התיק של ינון

המדריך להשקעה במניות – איך למצוא מניות אטרקטיביות (10)

המדריך להשקעה במניות – איך למצוא מניות אטרקטיביות (10)

המשקיע האגדי פיטר לינץ’, מנהל קרן ההשקעות המצליחה ביותר בהיסטוריה, אמר פעם כי: “המשקיע שהופך הכי הרבה אבנים, מצליח בהשקעותיו.” שנשאל וורן באפט כיצד הוא מחפש חברות להשקעה, הוא ענה תשובה דומה: “אני מתחיל מהאות אלף”. פילוסופיית חיפוש ההשקעות של שניהם דומה למדי – חפשו כמה שיותר, וכך תמצאו את החברות הנסחרות בהנחה משמעותית משוויין האמיתי.

למרות ההיגיון הרב מאחורי הדברים, מובן כי אין באפשרותנו לעבור על כל אלפי החברות הנסחרות בשוק. כלי הסינון הקיימים באתרים השונים מאפשרים לנו לחפש מניות של חברות העומדות בקריטריונים מסויימים, ויכולים לקצר מאוד את תהליך החיפוש. יחד עם זאת, החסרון הוא שמרבית המשקיעים מחפשים חברות אטרקטיביות מתחת לאותו הפנס, כלומר, חברות העומדות פחות או יותר באותם הקריטריונים. למשל, אנשים בדרך כלל מחפשים חברות המציגות צמיחה גדולה מ- 15% בממוצע בחמש השנים האחרונות, יחס חובות להון עצמי נמוך מ- 1-1.5, או תזרים מזומנים חופשי חיובי לאורך 10 שנים ברציפות. ברור כי החברות הללו יהיו חברות איכותיות למדי, חברות שנרצה להחזיק בתיק המניות שלנו. יחד עם זאת, המניות שלהן יסחרו במרבית המקרים סביב המחיר האמיתי שלהן, ולעיתים אף גבוה מכך, כך שלא יהיה נבון לרכוש אותן במחיר הנוכחי.

משקיע אינטיליגנטי וסבלני, מכיר בעובדה כי חברה אינה יכולה לצמוח ולשמור על רווחיות לאורך שנים רבות ברציפות. גם לחברות האיכותיות ביותר, צפויות תקופות בהן צמיחתן תקטן, הן תשקענה סכומי כסף גדולים יותר ברכוש קבוע, ולכן גם רווחיותן תפחת ותזרים המזומנים החופשי שלהן עשוי להפוך להיות שלילי לאורך אותה התקופה.

שנה של ירידה ברווחיות או תזרים מזומנים שלילי, במיוחד אם הירידה התרחשה ב- 12 החודשים האחרונים, אינה דבר שלילי בהכרח, אך תוביל בדרך כלל לירידה במחיר מניות החברה, ותגרום ליציאה שלה מרשימת החברות האיכותיות הסטנדרטיות שמחפש המשקיע הממוצע.

ברור כי עבור חלק מהחברות, ההאטה בצמיחה והירידה ברווחיות לא יהיו התרחשות זמנית, והן תתקשנה לשחזר את הישגי העבר בשנים הקרובות. אי לכך, יש לבחון כל מקרה לגופו. אם תעשו זאת, תגלו כי עבור חלק אחר, זו תהיה הפוגה זמנית בצמיחה, ולאחריה יתרחש מחזור נוסף של צמיחה. במקרה שהירידה במחיר המניה היתה משמעותית מספיק, היא עשויה להפוך את מניות החברות הללו לפוטנציאל השקעה אטרקטיבי לשנים הבאות.

שני הקריטריונים הבאים יסייעו לכם לאתר חברות מעניינות, שלא ימצאו מתחת לאורו של הפנס, ולכן לא יאותרו על ידי מרבית המשקיעים.

מכפיל שווי מאזני נקי קטן מ- 0.75

השווי המאזני הנקי של החברה (Tangible book value), הוא מדד לערך החיסול של החברה בעת פשיטת רגל. הוא מחושב על ידי הפחתת הנכסים הלא מוחשיים של החברה וכל התחייבויותיה, מסך הנכסים של החברה. בשפה פשוטה, הערך שנקבל יאמר לנו מה סכום המזומנים שישאר בידנו אם החברה תפסיק את פעילותה, תמכור את כל נכסיה ותחזיר את כל חובותיה.

בתקופות בהן מתנהלת פעילות החברה בצורה חיובית מלאה והיא שומרת על רווחיות סדירה, יסחרו מניות החברה בדרך כלל במחיר שישקף לה ערך קרוב לשווי המאזני הנקי. כלומר, מכפיל השווי המאזני הנקי (מחיר המניה לחלק לשווי המאזני הנקי למניה) יהיה בעל ערך שווה או גבוה מ- 1. לעומת זאת, בזמנים בהם תעבור החברה שינויים או תתקל בקשיים כלשהם, כגון כשלון בביצוע עסקה גדולה, התחלפות אנשי מפתח בחברה, השקעות גדולות ברכוש קבוע, תביעות משפטיות, ושאר אלמנטים פסיכולוגיים או ממשיים שעשויים להשפיע על תוצאות פעילותה של החברה בעתיד, מחיר מניותיה עשוי לצנוח ולהוריד את ערכו של מכפיל השווי המאזני אל מתחת ל- 1.

למשקיעים יש נטייה לפעול בצורה מוגזמת במצבים כאלו, ולכן גם אם הירידה במחיר המניה נבעה מירידה עתידית צפויה בשווי נכסי החברה או עלייה בהתחייבויותיה, ישנם סיכויים לא מבוטלים כי היא הייתה גדולה מידי. המקרים בהם הירידה תהיה מוגזמת, מתאפיינים על ידי ירידת ערכו של מכפיל השווי המאזני לנקודה נמוכה מ- 0.75, והם עשויים להיות מעניינים עבורכם.

תזרים מזומנים חופשי שלילי זמני

חברות איכותיות, יודעות לייצר תזרים מזומנים חיובי ההולך וגדל עם השנים. אלו הן החברות האיכותיות אותן תרצו להחזיק בתיק המניות שלכם. יחד עם זאת, כפי שהבנו, חברה אינה יכולה לייצר תזרים מזומנים חופשי חיובי כל הזמן. כאשר תזרים המזומנים מפסיק להיות חיובי, משקיעים רבים עשויים לנטוש את החברה ומחיר מניותיה עשוי לרדת מטה בצורה תלולה, למרות שזו עשויה להיות הפוגה זמנית בלבד. במקרה כזה, זה עשוי להיות השלב בו מניות אלו יהיו אטרקטיביות להשקעה.

לכן, חברות אשר תזרים המזומנים שלהן בשנה האחרונה היה שלילי, אך הן הזרימו לקופתן תזרים מזומנים חיובי לאורך 3-5 השנים שקדמו לה, עשויות להיות מעניינות. כמובן שיהיו חברות רבות שתזרים המזומנים השלילי שהן מציגות, הוא השלב הראשון בהתדרדרותן. בדיוק מהסיבה הזו, זכרו כי הקריטריון הזה כמו גם הקריטריון הקודם, הם רק מססנת ראשונה שתציג בפניכם מניות מעניינות שעשויות להיות השקעה אטרקטיבית, אך עליכם לערוך ניתוח הערכת שווי מלא עבור כל אחת מהן, על מנת לבחון אם היא אכן כזו או שיש סיבה מוצדקת לירידה המשמעותית במחירה.

אפשרויות חיפוש נוספות

שני הקריטריונים שהצגנו כאן, הם רק קצה הקרחון בים אפשרויות החיפוש העומדות בפניכם. הדרך הטובה ביותר למצוא מניות אטרקטיביות להשקעה, היא פשוט להשאיר את עיניכם ואוזניכם פתוחות כל הזמן. קראו את התכנים שכתבו משקיעים אחרים כאן באתר ובאתרים פיננסים אחרים, קראו סקירות, עיתונים, וכל דבר אחר שניכר בדרכיכם. הקפידו שלא להתעלם ממידע מעניין שקראתם או שמעתם, והשתמשו בו כרעיון ראשוני אותו תבדקו לעומק.

זכרו כי אינכם צריכים למצוא מאות חברות אטרקטיביות להשקעה. אם אתם משקיעים אקטיביים, תזדקקו ל- 15 מניות לכל היותר. היות וכל מניה תוחזק בדרך כלל לתקופה ממושכת יחסית, תזדקקו לחברה אטרקטיבית אחת או שתיים לכל היותר כל מספר חודשים, על מנת לתחזק את תיק המניות שלכם בצורה מיטבית.

אוקי, קנינו מניה. אבל מתי עלינו למכור אותה? לחצו ולמדו מתי צריך למכור מניה מהתיק.

רוצים לדעת איזה מניות אני קונה עכשיו?
לחצו כאן לצפייה בתיק שלי

איך לקנות מניות שעולות במאות אחוזים בשנים הבאות? 

X