

  מעיון בטעודות סל בארץ מצאתי שרובן צעירות, בנות שנתיים שלוש. רק מעטות בנות 5 ו 10 שנים. (אם אני זוכר נכון כארבע תעודות הן ותיקות)
  אני תמהה כיצד?
  הרי זה כלי המשרת לטווח ארוך. מדוע התעודות אינן ותיקות?
  הרי הכלי הזה לא הומצא רק לפני 10 שנים (או שאני טועה)?

  תודה

  שי

 • בני  03/12/2012

  הי ינון

  נהנתי מאוד לקרוא את הפוסט.

  מאידך אני לא מצליח לאתר את המדדים הנכונים לרכישה ( MSCI )

  יש קסם עולם מספר נייר 1117084 וקסם נוסף של מדינות מתפתחות 1117092 ??

  האם יש לך במקרה את מספרי או שמות תעודות הסל אשר דיברת עלייהם ? הכוונה למדד מדינות מפותחות , מדינות מתפתחות , ומניות הספינאוף ?

  כמו כן ציינ באחד הפוסטים כי תוכל לשלוח קובץ אקסל לחישוב סכם ההפרשה החודשי ואודה אם תוכל לשלוח אלי למייל.

  תודה רבה

  בני 050-3203022

 • חזי גלנטה  07/10/2013

  היי ינון
  יש לי תיק מורכב מתעודות סל, ביניהם של מדינות מתפתחות, ראיתי שתאריך הפרעון הוא 9/2016 אני משקיע לטווח ארוך, האם ב 9/2016 אקבל את כספי בחזרה (אם רווח/הפסד) ויהיה לי אירוע מס (למרות שאני לא מעוניין למכור) ? או שהמנפיק מעביר את זה לתעודה חדשה מאותו סוג ?

השאר תגובה

* כתובת המייל שלך לא תפורסם
* אנו מנועים מלענות על שאלות בנוגע למניות ספציפיות