התיק של ינון

המדריך להשקעה במניות – מתי למכור מניה (11)

המדריך להשקעה במניות – מתי למכור מניה (11)

משקיעים רבים מוכרים מניות מסיבות שאינן נבונות. הסיבה הנפוצה ביותר בגינה מוכרים משקיעים מניה, היא משום שמחירה ירד. אם אתם סבורים כי רכשתם את המניה במחיר זול, ירידה במחיר דווקא צריכה לעודד אתכם לרכוש יחידות נוספות ממנה, היות והיא נסחרת כעת במחיר אטרקטיבי יותר. משקיעים רבים נבהלים מירידות כאלו, וחותכים הפסדים באמצעות שימוש בפקודת סטופ-לוס אוטומטית או ידנית. ירידה במחיר מניה, עשוי במקרים מסויימים להיות סימן מעיד לכך שמשהו אינו כשורה, אך היא אינה פעמון אזהרה למכירה מיידית של המניה.

משקיעים רבים אחרים יישגו וימכרו מניה דווקא משום שמחירה עלה. באופן דומה לחרדה מהירידה במחירה של מניה, כך גם ממהרים משקיעים אלו למכור מניות שעלו בשיעור של 10-20%. אם המניה עדיין לא הגיע למחיר האמיתי שלה, מדוע למכור אותה? דווקא המניות שמחירן יזנק בשיעורים גבוהים מאוד של עשרות ואפילו מאות אחוזים במהלך השנים, יהיו אלו שיובילו את תיק המניות שלכם לתשואות גבוהות. מכירה בטרם עת, על מנת לממש את הרווחים הקטנים שנוצרו, אינה צפוייה להוביל את התיק שלכם להישגים מרשימים.

התנודתיות במחירי מניות, הן למעלה או למטה, אינן אם כן הסיבה הנכונה למכור אותן. גם מצבו של השוק, ויהיה גרוע ככל שיהיה, אינה סיבה נבונה למכור.

מהי אם כן הסיבה הנבונה למכור מניה?

זה פשוט מאוד: כשאתם קונים מניה של חברה מסויימת, יש לכם הערכה לגבי המחיר האמיתי בו צריכה להסחר המניה (אם אין לכם הערכה כזו, אין סיבה שתקנו את המניה). כעת, עליכם להמתין בסבלנות עד אשר השוק יעשה את שלו ויוביל את המניה אל מחירה הנכון. כאשר היא תגיע אל קרבת המחיר האמיתי, כ- 10% מתחת או כ- 10% מעל, מכרו את המניה.

זכרו, כי אין באפשרותנו לדעת את נקודת השיא אליה יגיע מחיר המניה, ולכן אין טעם לנסות ולהרוויח את האגורה האחרונה  מעליית המחיר. אי לכך, אל תהיו חמדנים ותנסו לתזמן את מועד המכירה, אלא מכרו כאשר המניה הגיעה לקרבת המחיר האמיתי שלה.

באופן כללי, תתקלו בשני סוגי מניות: הראשון, מניות שיזנקו אל הערך האמיתי שלהן תוך פרק זמן קצר יחסית (מספר חודשים עד שנתיים), והשני, מניות שיתקרבו אל המחיר האמיתי באיטיות יחסית (מעל שלוש שנים), או שלא ינועו מעלה בכלל.

מה לעשות כשהמחיר עולה במהירות אל המחיר האמיתי

פרט למקרים מיוחדים לטובה או לרעה, אותם לא ניתן לחזות מראש, הערך האמיתי של החברה אינו משתנה במהירות גבוהה. מקרים מיוחדים שיכולים להגדיל את השווי האמיתי של החברה, יהיו למשל חתימת חוזה חדש או תחילת מכירתו של מוצר מהפכני חדש, שהובילו לעלייה בשיעור ניכר ברווחי החברה.

במקרה כזה, עשוי מחיר המניה לזנק בצורה מהירה כלפי מעלה ולסגור את הפער אל המחיר האמיתי. במקרים לא מעטים, המניה אף תעלה מעל למחיר האמיתי אותו הערכתם בעת שרכשתם אותה.

כפי שהבנו קודם לכן, השינוי במחיר כשלעצמו אינו סיבה רציונלית למכור את המניה. לחילופין, העריכו מחדש את השווי האמיתי של החברה על סמך התוצאות הפיננסיות העדכניות של החברה. אם נוכחתם לדעת כי המניה נסחרת במחיר קרוב או גבוה מהמחיר האמיתי שלה, זאת סיבה מוצדקת למכור אותה כעת.

מה לעשות כשהמחיר עולה באיטיות אל המחיר האמיתי

לפעמים, הערך האמיתי של החברה יגדל, אך המחיר לא יעקוב אחריו גם לאחר תקופה ארוכה יותר. כתוצאה מכך, תתקלו לעיתים במניות שיסחרו בהנחה ביחס למחיר האמיתי שלהן, אך מחירן יעלה בקצב איטי למדי, או כמעט ולא ישתנה לאורך תקופה ארוכה של מספר שנים.

באופן כללי, אין באפשרותכם לעשות הרבה, מלבד לבחון את השווי האמיתי של החברה מידי רבעון או שנה, כאשר מפרסמת החברה את דוחותיה הפיננסים. אם ערכה האמיתי של החברה לא השתנה או אף עלה מעלה, אך המחיר אינו מגיב בהתאם (ובהנחה כי לא פספסתם משהו מהותי בהערכת השווי שערכתם לחברה), ייתכן כי השוק עדיין אינו מכיר בעובדה שמניות החברה נסחרות בזול. במקרה כזה, נבון יהיה להתאזר בסבלנות ולהמשיך ולהחזיק את המניה.

לחילופין, אם נוכחתם לדעת כי שוויה של החברה הולך ופוחת, שאלו את עצמכם את השאלות הבאות:

 • האם פעילות העסק מתדרדרת באופן קבוע או שהוא חווה כמה רבעונים או שנה חלשה בלבד (זכרו לבחון את פעילות העסק על פני תקופה ארוכה יותר מרבעון בודד)?
 • האם מרווח הביטחון בין המחיר האמיתי למחיר בו נסחרות מניות החברה גדול מספיק?
 • עד כמה אני מרגיש בטוח בהערכת השווי שערכתי?

אם פעילות העסק מתדרדרת באופן קבוע, כך שהערכת השווי שלכם מובילה למרווח ביטחון נמוך מידי, ייתכן וזאת העת למכור את המניה ולהחליפה במניה חדשה, הנסחרת במרווח ביטחון גדול יותר מתחת לשוויה האמיתי.

השורה התחתונה

אם תקפידו לרכוש את מניותיכם במרווח ביטחון מספיק ותתאזרו בסבלנות עד אשר השוק יכיר בשוויין האמיתי, תשיגו רווחים נאים ביותר. יחד עם זאת, זכרו כי השקעה במניות כרוכה גם בהפסדים, משום שהדברים לא תמיד יתרחשו באופן אותו חזיתם. זאת פשוט הדרך בה פועל שוק ההון.

למרות זאת, אם תקפידו לפעול בצורה רציונלית ולמכור את מניותיכם על בסיס שיקולים הגיוניים כפי שתיארנו כאן, ולא תפעלו על פי תחושות בטן או שיקולים אמוציונלים, תצמצמו למינימום את מספר המקרים בהם תמכרו מניה בהפסד.

לחצו כאן ולמדו כיצד להתחיל להשקיע במניות בפועל.

רוצים לדעת איזה מניות אני קונה עכשיו?
לחצו כאן לצפייה בתיק שלי

דיון

 • מדינה מיכאל  29/09/2012

  אזה אגח בנקים ללא סיכון ותשואה גבוה

 • אלי  01/06/2020

  שלום יינון,
  ההנחה למכירת מניה בטווח של 10% מהיעד שחישבנו מניחה כי שיטת ההערכה היא יחסית מדוייקת בסטיה קטנה יחסית (כ10%).
  אולם, מצד שני הזכרת למשל כי שיטת היוון התזרים המזומנים שהיא המדוייקת יותר דורשת שימוש במרווח ביטחון יחסית של 30-40% שזה אומר שהיא לא מדוייקת.
  האם מגדירים איזשהו חסם מדוייק יותר לגבי מכירה?
  תודה

  • ינון אריאלי  02/06/2020

   היי אלי,
   אי הוודאות בהערכת השווי היא אכן כ-10% ובדיוק בגלל זה מומלץ לקנות מניה במרווח ביטחון משמעותי יותר מתחת למחיר ההוגן.
   הרעיון בהשקעות ערך הוא לקנות מספיק בזול ולמכור בסביבת המחיר ההוגן.

 • יפה  13/06/2020

  שלום ינון
  פורסם כי סין מתכננת צעדים בעקבטת גל שני של הקורונה. מניחה שמדינות נוספות יצטרפו אליה.
  האם זו סיבה למכור מניות (יש לי ני”ע זרים), בהתחשב במפולת של הגל הראשון?

  • ינון אריאלי  13/06/2020

   היי יפה,
   מניה קונים כאשר היה נסחרת מתחת לשווי הכלכלי שלה ומוכרים אותה כאשר היא עולה למחיר ההוגן הזה. בדרך לשם, היא תתנדנד למעלה ולמטה בגלל שלל אירועים זמניים כמו זה שציינת, וההצלחה בהשקעות לאורך זמן היא לדעת להתעלם מהרעשים האלו ולהתמיד בהחזקת המניות האטרקטיביות שבחרת עד למיצוי הפוטנציאל שלהן.
   בהצלחה!

 • יעל  17/07/2020

  שלום ינון.כיצד ניתן לחשב את השווי האמיתי של מניה?תודה

  • ינון אריאלי  18/07/2020

   היי יעל,
   הערכת שווי חברה נקבע על ידי הערכת סך תזרימי המזומנים שהיא תייצר בעתיד. ניתן להעריך את זה באמצעות שיטה הנקראת היוון תזרימי המזומנים, שאת יכולה לקרוא עליה באופן כללי פה /%D7%94%D7%9E%D7%93%D7%A8%D7%99%D7%9A-%D7%9C%D7%94%D7%A9%D7%A7%D7%A2%D7%94-%D7%91%D7%9E%D7%A0%D7%99%D7%95%D7%AA-%D7%94%D7%A2%D7%A8%D7%9B%D7%AA-%D7%A9%D7%95%D7%95%D7%99-%D7%91%D7%90%D7%9E%D7%A6%D7%A2/ . אני מלמד איך לבצע את זה לעומק בקורס השקעות ערך https://valueinvesting.co.il/%d7%a7%d7%95%d7%a8%d7%a1%d7%99%d7%9d-%d7%95%d7%a1%d7%93%d7%a0%d7%90%d7%95%d7%aa/course-value/ .

 • Nissan  21/08/2020

  מניה ישראלית שנסחרת בנאסדק יורדת בצורה קיצונית ,כיצד ניתן למכור אותה בבוקר?

  • ינון אריאלי  22/08/2020

   אם המניה נסחרת רק בנאסדק אז תוכל למכור אותה רק בשעות המסחר בארה”ב.
   אם מדובר במניה דואלית הנסחרת גם בת”א, תוכל לפנות לברוקר שלך והוא יוכל להמיר אותה למניה הנסחרת בת”א, ואז תוכל למכור אותה בת”א בשעות הבוקר.

 • תמי ווייל  05/09/2020

  היי,
  אשמח לקבל עידכונים על המסחר במניות.תודה

  • ינון אריאלי  05/09/2020

   בשמחה. בצד שמאל למעלה בכל עמוד יש תיבת רישום לקבלת עדכונים.

 • יונתן  22/04/2021

  היי יינון,
  מה לרבי קרנות מחקות, תעודות סל וכו׳?
  כשלא מדובר במנייה בודדת?

  • ינון אריאלי  22/04/2021

   היי,
   קרנות סל מורכבות מאוסף של הרבה מניות שונות ומגוונות, כך שאין להן שווי הוגן, והן מיועדות למשקיעים פסיביים – כלומר כאלו שרוצים להחזיק ברציפות מבלי למכור באמצע הדרך.

השאר תגובה

* כתובת המייל שלך לא תפורסם
* אנו מנועים מלענות על שאלות בנוגע למניות ספציפיות

איך לקנות מניות שעולות במאות אחוזים בשנים הבאות? 

X